Důchodci nabízejí svůj dům jako výhru v soutěži

  11:45aktualizováno  11:45
(Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Zúčastněte se soutěže a vyhrajte dům. Nebo třeba kabriolet. Na podobné soutěže láká řada reklam každý den. Ale tuhle vymysleli dva němečtí důchodci a všanc dali vlastní dům i auto. Potřebují totiž peníze, aby si mohli splnit svůj životní sen, a dům se jim v době krize prostě nedaří prodat.

Manželé Trapovi se svým domem v Hamburku | foto: Lucie Suchá, MF DNES

Třiašedesátiletá Renata Trapová z Hamburku miluje soutěže. V televizi si nenechá ujít jediný díl pořadu Chcete být milionářem. V polovině března se jí právě při jeho sledování v hlavě spojila klíčová slova. Kvíz – dům – sen – život v Mexiku. A spolu s mužem uspořádali na internetu vlastní kvíz ve stylu "milionáře".

Každý, kdo se chce zúčastnit a vyhrát dům a auto, musí zaplatit 25 eur. Z peněz, které se sejdou na kontu, si pak důchodci zaplatí přestěhování do Mexika. Právě tam totiž chtějí strávit zbytek života. Kvíz zvolili proto, že loterii, jaká je oblíbená třeba v Rakousku, jim německé zákony nedovolují.

"Mexiko je náš životní sen," říká Renata. Sedí v obývacím pokoji, který už brzy nebude její, a čeká na manžela, až přinese obrázky města, kde chtějí žít. "Jezdíme tam pravidelně na dovolenou. Manžel měl před lety mrtvičku a podnebí tam mu dělá moc dobře," popisuje žena.

Aby si na svůj sen vydělali, musí se všeho, co mají, vzdát. A přestože to zkoušeli běžným způsobem, nepodařilo se. Tři roky marně nabízeli svůj dům ke koupi. "V době krize není o domy zájem," říká Renatin manžel Rudolf a ukazuje až kýčovité obrázky mexického města. "Pláž je tam dlouhá asi dvacet kilometrů a přístup na ni je zdarma," ukazuje zasněně.

Mluví přerývavě, špatně se mu dýchá. Místy dokonce sípe. "Když jdeme tady po ulici, musíme po sto metrech zastavit, aby nabral dech. Ale tam po dvou týdnech mohl po pláži běhat," vysvětluje Renata Knapová, proč se chtějí za utržené peníze přestěhovat právě tam. A vzít si s sebou všechny nejnutnější věci. Třeba na tři tisíce knih.

"Pak budeme ležet, pít něco dobrého a číst, číst a číst," plánuje si Rudolf. V jeho pracovně, kde jsou všechny encyklopedie a vázané knihy vyrovnány v regálech a pokrývají tak celou stěnu, nechybí ještě jedna věc – svítící globus.

Soutěž odstartují v září

Okamžik naplnění jejich snu se už blíží. Svou soutěž chtějí na internetu odstartovat 1. září. Pak poběží až do silvestrovské půlnoci. Po tu dobu se může každý přihlásit a zkusit si vyplnit 25 otázek. Na odpověď na každý jednotlivý dotaz však má jen časově omezený limit.

"Jinak to nejde. Chtěli jsme to udělat tak, aby musel každý na otázky odpovídat z hlavy, a ne hledat na internetu. Časový limit se různí, stejně jako obtížnost otázek. A je tak dlouhý, aby stačil na odpověď, ale kdo by chtěl googlovat, ten by musel být superrychlý," popisuje Renata.

Sama si většinu otázek už zkusila a podle svých slov by je zvládla všechny. Ale to u ní není nic výjimečného. "Když jsem si zkoušela na internetu trénink na onen pravý pořad Chcete být milionářem, ve třech případech z pěti jsem došla až na konec," říká.

Manželé Trapovi se svým domem v hamburku.

Manželé Trapovi se svým domem v Hamburku

Jejich internetová verze se však od pravé soutěže značně liší. Například v tom, že nevyhrává ten, kdo jako první na všechny otázky odpoví správně, ale po skončení soutěže, po Novém roce, se bude konat veřejné finále, kterému bude moci v Hamburku přihlížet na tisíc diváků.

Soutěžit budou ti, kteří odpověděli na všechny otázky správně. A nejlepšímu z nich bude patřit dům. Druhý získá modrý kabriolet, třetí zaplacení nájmu na celý rok. A zbylých sedm například notebook, televizi nebo MP3 přehrávač.

Část peněz chtějí manželé věnovat na dobročinné účely. "Teď už jen s napětím čekáme, až všechno klapne," říká Rudolf Trap. Všechnu práci mají vlastně už za sebou. Od poloviny března, kdy Renata na nápad uspořádat "Milionáře" přišla, se myšlenka postupně rozvíjela. "Vlastně jsme původně chtěli udělat loterii. Stejně jako to udělala jedna paní v Rakousku. Jenomže u nás je loterie nezákonná," popisuje žena.

Příprava soutěže stála 15 000 eur

Ale připravit soutěž je mnohem složitější. Všechno musí být na profesionální bázi a to stojí peníze. Otázky například vymyslela firma ze Stuttgartu, která se přímo tvorbou soutěží zabývá. I internetové stránky vytvořili specialisté.

"Naštěstí bydlí tady nedaleko. Třeba třikrát denně jsme dělali změny a chtěli různé věci předělat. Takhle jsme to měli alespoň blízko," směje se Renata. Za přípravu utratili patnáct tisíc eur, tedy v přepočtu skoro čtyři sta tisíc.

A co se stane, když se zúčastní třeba jen jeden člověk? Přijdou důchodci o svůj dům? "Na to jsme mysleli. Když bude soutěžit méně než 20 tisíc lidí, nebude žádná výhra vyplacena. Když více než 30 tisíc, vyplatíme posledních sedm cen.

Dům dáme jen v případě, že se zúčastní 33 333 soutěžících," vysvětluje seniorka. Ale to je také maximum. V okamžiku, kdy na otázky odpoví soutěžící číslo 33 333, hra končí. "Víc peněz prostě nepotřebujeme," směje se Renata.

Dům za pár eur

Nový trend v prodeji nemovitostí odstartovala Traude Danielová z Korutan, která prodala svůj dům prostřednictvím loterie. Rozprodala 9 999 losů po 99 eurech. A za asistence právníka pak jeden kupec získal její dům.

Tím se inspiroval Stanislaus Kogoj. A prodává takto luxusní dům v Korutanech. Také za "pouhých" 99 eur.

Levnější je byt v Barceloně, který majitel nabízí také v loterii. Los stojí 50 eur.

Manželé z německého Hamburku pořádají místo loterie rovnou soutěž. Účast stojí 25 eur.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dvanáct věznic s teroristy z IS kvůli invazi nikdo nehlídá, varuje Moskva

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru dvanáct věznic s islámskými radikály, řekl v pondělí ruský ministr obrany...

VIDEO: Žena spadla do kolejiště metra, lidé ve stanici soupravu zastavili

Až máváním a posunky zastavili lidé v argentinském Buenos Aires soupravu metra přijíždějící do stanice jen pár vteřin...

Honduraský dělník přežil kolaps hotelu v New Orleans, teď čelí deportaci

V americkém New Orleans došlo v neděli k plánové demolici dvou jeřábů na střeše polozříceného hotelu Hard Rock Hotel....

Soud zamítl Assangeovi odklad, o jeho vydání do USA rozhodne na jaře

Londýnský soud v pondělí zamítl žádost zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange o odklad končeného slyšení o jeho...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz