Obama byl při chuti a druhý duel nepromarnil. Romneyho v něm předčil

  3:02aktualizováno  7:59
V USA se odehrála druhá předvolební debata mezi prezidentem Barackem Obamou a jeho vyzyvatelem Mittem Romneym. Šéf Bílého domu se pokusil napravit mdlý dojem z prvního duelu a do svého soka se ostře pustil. Z útočné diskuse plné výpadů nakonec vyšel vítězně, alespoň podle bleskových průzkumů.

Druhá televizní debata mezi uchazeči o Bílý dům snad ani nemohla být sledovaná ostřeji. Barack Obama v první diskusi v Coloradu předvedl slabý výkon, což nahrálo do karet dobře připravenému Mittu Romneymu. To se promítlo také do předvolebních průzkumů veřejného mínění a někdejší guvernér Massachusetts de facto vymazal dosavadní prezidentovo vedení.

Do voleb zbývají jen tři týdny, někteří Američané už začali využívat možnosti předčasně volit a oba kandidáti si v průzkumech dýchají na záda. Barack Obama proto tentokrát debatu nepodcenil. Na rozdíl od předminulého týdne působil energičtěji a do duelu nastoupil agresivně. Romney se mu snažil oplácet stejně, nicméně večer se mu nevydařil tolik jako posledně.

Bojovný republikán uštědřil demokratickému šéfovi Bílého domu několik pomyslných ran, nicméně na rozdíl od prvního duelu se mu tentokrát nepovedlo v jednotlivých střetech dominovat. Místy působil, že je v defenzivě, zhodnotil výkon republikánského kandidáta do Bílého domu list The Times.

První bleskové průzkumy televize CNN či CBS News už také naznačily, že jako vítěz vyšel z druhé debaty Barack Obama. V průzkumu prvně jmenované stanice označilo prezidenta coby vítěze duelu 46 procent respondentů, 39 procent pak Romneyho.

CBS News přinesla podobný výsledek. V jejím průzkumu vyhrál Obama nad Romneym poměrem 37 ku 30 procentům hlasů. Nerozhodně skončila debata podle 33 procent dotázaných. K vítězství Obamy se přiklánějí i analytici, byť upozorňují, že Romney nepohořel tolik jako Obama v předchozí debatě.

"Řekl bych, že je to jasné vítězství pro Obamu. Každopádně by stěží mohl někdo prohlásit, že debatu vyhrál Romney," konstatoval Tobe Berkovitz z Bostonské univerzity. "Není to tak, že by byl Romney horší - ale Obama byl o hodně lepší," řekl podle ČTK Robert Lehrman, bývalý autor projevů demokratického viceprezidenta Alberta Gorea.

Tentokrát se ptali řadoví Američané

V každém případě debata měla zcela jiný nádech než ta předešlá. Oba kandidáti se několikrát slovně střetli, obviňovali se navzájem ze lží a skákali si do řeči. Obama Romneymu vracel každý útok a nenechával mu už volný prostor. Vyčetl mu třeba, že myslí jen na bohaté anebo že ze svého multimilionového majetku odvádí příliš málo peněz na daních.

Volba prezidenta

"Guvernér Romney říká, že má pětibodový plán. Guvernér Romney nemá pětibodový plán, má jednobodový plán. A to je plán zajistit, aby přátelé shora mohli hrát s jinými pravidly," obvinil Romneyho z toho, že jeho plán na obnovu ekonomiky je postaven kolem daňových úlev, které přinesou největší prospěch bohatým Američanům.

Republikán měl pravděpodobně nejsilnější okamžik ve chvíli, když Obamovi vytknul špatný stav ekonomiky. Voličům pak řekl, že pokud současného šéfa Bílého domu znovu zvolí, čeká je jen to, co už znají. Pokud se ale rozhodnou pro nové jméno, čeká je prosperita a obrat k lepšímu. Toho chce docílit díky svým zkušenostem z podnikání a z organizování olympiády v Salt Lake City.

Dějištěm debaty byla tentokrát Hofstrova univerzita v městečku Hempstead na Long Islandu ve státě New York. Oproti prvnímu duelu se také změnil formát devadesátiminutové diskuse. Kandidáti odpovídali na dotazy diváků a zároveň nerozhodnutých voličů. Nestáli přitom za řečnickými pultíky, ale chodili po studiu a promlouvali přímo k lidem či k sobě navzájem. 

V čem je Romney jiný než Bush?

První otázku položil dvacetiletý student Jeremy Epstein, který se obou kandidátů zeptal na to, co pálí Američany v současné době nejvíce - jak hodlají snížit vysokou nezaměstnanost, která se pohybuje kolem osmi procent. Konkrétně chtěl vědět, co kandidáti udělají pro to, aby po dokončení vysoké školy našel práci a mohl splatit půjčku, již si vzal na studium.

Jako první začal odpovídat Mitt Romney, který slíbil, že zlepší stav ekonomiky a zachová federální podporu pro studenty, aby pro ně vysokoškolské vzdělání bylo dostupnější. Po něm se své příležitosti chopil Barack Obama. Ten slíbil další pracovní pozice, které budou následovat po pěti milionech míst, jež podle něj už jeho vláda vytvořila. 

"Musíme mít jistotu, nejenže vytváříme pracovní příležitosti, ale dobrou práci, která může zaopatřit celou rodinu," odpověděl. Zároveň zaútočil na Romneyho - vyčetl mu, že chtěl nechat zkrachovat problémový americký automobilový průmysl, jehož záchranu Obama řadí mezi své úspěchy.

Fotogalerie

Jednu z dalších otázek položila nerozhodnutá volička Susan Katzová. Obrátila se primárně na Romneyho s tím, že si není jistá, jestli je spokojená s posledními čtyřmi roky pod vedením Baracka Obamy, nicméně z mnoha problémů Američanů viní ještě předchozí administrativu republikána George Bushe. "Co je ten největší rozdíl mezi vámi a Georgem Bushem?" zeptala se republikána.

"Prezident Bush a já jsme jiní lidé a toto jsou jiné časy. A proto je můj pětibodový plán jiný, než co by udělal on," začal Romney. Prohlásil, že Bush například nebyl tvrdší vůči Číně a neučinil USA nezávislé na zahraniční energii. Barack Obama Romneyho opakovaně kritizoval, že nabízí podobnou politiku jako Bushova administrativa, včetně velkých daňových úlev pro bohaté.

Moderátorka opravila Romneyho kvůli útoku na konzulát

Na rozdíl od Denveru zaměřeného jen na domácí témata, část diskuse v Hempsteadu patřila i zahraniční politice. A právě ta přinesla asi nejdramatičtější moment celé debaty. Opět ukázala, že skutečně není silnou stránkou republikánského kandidáta. Mitt Romney totiž dle očekávání zaútočil na Baracka Obamu v jeho nejcitlivějším místě - kvůli atentátu na konzulát USA v libyjském Benghází, při kterém v září zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance.

Vyplenění diplomatické mise v Libyi se stalo horkým předvolebním tématem a obě strany se navzájem kritizují za to, jak se zachovaly. Republikáni v čele s Romneym Obamu obviňují z toho, že jeho administrativa neochránila konzulát dostatečně a špatně o incidentu informovala. Demokraté pak Mitta Romneyho, že se na incidentu pokusil získat politické body.

Zákulisí debaty

Kandidáti musejí mít během tří televizních debat stejně velké šatny a nemohou si navzájem klást otázky. Vyplývá to z dohody demokratů a republikánů o pravidlech pro diskuse, kterou zveřejnil časopis Time. Romney se s Obamou podle dohody nesmějí navzájem vyzývat k nějakým závazkům. Nesmějí se ani obracet na konkrétní lidi v publiku s výjimkou rodinných příslušníků. Diváky v hledišti také nesmějí vyzývat k podpoře. Kandidáti mají rovněž zapovězeny úvodní proslovy a používání názorných pomůcek. "Šatny musejí mít srovnatelnou velikost a kvalitu a musejí být ve stejné vzdálenosti od pódia a mít k němu stejný přístup," stojí v dohodě.

A v podobném duchu se do sebe kandidáti pustili i tentokrát, nakonec měl navrch Obama a Romneyho poopravila i moderátorka pořadu.

Někdejší guvernér státu Massachusetts Obamu opět obvinil z toho, že mu trvalo dlouho, než tragédii označil za teroristický útok. Velvyslankyně USA v OSN Susan Riceová totiž krátce po útoku prohlásila, že se zvrhly protesty proti filmu hanobícímu proroka Mohameda. Později se však ukázalo, že u konzulátu nikdo neprotestoval, ale zaútočili ozbrojenci.

Obama v Hampsteadu obvinění odmítl s tím, že o situaci informoval správně hned druhý den. "Skutečně to udělal, pane. Označil to za teroristický čin," upozornila Romneyho moderátorka pořadu Candy Crowleyová z televize CNN a přispěla tak k asi nejnepříjemnějšímu momentu celé debaty pro kandidáta konzervativců a na chvíli ho i vykolejila. Vysloužila si tím kritiku republikánů, že se postavila na stranu Obamy.

Prezident se pak do Romneyho obul za to, že až příliš brzy kritizoval reakci Washingtonu a administrativu ještě dříve, než byl znám počet obětí a detaily. Obvinil ho tak, že se na tragédii pokusil získat politické body. "Zatímco jsme ještě pořád řešili, že naši diplomaté jsou ohroženi, guvernér Romney vydal tiskovou zprávu, aby získal politické body. Takto ovšem vrchní velitel nefunguje," pronesl Obama.

Zopakoval také svůj slib dopadnout ty, kteří za útokem a smrtí Američanů stojí, a za bezpečnost zaměstnanců diplomatické mise převzal plnou zodpovědnost. "Já jsem prezident a jsem vždy zodpovědný," prohlásil. Obamovi se už před debatou pokusila pomoci šéfka diplomacie Hillary Clintonová, která den před tím také prohlásila, že zodpovědnost padá na ni (více o Clintonové zde).

Obama bude volit dříve

Po debatě na Hofstrově univerzitě se oba kandidáti střetnou už jen jednou. Před televizní kamery předstoupí 22. října v Boca Raton na Floridě. Poslední debata by se měla týkat pouze zahraniční politiky.

Prezidentské volby se konají 6. listopadu. Barack Obama však svůj hlas vhodí do volební urny už 25. října. Jeho manželka Michelle už dokonce odvolila, svůj hlas odeslala v pondělí korespondenčně. Obama bude volit osobně v Chicagu, kde dříve žil. Vedení jeho kampaně uvedlo, že neví o jiném případu, kdy by úřadující prezident nebo první dáma volili dříve.

Obamova kampaň také povzbuzovala Američany, aby využili co nejvíc šance volit předem. Možnost časnějšího hlasování se v posledních letech stále více rozšiřuje. Nyní už mohou hlasovat voliči ve 30 amerických státech. Při minulých volbách v roce 2008 hlasy odevzdané do dne voleb výrazně pomohly Obamovi. Romney bude hlasovat tradičně v den voleb v domovském státě Massachusetts.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Emotivní či smířlivý, hodnotí Babišův projev zahraniční agentury

Zahraniční tiskové agentury věnují pozornost nedělním oslavám 30. výročí sametové revoluce a pádu komunistického...

Násilí v Hongkongu pokračuje, demonstranti zasáhli jednoho policistu šípem

Situace v Hongkongu se nezlepšuje. Jako v předchozích týdnech použila policie slzný plyn, demonstranti se brání...

Premium

Merkelová ztrácí v Německu na popularitě. CDU hledá nového kancléře

Vliv předsedkyně německých křesťanských demokratů Annegret Krampové-Karrenbauerové i kancléřky Angely Merkelové slábne...

Benátky zasáhla třetí povodňová vlna během týdne, záplavy sužují celou Itálii

Benátky v neděli postihla další záplavová vlna. Voda potřetí během jednoho týdne vystoupala nad hranici 1,5 metru,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz