Milá a skromná. Jako by do Dubaje nepatřila, říká Češka o unesené princezně

  15:12aktualizováno  15:12
Dubajská princezna Latífa, která se v březnu pokusila utéct do USA, možná neměla jiné východisko, protože chtěla zachránit nejen sebe, ale i svou sestru. Myslí si to Češka, která členku královské rodiny zná díky společné zálibě pro skydiving. Popisuje ji jako pozitivního a spravedlivého člověka a věří, že mezinárodní tlak princezně pomůže na svobodu.

Dubajská princezna chtěla utéct ze zlaté klece, natočila video (5.12.2018) | foto: Youtube.com/ Free Latifa

Latífa II. je dcerou dubajského vládce Muhammada Maktúma, který je rovněž premiérem Spojených arabských emirátů (SAE). Mocný šejk má s několika manželkami třicet dětí a dívky se jménem Latífa zplodil hned tři. Právě ta druhá chtěla ze zlaté klece uprchnout, ale nepovedlo se jí to. O princezně od března nikdo neslyšel a v médiích se krátce po nepovedeném útěku objevilo video, které těsně předtím natočila.

Redakci iDNES.cz se po zveřejnění středečního článku ozvala Češka, která se s Latífou seznámila při společném skydivingu v Dubaji před několika lety. Žena si nepřála uvést své jméno, ale redakce jej zná. 

Fotogalerie

Podle svých slov se spojila s médii, protože „doufá, že co největší publicita tohoto případu pomůže zjistit, jestli je princezna ještě naživu“. Chce dosáhnout toho, aby si její přítelkyně mohla žít podle svého, třeba i jinde než v Dubaji.

Vzpomíná, že na první pohled by ani neřekla, že jde o členku místní honorace. „Vůbec jsem na ní nepoznala, že je princezna. Většinou chodila ve skydivingové kombinéze nebo teplákové soupravě. Vždy byla upravená, ale téměř nikdy jsem ji neviděla nalíčenou,“ líčí dnes třiatřicetiletou Dubajku. „Taková, jaká je ve videu, je i ve skutečnosti. To je Latífa,“ vypráví s tím, že se mladá fanynka extrémních sportů nevyžívá ve špercích ani značkovém oblečení. Princezna podle ní na první pohled vyčnívala svou povahou a vystupováním. 

„V Emirátech došlo za posledních šedesát let k překotným ekonomickým, ale i kulturním a společenským změnám. Lidé z generace Latífiných rodičů se ještě narodili v tradiční a konzervativní kultuře a to, co u nás trvalo sto padesát let, se tam díky změnám i západním vlivům stalo velmi rychle. I co se týče postavení žen. A Latífa je svou mentalitou mnohem víc jako má kamarádka ze Západu než Emiráťanka. Navíc je velmi jemná, prostá a skromná,“ pokračuje.

Podle ní si uvědomovala, že se některé jiné vysoce postavené ženy Emirátů chovají povýšeně a zaznamenala i případ, kdy ostatní princezny ponižovaly své služky. „Latífa takové chování úplně nesnáší. Vyznává rovnost mezi lidmi a se svou služkou se vždy o všechno dělila. Majetek pro ni není důležitý a neposuzuje ostatní podle bohatství. Spíš jí bylo protivné, když to někdo dělal,“ popisuje Češka, podle které ekoložka a milovnice zvířat Latífa nenosí kůži a s oblibou se ujímá zatoulaných koček.

Právě domácí mazlíčci princezně i podle jejích vlastních slov pomáhali překonat špatné vztahy v rodině. „Měli tam třeba velké papoušky ara a ona pořád přemýšlela, jak by je mohla vypustit do volné přírody. Jako by tam nepasovala. Má velice progresivní hodnoty, i proto jí nevyhovují poměry, které panují v její zemi a rodině,“ říká žena. Princezna má podle ní velmi pozitivní povahu a dávala tak najevo pouze jistou nespokojenost.

Video zpětně vysvětlilo věci, kterým jsme nerozuměli

O konkrétních rodinných problémech před ní Latífa mluvila jen málo. „Jen se občas zmínila, že má před sebou nějakou výzvu ohledně sestry, ale nikdy nic bližšího neřekla. Možná i proto, aby své přátele ochránila,“ míní žena. Právě svou sestru Šamsu, která se také dříve pokusila utéci, Latífa ve videu zmiňuje. Jaký je její osud, rovněž není známo.

Ve zveřejněném videu princezna nejvíce mluví o svém otci, kterého popisuje jako „to největší zlo, které v životě potkala“ a jako člověka, který nechá zavraždit lidi jen proto, aby si ochránil svou dobrou pověst. „Řekla nám, že se jí narodil třicátý sourozenec, ale o otci negativně nemluvila. To, co říkala ve videu, mě velice překvapilo, ale zároveň to vysvětlilo spoustu věcí, kterým jsme nerozuměli,“ vypráví Češka.

Dubajská princezna chtěla utéct ze zlaté klece, od té doby ji nikdo neviděl

Zatímco ostatní členové široké rodiny dubajského vládce se podle ní mohli pohybovat po Dubaji i v zahraničí prakticky bez omezení, Latífa všude jezdila s řidičem a měla zakázáno opustit město. 

„Několikrát jsem ji zvala k nám, ale vždy řekla, že nemá cenu, aby se na to doma vůbec ptala, protože věděla, že jí nedovolí, aby kamkoliv cestovala. Ale pozadí této situace jsem neznala,“ říká. Ví to až nyní. Po prvním útěku, kdy Latífu ještě coby náctiletou chytili na hranicích Ománu, si princezna musela znovu získat důvěru rodiny. „Až postupně jí dávali svobodu. Nakonec se mohla téměř sama pohybovat po Dubaji,“ vzpomíná žena.

Po prvním útěku skončila princezna v kobce

Když poprvé viděla video, které se na veřejnost měla dostat jen v případě, že se princezně útěk nepovede, napadlo ji, že to nejspíš nebyla šťastná volba. „Latífa měla dvě možnosti, buď zvolit útěk a postavit se rodině, nebo se dobře vdát, získat si důvěru a určitou svobodu. Jenže v jejím případě šlo o to, že chtěla svobodu i pro svou sestru Šamsu, a nenašla tak jiné východisko.“

„Věřím, že se s ní ještě setkám. Ráda bych, aby se o tom případu vědělo. Neznám jinou cestu než o Latífě mluvit a doufat, že jí rodina dovolí, aby se spojila se svými přáteli a žila svobodně. Ale když si uvědomím, že po prvním útěku Latífu zavřeli na několik let do kobky a mučili, a to se vlastně nic závažného nestalo, protože ji chytili bez pasu už na hranicích Ománu, neumím si představit, co s ní teď je, když o svém tatínkovi, který patří k nejmocnějším mužům na světě a určitě není zvyklý na jakýkoliv druh odporu, veřejně řekla takové věci,“ uzavírá nešťastně.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Premium

KOMENTÁŘ: Namísto Trumpa nakonec demokraté odstřelí svého kandidáta

Republikán Donald Trump prý znevážil úřad amerického prezidenta, tvrdí demokraté a volají po jeho odvolání. Pokolikáté...

Zastavte boje, vyzval Trump Erdogana. Viceprezident odcestuje do Turecka

Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz