Filipínský prezident pohrozil Kanadě válkou. Důvodem jsou tuny odpadků

  19:00aktualizováno  19:00
Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý slíbil vyhlásit válku Kanadě. Předmětem sporu jsou odpadky, které na ostrovní stát před pěti lety nelegálně vyvezla soukromá kanadská společnost. „Dám Kanadě příští týden varování, ať si odpadky odveze,“ uvedl Duterte a prohlásil, že pokud tak neučiní, „pustí se Filipíny s Kanadou do války“.

Duterte a jeho známé gesto, se kterým vstoupil i do předvolební kampaně (1. září 2016). | foto: Reuters

Podle filipínské mutace CNN vyvezla soukromá kanadská společnost v letech 2013 a 2014 na Filipíny více než 100 kontejnerů s 2 450 tunami odpadu. Kontejnery byly označené jako vytříděný plast ke zpracování. Záhy se však ukázalo, že se nejedná o recyklovaný odpad, nýbrž o tuny komunálního odpadu.

Filipínské úřady označily odpad za ilegální a požadovaly po společnosti, aby kontejnery odvezla zpět. Firma, která k importu odpadu ani neměla potřebná povolení, však požadavky ignoruje.

Část odpadu filipínské úřady vyvezly na lokální skládky, desítky kontejnerů však stále zůstávají přímo v přístavu v Manile, kde s přibývajícími roky představují stále větší riziko pro veřejné zdraví.

Duterte nyní požaduje odstranění odpadků přímo po kanadské vládě. „Jinak jim vyhlásíme válku, beztak si s nimi poradíme,“ uvedl v úterý sebevědomě prezident Filipín. „Nechápu, proč si z nás dělají skládku,“ řekl dále Duterte a varoval, že je ochotný plavit se do Kanady sám a kontejnery na její územím vysypat osobně. „Odpadky se vrátí domů,“ dodal.

Premiér Justin Trudeau v minulosti uvedl, že se „aktivně snaží nalézt řešení“ situace, dosud však Kanada nepodnikla žádná opatření. Nereagovala ani na společný dopis environmentálních organizací obou států, aby Kanada odpad odvezla.

I přesto je nepravděpodobné, že by Duterte skutečně vytáhl na válečnou misi. Filipínský prezident je svými bodrými výroky pověstný. Na začátku dubna například vyhrožoval Číně, že své vojáky pošle na „sebevražednou misi“ do Jihočínského moře, pokud Peking nedá ruce pryč od tamějších ostrovů nárokovaných Manilou. 

V evropských přístavech se kumuluje odpad, ve hře jsou i plastové doly

Otázku „kam s odpadem“ se nedaří zodpovědět stále více státům, a to ani v případě vytříděného odpadu. Rozvinuté státy postupně přicházejí o možnost přenechávat zpracování recyklovatelného odpadu na rozvojových zemích, vytříděné plasty a sklo se v nich proto hromadí.

Globální odpadní průmysl utržil zatím největší ránu minulý rok, když Čína nadobro zastavila import zahraničního odpadu, aby omezila negativní dopad na své životní prostředí (psali jsme zde). Až donedávna přitom Čína zpracovávala polovinu světového plastového odpadu. 

Čínské opatření zasáhlo především Austrálii, kde lidé dokážou vytřídit až nadpoloviční většinu odpadků. To je nyní paradoxně problémem, píší australská média. Podle úřadů se nyní ve skladech vrší „stovky tisíc tun vytříděného skla“, jehož zpracování je v nedohlednu. 

Otázku kam s vytříděným odpadem řeší také Evropa:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Írán neplní jadernou dohodu. Zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu

Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl,...

Írán zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu. Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s...

Německo trápí lijáky a záplavy. V Dolním Sasku spadla střecha nemocnice

Zaplavená silnice u bavorské obce Marquartstein (21.května 2019)

Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu záplavy. Pod vodou se ocitly ulice v hesenském Kasselu, v...

Živel se vrací. Oklahomou a Texasem prolétlo 14 tornád, teď ale nezabíjela

Tornádo zasáhlo oklahomské město Mangum (20.5.2019).

Střední částí Oklahomy a západním Texasem se přehnalo v pondělí večer místního času 14 tornád. V oblasti se čtyřmi...

Najdete na iDNES.cz