Obama byl při chuti a druhý duel nepromarnil. Romneyho v něm předčil

  3:02aktualizováno  7:59
V USA se odehrála druhá předvolební debata mezi prezidentem Barackem Obamou a jeho vyzyvatelem Mittem Romneym. Šéf Bílého domu se pokusil napravit mdlý dojem z prvního duelu a do svého soka se ostře pustil. Z útočné diskuse plné výpadů nakonec vyšel vítězně, alespoň podle bleskových průzkumů.

Druhá televizní debata mezi uchazeči o Bílý dům snad ani nemohla být sledovaná ostřeji. Barack Obama v první diskusi v Coloradu předvedl slabý výkon, což nahrálo do karet dobře připravenému Mittu Romneymu. To se promítlo také do předvolebních průzkumů veřejného mínění a někdejší guvernér Massachusetts de facto vymazal dosavadní prezidentovo vedení.

Do voleb zbývají jen tři týdny, někteří Američané už začali využívat možnosti předčasně volit a oba kandidáti si v průzkumech dýchají na záda. Barack Obama proto tentokrát debatu nepodcenil. Na rozdíl od předminulého týdne působil energičtěji a do duelu nastoupil agresivně. Romney se mu snažil oplácet stejně, nicméně večer se mu nevydařil tolik jako posledně.

Bojovný republikán uštědřil demokratickému šéfovi Bílého domu několik pomyslných ran, nicméně na rozdíl od prvního duelu se mu tentokrát nepovedlo v jednotlivých střetech dominovat. Místy působil, že je v defenzivě, zhodnotil výkon republikánského kandidáta do Bílého domu list The Times.

První bleskové průzkumy televize CNN či CBS News už také naznačily, že jako vítěz vyšel z druhé debaty Barack Obama. V průzkumu prvně jmenované stanice označilo prezidenta coby vítěze duelu 46 procent respondentů, 39 procent pak Romneyho.

CBS News přinesla podobný výsledek. V jejím průzkumu vyhrál Obama nad Romneym poměrem 37 ku 30 procentům hlasů. Nerozhodně skončila debata podle 33 procent dotázaných. K vítězství Obamy se přiklánějí i analytici, byť upozorňují, že Romney nepohořel tolik jako Obama v předchozí debatě.

"Řekl bych, že je to jasné vítězství pro Obamu. Každopádně by stěží mohl někdo prohlásit, že debatu vyhrál Romney," konstatoval Tobe Berkovitz z Bostonské univerzity. "Není to tak, že by byl Romney horší - ale Obama byl o hodně lepší," řekl podle ČTK Robert Lehrman, bývalý autor projevů demokratického viceprezidenta Alberta Gorea.

Tentokrát se ptali řadoví Američané

V každém případě debata měla zcela jiný nádech než ta předešlá. Oba kandidáti se několikrát slovně střetli, obviňovali se navzájem ze lží a skákali si do řeči. Obama Romneymu vracel každý útok a nenechával mu už volný prostor. Vyčetl mu třeba, že myslí jen na bohaté anebo že ze svého multimilionového majetku odvádí příliš málo peněz na daních.

Volba prezidenta

"Guvernér Romney říká, že má pětibodový plán. Guvernér Romney nemá pětibodový plán, má jednobodový plán. A to je plán zajistit, aby přátelé shora mohli hrát s jinými pravidly," obvinil Romneyho z toho, že jeho plán na obnovu ekonomiky je postaven kolem daňových úlev, které přinesou největší prospěch bohatým Američanům.

Republikán měl pravděpodobně nejsilnější okamžik ve chvíli, když Obamovi vytknul špatný stav ekonomiky. Voličům pak řekl, že pokud současného šéfa Bílého domu znovu zvolí, čeká je jen to, co už znají. Pokud se ale rozhodnou pro nové jméno, čeká je prosperita a obrat k lepšímu. Toho chce docílit díky svým zkušenostem z podnikání a z organizování olympiády v Salt Lake City.

Dějištěm debaty byla tentokrát Hofstrova univerzita v městečku Hempstead na Long Islandu ve státě New York. Oproti prvnímu duelu se také změnil formát devadesátiminutové diskuse. Kandidáti odpovídali na dotazy diváků a zároveň nerozhodnutých voličů. Nestáli přitom za řečnickými pultíky, ale chodili po studiu a promlouvali přímo k lidem či k sobě navzájem. 

V čem je Romney jiný než Bush?

První otázku položil dvacetiletý student Jeremy Epstein, který se obou kandidátů zeptal na to, co pálí Američany v současné době nejvíce - jak hodlají snížit vysokou nezaměstnanost, která se pohybuje kolem osmi procent. Konkrétně chtěl vědět, co kandidáti udělají pro to, aby po dokončení vysoké školy našel práci a mohl splatit půjčku, již si vzal na studium.

Jako první začal odpovídat Mitt Romney, který slíbil, že zlepší stav ekonomiky a zachová federální podporu pro studenty, aby pro ně vysokoškolské vzdělání bylo dostupnější. Po něm se své příležitosti chopil Barack Obama. Ten slíbil další pracovní pozice, které budou následovat po pěti milionech míst, jež podle něj už jeho vláda vytvořila. 

"Musíme mít jistotu, nejenže vytváříme pracovní příležitosti, ale dobrou práci, která může zaopatřit celou rodinu," odpověděl. Zároveň zaútočil na Romneyho - vyčetl mu, že chtěl nechat zkrachovat problémový americký automobilový průmysl, jehož záchranu Obama řadí mezi své úspěchy.

Fotogalerie

Jednu z dalších otázek položila nerozhodnutá volička Susan Katzová. Obrátila se primárně na Romneyho s tím, že si není jistá, jestli je spokojená s posledními čtyřmi roky pod vedením Baracka Obamy, nicméně z mnoha problémů Američanů viní ještě předchozí administrativu republikána George Bushe. "Co je ten největší rozdíl mezi vámi a Georgem Bushem?" zeptala se republikána.

"Prezident Bush a já jsme jiní lidé a toto jsou jiné časy. A proto je můj pětibodový plán jiný, než co by udělal on," začal Romney. Prohlásil, že Bush například nebyl tvrdší vůči Číně a neučinil USA nezávislé na zahraniční energii. Barack Obama Romneyho opakovaně kritizoval, že nabízí podobnou politiku jako Bushova administrativa, včetně velkých daňových úlev pro bohaté.

Moderátorka opravila Romneyho kvůli útoku na konzulát

Na rozdíl od Denveru zaměřeného jen na domácí témata, část diskuse v Hempsteadu patřila i zahraniční politice. A právě ta přinesla asi nejdramatičtější moment celé debaty. Opět ukázala, že skutečně není silnou stránkou republikánského kandidáta. Mitt Romney totiž dle očekávání zaútočil na Baracka Obamu v jeho nejcitlivějším místě - kvůli atentátu na konzulát USA v libyjském Benghází, při kterém v září zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance.

Vyplenění diplomatické mise v Libyi se stalo horkým předvolebním tématem a obě strany se navzájem kritizují za to, jak se zachovaly. Republikáni v čele s Romneym Obamu obviňují z toho, že jeho administrativa neochránila konzulát dostatečně a špatně o incidentu informovala. Demokraté pak Mitta Romneyho, že se na incidentu pokusil získat politické body.

Zákulisí debaty

Kandidáti musejí mít během tří televizních debat stejně velké šatny a nemohou si navzájem klást otázky. Vyplývá to z dohody demokratů a republikánů o pravidlech pro diskuse, kterou zveřejnil časopis Time. Romney se s Obamou podle dohody nesmějí navzájem vyzývat k nějakým závazkům. Nesmějí se ani obracet na konkrétní lidi v publiku s výjimkou rodinných příslušníků. Diváky v hledišti také nesmějí vyzývat k podpoře. Kandidáti mají rovněž zapovězeny úvodní proslovy a používání názorných pomůcek. "Šatny musejí mít srovnatelnou velikost a kvalitu a musejí být ve stejné vzdálenosti od pódia a mít k němu stejný přístup," stojí v dohodě.

A v podobném duchu se do sebe kandidáti pustili i tentokrát, nakonec měl navrch Obama a Romneyho poopravila i moderátorka pořadu.

Někdejší guvernér státu Massachusetts Obamu opět obvinil z toho, že mu trvalo dlouho, než tragédii označil za teroristický útok. Velvyslankyně USA v OSN Susan Riceová totiž krátce po útoku prohlásila, že se zvrhly protesty proti filmu hanobícímu proroka Mohameda. Později se však ukázalo, že u konzulátu nikdo neprotestoval, ale zaútočili ozbrojenci.

Obama v Hampsteadu obvinění odmítl s tím, že o situaci informoval správně hned druhý den. "Skutečně to udělal, pane. Označil to za teroristický čin," upozornila Romneyho moderátorka pořadu Candy Crowleyová z televize CNN a přispěla tak k asi nejnepříjemnějšímu momentu celé debaty pro kandidáta konzervativců a na chvíli ho i vykolejila. Vysloužila si tím kritiku republikánů, že se postavila na stranu Obamy.

Prezident se pak do Romneyho obul za to, že až příliš brzy kritizoval reakci Washingtonu a administrativu ještě dříve, než byl znám počet obětí a detaily. Obvinil ho tak, že se na tragédii pokusil získat politické body. "Zatímco jsme ještě pořád řešili, že naši diplomaté jsou ohroženi, guvernér Romney vydal tiskovou zprávu, aby získal politické body. Takto ovšem vrchní velitel nefunguje," pronesl Obama.

Zopakoval také svůj slib dopadnout ty, kteří za útokem a smrtí Američanů stojí, a za bezpečnost zaměstnanců diplomatické mise převzal plnou zodpovědnost. "Já jsem prezident a jsem vždy zodpovědný," prohlásil. Obamovi se už před debatou pokusila pomoci šéfka diplomacie Hillary Clintonová, která den před tím také prohlásila, že zodpovědnost padá na ni (více o Clintonové zde).

Obama bude volit dříve

Po debatě na Hofstrově univerzitě se oba kandidáti střetnou už jen jednou. Před televizní kamery předstoupí 22. října v Boca Raton na Floridě. Poslední debata by se měla týkat pouze zahraniční politiky.

Prezidentské volby se konají 6. listopadu. Barack Obama však svůj hlas vhodí do volební urny už 25. října. Jeho manželka Michelle už dokonce odvolila, svůj hlas odeslala v pondělí korespondenčně. Obama bude volit osobně v Chicagu, kde dříve žil. Vedení jeho kampaně uvedlo, že neví o jiném případu, kdy by úřadující prezident nebo první dáma volili dříve.

Obamova kampaň také povzbuzovala Američany, aby využili co nejvíc šance volit předem. Možnost časnějšího hlasování se v posledních letech stále více rozšiřuje. Nyní už mohou hlasovat voliči ve 30 amerických státech. Při minulých volbách v roce 2008 hlasy odevzdané do dne voleb výrazně pomohly Obamovi. Romney bude hlasovat tradičně v den voleb v domovském státě Massachusetts.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Český řidič uhořel při nehodě v Bavorsku. Hasiče překvapila rychlost požáru

Sedmatřicetiletý Čech v sobotu zemřel při nehodě cisterny s mlékem nedaleko bavorského Pasova. Vůz nečekaně rychle...

Trudeaua čeká test popularity. Jeho liberálové stojí proti konzervativcům

Kanaďané si v pondělí zvolí nové poslance. Pro premiéra Justina Trudeaua, který je u moci od roku 2015, to může...

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Francouzská pravice chce zákaz hidžábů na školních výletech, vláda je proti

Francouzská vláda trvá na tom, že nezakáže nošení hidžábu muslimským ženám, které se rozhodnou dobrovolně pomáhat na...

Najdete na iDNES.cz