Martin se stal majitelem jediného (známého) „kamenného“ obchodu v Kanadě a Spojených státech, kde si zákazník mohl vybrat z pestré nabídky tvrdých drog, a to navzdory zákonům. Čtvrť, ve které obchod s návykovými látkami vyrostl, patří dlouhodobě mezi kanadské drogové epicentrum, kde se pravidelně objevují případy předávkování, uvádí portál Vice.
V Britské Kolumbii, ve které Vancouver leží, platí progresivní protidrogové zákony. Provincie také zahájila tříletý pilotní projekt dekriminalizace drog, jenž umožňuje držení malého množství kokainu, pervitinu či opioidů. Jejich prodej je však nadále zakázán. Obchod tak vznikl zcela ilegálně. Ve čtvrtek, den po jeho otevření, přišla policie a Martina zadržela.
Testování a prodej čistých drog
Martin se hájil tím, že chce zákazníkům prodávat drogy, které jsou testované a neobsahují žádné příměsi, ani fentanyl. Právě tato látka, která patří do skupiny syntetických opioidů, stojí za mnoha případy předávkování v Kanadě a USA. Rozhodl se proto prodávat čistý heroin.
Od roku 2016, kdy provincie vyhlásila tento problém za stav ohrožení veřejného zdraví, zemřelo na předávkování drogami více než 11 tisíc obyvatel. |
„Lidé umírají. Zvlášť teď, když umožnili celé provincii, aby tyhle drogy dělala... ale nezajistili žádné čisté a bezpečné zásobování. Získávají je ze stejných zásob, ze kterých se všichni předávkovávají,“ uvedl rozhořčeně.
K otevření obchodu ho přiměla tragická smrt jeho nevlastního bratra Rennieho, který byl závislý na takzvaném benzo-dope – smrtícím koktejlu fentanylu a velmi účinných benzodiazepinů. Jeden z jeho dalších bratrů byl v roce 2000 kvůli drogám ubodán.
Roční spotřeba se vejde na dva pickupy. Ameriku ničí nová droga fentanyl![]() |
Martin se dále hájil tím, že nebude prodávat více než 2,5 gramu drogy, přičemž velikost porce bude pouhá desetina gramu. Podle dekriminalizační politiky Britské Kolumbie může mít člověk celkem až 2,5 gramu návykových látek, aniž by mu hrozil trest. Cena měla odpovídat té na ulicích, kde se gram kokainu a pervitinu prodává za 90, respektive 50 dolarů.
Kromě prodeje omezeného množství a testování chtěl Martin také kontrolovat občanské průkazy, jelikož se chce ujistit, že je zákazníkům nad 18 let. Součástí prodeje je totiž i zřeknutí se povinnosti, dotyční budou muset uvést, že již dříve užívali drogy, které si kupují.
Neprůstřelná vesta kvůli riziku napadení
Martin se rozhodl navíc nevázat pouze na kamennou prodejnu a založil i internetový obchod s donáškou, kde lidé seženou například i ketamin, LSD a 5-MeO-DMT, syntetickou verzi chemické látky, která pochází z ropuchy bufo alvarius a řadí se mezi nejsilnější psychedelika na světě.
Otevření obchodu podle jeho slov však nebylo snadné, jelikož se mu nedařilo najít vhodné místo a získat finanční podporu. V minulosti byl totiž odsouzen i za obchodování s konopím, což se odrazilo na tom, jak ho lidé vnímají. Také shánění drog je podle něj velmi náročné a trvalo mu dva roky najít vhodného dodavatele heroinu.
Otevření obchodu nebylo jen složité, ale i nebezpečné. Martin si raději oblékl z preventivních důvodů i neprůstřelnou vestu. Upozorňoval navíc na to, že má v obchodě pouze omezené množství drog, aby snížil možnost přepadení.
Z balkonu létal pervitin, dealer se snažil před policisty zbavit drog![]() |
Martinovi ale především hrozilo reálné riziko zatčení, jelikož prodejnu zprovoznil nelegálně. A nenechalo na sebe dlouho čekat. I na to byl připraven a se svým právníkem si již připravil argumenty pro podání ústavní stížnosti.
Nezávislá analytička drogové politiky z Vancouveru Karen Wardová v souvislosti s tím řekla, že je obchod „nevyhnutelným důsledkem toho, že vláda nic nedělá“. Město by mělo podle jejích slov Martinovi udělit licenci k legálnímu provozování činnosti. Martinovým snem je totiž otevřít franšízy The Drugs Store po celé zemi, podobně jako se to stalo s výdejnami konopí na šedém trhu.
Martin začal užívat drogy ve 14 letech a o rok později byl závislý na alkoholu a injekčním kokainu. Následujících 15 let byl podle svých slov bez domova, žil v Langley v Britské Kolumbii, Oshawě v Ontariu a dalších kanadských městech. V poslední době se pak začal věnovat otevření obchodu. |