Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana
PONDĚLÍ 1. října 2001
23:18
Ministr zahraničí USA Colin Powell poděkoval České republice a české vládě za rychlou reakci na události kolem teroristického útoku. Po setkání s Powellem to ve Washingtonu řekl český ministr zahraničí Jan Kavan, který se dnes ještě setká s bezpečnostní poradkyní prezidenta George Bushe Condoleezzou Riceovou.
23:17
Americké ministerstvo obrany zveřejnilo zprávu o nové vojenské strategii Spojených států, která je s ohledem na teroristické útoky z 11. září postavena na obraně území a na zapracování nových hrozeb, a to zejména v Asii. Ministr obrany Donald Rumsfeld zdůraznil při předávání dokumentu Kongresu, že atentáty ještě víc zvýraznily nutnost obrany před "asymetrickými hrozbami". Ty podle Pentagony pocházejí ze států stojící "mimo zákon" či od teroristických skupin, které vlastní zbraně hromadného ničení a balistické nosiče či usilují o jejich získání.
20:53
Občan amerického státu Virgínie byl obviněn, že pomohl získat falešné doklady dvěma teroristům, kteří se 11. září podíleli na útoku proti Pentagonu. Soudci už v pátek obvinili 28letého Luise Martineze-Florese, že vydal potvrzení, že na jeho adrese bydlel Haní Handžúr a jeho společník Chálid Minzár. Potvrzení na státním registračním formuláři bylo nezbytné proto, aby dvojice získala identifikační průkaz státu Virgínie. Martinez-Flores je druhou osobou, která byla ve spojitosti s teroristickými útoky obviněna, že pomáhala únoscům se získáním falešných dokladů.
20:12
Prezident Uzbekistánu Karimov oznámil, že jeho země souhlasí s otevřením vzdušného prostoru pro vojenskou operaci USA v Afghánistánu.
20:04
Prezident USA George Bush zmrazil dalších šest milionů dolarů na účtech osob podezřelých ze spolupráce s teroristy. V USA bylo zmrazeno třicet, v zahraničí dalších 20 účtů bin Ládinovy organizace.
19:18
Americký prezident Bush slíbil jordánskému králi Abdalláhu II., že USA v rámci války proti teroristům nenapadnou žádnou arabskou zemi, včetně Iráku. Králova slova v tomto smyslu citovaly podle agentury AFP jordánské sdělovací prostředky.
18:37
Podle německého ministra zahraničí Joschky Fischera je možné trvale porazit terorismus jen tehdy, podaří-li se vyřešit různé lokální zanedbané konflikty, které jsou jeho živnou půdou jak v centrální Asii, tak na Blízkém východě.
18:01
Newyorský arcibiskup, kardinál Edward Egan ve Vatikánu prohlásil, že je třeba potrestat viníky teroristických útoků na USA, ale na základě spravedlnosti, nikoli pomsty.
17:38
Valné shromáždění OSN zahájilo rozpravu o boji proti terorismu. Podnět k ní daly atentáty na USA 11. září. Hostem jednání delegací 189 členských států je newyorský starosta Rudolph Giuliani.
16:59
Afghánský talibanský ministr obrany vyzval vojáky, aby v případě útoku Spojených států tvrdě bojovali.
15:50
Prezident Václav Havel hovořil odpoledne telefonicky s prezidentem USA Georgem Bushem. Bush poděkoval za podporu Havlovi, vládě i občanům ČR a ocenil veškerou vstřícnost i konkrétní nabídky z české strany. Informoval Havla o aktuálním postupu USA v rovině diplomatické, finanční, zpravodajské i vojenské a v souvislosti s aktuálními událostmi zdůraznil význam summitu NATO, který se uskuteční příští rok na podzim v Praze.
15:21
Zástupci afghánské opozice a vojenští velitelé jednotek bojujících proti vládnoucímu muslimskému hnutí Taliban se v Římě dohodli s bývalým afghánským králem Muhammadem Záhirem šáhem na vytvoření nejvyšší rady pro sjednocení Afghánistánu. Podrobnosti najdete zde.
14:41
Spojené arabské emiráty vydaly francouzské justici muže, který je podezřelý z řízení sítě islámských radikálů v Evropě a z napojení na Usámu bin Ládina. Francouz alžírského původu Djamel Beghal byl podle agentury AFP převezen do Francie v neděli večer a dnes byl předveden před vyšetřující soudce zaměřující se na terorismus.
14:31
"Vypadá to, že dny afghánského vládního Talibanu jsou sečteny, řekl pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v rozhovoru pro BBC. "Vypadá to, že USA v Afghánistánu podniknou operaci. Talibanu jsme tohle vysvětlili, " řekl Mušaraf. "Kvůli postoji,který Taliban zaujal, je konfrontace nevyhnutelná." Více čtěte na tomto místě.
14:03
Pákistánské ministerstvo zahraničních věcí nepřímo podpořilo případný útok americké armády proti cílům v Afghánistánu. "Nebudeme to chápat jako útok proti Afghánistánu či jeho lidu, ale jako úder proti terorismu," řekl mluvčí pákistánského ministerstva zahraničních věcí Riaz Mohamad Chán.
14:00
Írán dodá zbraně Severní alianci, která bojuje proti Talibanu. Aliance ovládá jen zlomek Afghánistánu - podle nejvyšších odhadů zhruba čtvrtinu území. Íránský ministr obrany zároveň potvrdil, že země neposkytne Spojeným státům vzdušný prostor během eventuálního útoku proti Afghánistánu. Americké letouny, které by zákaz porušily, íránská armáda napadne.
13:07
Ruský prezident Vladimir Putin vyzval vládu, aby zvážila humanitární pomoc afghánskému obyvatelstvu. Prezident podpořil antiteroristickou koalici v čele s USA a nabídl otevřít ruský vzdušný prostor pro humanitární lety do Afghánistánu.
12:34
Ománské a britské jednotky zahájily v Ománu rozsáhlé společné vojenské cvičení pod krycím názvem Swift Sword 2, které bude trvat měsíc. Britská média spekulují, že britské jednotky se potom možná zúčastní případného amerického úderu v Afghánistánu. Podrobnosti najdete na tomto místě.
12:10
Turecká policie zadržela v Istanbulu jednoho z bratrů Usámy bin Ládina a hodlá ho vyslechnout. Informoval o tom ministr vnitrta Rustu Kasim Yucelen bez uvedení podrobností. Abdalláh bin Ládin cestoval ze Saúdské Arábie na Kypr, v jehož turecké části studuje a v Istanbulu chtěl přesednout na jiné letadlo. Usáma bin Ládin je jedním z více než 50 dětí přistěhovalce jemenského původu, který zbohatl výstavbou silnic a paláců v Saúdské Arábii. Jeho rozsáhlá rodina je rozseta po celé zeměkouli. Mnoho jeho dětí vystudovalo v USA a jeho rodina věnovala několika americkým univerzitám miliony dolarů.
Do Afghánistánu dorazila první humanitární zásilka Více naleznete zde.
11:31
Talibanské jednotky v pondělí znovu dostaly pod kontrolu klíčové území v západním Afghánistánu v provincii Baghís, které o víkendu ztratily v bojích s opoziční Severní aliancí. Po těžkých bojích na dalším místě země, v severní provincii Tachár, k nim také údajně přeběhlo 60 vojáků opozice.
11:15
Dodávka humanitární pomoci OSN určená dětem z Afghánistánu dorazila do východoturkmenského města Turkmenabad. Na 40 tun potravin a dalších životně důležitých potřeb bude přepraveno do míst u hranic s Afghánistánem. Turkmenistán, který s Afghánistánem sdílí 744 km dlouhou hranici, by mohl očekávat až 50 tisíc afghánských utečenců, varovala OSN.
10:56
Velká Británie zmrazila majetek v hodnotě 90 milionů dolarů, který patří talibanskému režimu. Poté, co vláda USA zveřejnila jména 27 skupin a jedinců, jejichž bankovní účty by měly být zmraženy, zablokovala také německá vláda podezřelé účty za milion dolarů. Francie zmrazila účty v hodnotě čtyř milionů dolarů. Rovněž Saúdská Arábie a Kuvajt nařídily bankám, aby prověřily, zda u nich podezřelé skupiny nemají účty.
10:47
Více než polovina Britů by si přála, aby byly vojenské odvetné akce za zářijové teroristické útoky v USA zastaveny, jakmile bude zadržen nebo zabit hlavní podezřelý Usáma bin Ládin. Tři čtvrtiny dotázaných v průzkumu pro britskou televizní stanici BBC uvedly, že souhlasí s postojem britské vlády postavit se těsně po bok Spojených států v této krizi.
10:29
Pákistánská islámská strana (Džamíjate ulemáe islám, JUI) zahájila diplomatickou ofenzívu na podporu izolovaného afghánského Talibanu. V dopise, který zaslal protalibanský vůdce strany Maulána Fazlur Rahmán všem velvyslancům v Islámábádu, se píše: "JUI očekává, že vaše země sehraje účinnou a poctivou roli při obraně nešťastného afghánského národa a celého světa před strašnou válkou." Rahmán hrozí rozpoutáním svaté války, pokud USA na Taliban zaútočí.
10:00
Do Kábulu dorazil první konvoj humanitární pomoci OSN - osm kamionů s 218 tunami mouky. Od teroristických útoků v USA, po nichž se z Afghánistánu stáhli všichni pracovníci OSN, jde o první humanitární zásilku. Druhý konvoj s moukou je na cestě do západoafghánského Herátu a dojet by tam měl do dvou dnů.
09:38
Řecká pobřežní stráž zadržela v neděli 31 afghánských uprchlíků na ostrově Kos v Egejském moři. Ti sem nelegálně připluli z nedalekého tureckého pobřeží. Počet afghánských žadatelů o azyl přicházejících do Řecka letos prudce vzrostl v důsledku těžké uprchlické krize v zemi. Řecká vláda minulý týden projevila ochotu přijmout určitý počet Afghánců, požádala ale OSN a humanitární organizace o finanční pomoc ve výši jednoho milionu dolarů.
07:48
Americká letadlová loď Kitty Hawk vyplula z domovského přístavu v japonské Jokusace neznámým směrem. Mluvčí amerického námořnictva sdělil, že 40letá loď s atomovým pohonem se zapojí do operace USA proti mezinárodnímu terorismu. Loď o výtlaku 81 tisíc tun pojme 5500 lidí a na 70 letadel.
07:34
Letadlo společnosti American Airlines, které odstartovalo na lince Dallas - Honolulu, po 90 minutách neplánovaně přistálo v Los Angeles. Pilot se tak rozhodl poté, co byl na palubě nalezen ve vozíku s jídlem kobercový nožík. Chtěl, aby všichni pasažéři byli znovu důkladně zkontrolováni. Nicméně vyšlo najevo, že nožík na palubě zapomněl zaměstnanec, který jídlo připravoval.