Vrazi Romů dostali v Maďarsku doživotí. Případ skončil po osmi letech

  18:13aktualizováno  18:13
Nejvyšší soud v Maďarsku v úterý potvrdil doživotní tresty pro trojici pachatelů, kteří v letech 2008 a 2009 spáchali sérii protiromských útoků. Tehdy při nich zemřelo šest lidí, včetně jednoho dítěte. Proti úternímu rozhodnutí už není možné podat odvolání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bezprecedentní případ protiromských útoků bratří Árpáda a Istvána Kissových a Zsolta Petőa je tak po osmi letech u konce, informoval server hvg.hu.

Maďarské soudy původně v této kauze odsoudily čtyři muže. Jeden z nich si odpykává 13 let vězení za to, že v posledních dvou případech útoků proti Romům sehrál roli řidiče.

Tři hlavní obvinění, kterým soud první instance v srpnu 2013 vyměřil doživotí, se proti verdiktu odvolali. V květnu loňského roku jim doživotní trest potvrdil i odvolací soud (o rozsudku jsme psali zde).

Trojice dostala doživotí za to, že v období od července 2008 do srpna 2009 v devíti případech zaútočila na romská obydlí střelnými zbraněmi a zápalnými lahvemi, přičemž zabila šest lidí. Dalších pět osob při těchto útocích utrpělo vážná zranění. Podle maďarských kriminalistů útočníci během těchto atentátů vystřelili celkem 78krát, do oken romských obydlí vhodili dohromady 11 zápalných lahví, a ohrozili tak na životě 55 lidí.

První z útoků se odehrál 21. července 2008 v obci Galgagyörk, téhož roku 8. srpna následoval útok ve vesnici Pirics, 5. září v obci Nyíradony a ještě 29. téhož měsíce udeřili ve vesnici Tarnabod.

V noci na 3. listopadu následoval útok v romské osadě na konci vesnice Nagycsécs, 15. prosince stříleli nedaleko Miškovce v obci Alsózsolca a pokračovali i v dalším roce.

Obhájci zpochybňovali postup vyšetřovatelů

V únoru to byl útok ve vesnici Tatárszentgyörgy, 22. dubna vraždili v obci Tiszalök a naposledy zaútočili předtím, než byli 3. srpna dopadeni ve vesnici Kisléta. Ve vesnici Kisléta a Tiszalök si jejich útok vyžádal po jedné oběti. Dva zavražděné za sebou nechali v obci Nagycsécs a v Tatárszentgörgy pachatelé zabili jednoho dospělého a jedno dítě.

Obhájci tří útočníků se během úterního přelíčení maďarského nejvyššího soudu, Kúrie, snažili zpochybnit postup vyšetřovatelů při zajišťování některých svědeckých výpovědí a důkazů. Společnou snahou tří obžalovaných bylo dosáhnout zrušení prvoinstančního rozsudku a uspořádání nového procesu.

Úterní přelíčení provázel obrovský zájem médií, nicméně obžalovaní důrazně protestovali proti tomu, aby byly jejich tváře snímány kamerami nebo fotoaparáty. První dvě řady v soudní síni zaplnilo několik tetovaných mladíků s vyholenými hlavami a nacionalistickými symboly na oblečení.

Přítomen byl i jeden z vůdců krajně pravicové organizace 64 žup György Budaházy, jehož maďarské úřady v minulosti obviňovaly také z terorismu. Novinářům svou přítomnost vysvětlil tím, že přišel jen proto, že jej tento případ zajímal.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Při demonstracích v Katalánsku zadrželi 51 lidí, nejméně 170 je zraněných

Podle španělské vlády bylo při nepokojích od úterý zadrženo 51 lidí a zraněno 72 španělských a katalánských policistů....

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Najdete na iDNES.cz