Diskuse k článku

Na klíčové chorvatské tepně uvázly kvůli nehodě tisíce Čechů a Slováků

Nehoda českého autobusu zastavila provoz na klíčové chorvatské dálnici A1. Je hlavní spojkou severu a jihu země, po které jezdí v sezoně každý den k moři tisíce turistů. Kolona v uzavřeném úseku dálnice měří momentálně 18 kilometrů a uvízlo v ní velké množství Čechů i Slováků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zbynek.skopan

osobní zážitek

v 10:30 jsme u Šibeniku najeli na A1... cestou nás minuli tři civilní auta se zapnutými majáky..podle všeho lékaři .. Za Zadarem jsem uviděl  nad dálnicí  nápis že je Dálnize zavřená... ta  cedule   byla  za nájezdem ... po 500m jsme byli v koloně ... Jeden Slivinec mě řekl co se stalo ... asi hodinu jsme poskakovali k nejbližšímu sjezdu... Poláci jako vždy předbíhali..  Bohužel se projevila nevýhoda mýtného systému kdy  bylo potřeba  odbavit  na malém mýtu  neuvěřitelné množství  aut... za mýtnou branou kolona pokračovala po staré cestě oklikou.. prakticky stejné kolony stály tam a sem celou objížďkou  v horách .. kolem 15:30 jsem se opět dostal na A1... od mýta kde jsem najel byla tou dobou  kolona  na jih  přesně 18km..celkově  jsem prostáli a poskakovali 4,5 hodiny.. dost  aut  jsem viděl odstavených pro poruchu...

Dovolte  vyslovit soustrast všem pozůstalým

0/0
25.6.2012 11:19

zbynek.skopan

Re: osobní zážitek

ještě několik poznatků:

1.Nepochopím proč nás  na A1 vůbec pouštěli... dokonce i z nájezdu,  který byl těsně u konce kolony najížděla auta která  uvázla po 500m. mohl jsem já i jiní využít jiných cest .  2. A1 je mimořádně nudná dálnice, nedivím se že někdo po 700-800km nonstop jízdy usne. 3. projevila se slabina mýtného systému... vysoce dimenzované  brány jsou jen u velkých měst u malých jako byl ten,  kde jsme sjížděli  nestíhaly odbavit. 4. objížďka byla (v poledne) velmi dobře značená.

0/0
25.6.2012 11:26

sandar

Re: osobní zážitek

k tomu mám jednu technickou...non stop jízda 700-800 km si už sama říká p průšvihRv je to na zodpovědnosti každého řidiče a je to jeho chyba, pokud nedělá přestávky pravidelně a nezastaví, když jej přepadá únava...

0/0
25.6.2012 13:35

Josef Zelený

Proč stále věnujeme pozornost Slovákům?

Buď to vezměme z hlediska Čechů a pak napišme, že tam uvízlo hodně Čechů, nebo národnost lidí, kteří tam uvázli, úplně ignorujme a nepišme ani o Češích, ani o Slovácích.

Slováci se od nám trhli. Naprosto nic propti tomu nemám, měli na to právo, ale tím pádem jsou pro nás stejní cizinci jako kdokoli jiný. Nevím, proč ta devótnost vůči nim. Oni se radují z každého neúspěchu našich hokejistů. I na to mají právo, ale vezměme ta na vědomí a buďme směrem k nim naprosto zdvořilí, ale chladní. Jsosu to prostě cizinci jako Poláci, Maďaři nebo třeba Rumuni. Nic méně, ale také nic více.

+1/0
24.6.2012 8:52

ElLoco

Re: Proč stále věnujeme pozornost Slovákům?

A proč by jim idnes neměl věnovat pozornost? Zpravodajství na těchto stránkách sleduje i spousta slováků, tak proč ne? Navíc je to čistě věc idnes jestli jim věnuje pozornost nebo ne. Vy do toho nemáte co mluvit ...

+1/0
24.6.2012 9:30

Theben

Re: Proč stále věnujeme pozornost Slovákům?

Ak by ste si riadne prečítali ten článok, ktorý na iDnes inak uverejnil Čech(celý je v češtine), nie Slovák a nezneužíval ihneď jeho obsah proti Slovensku a Slovákom urobil by ste lepšie! Píše sa v ňom že český novinár tam oslovil slovenského novinára, nie naopak!! Zrejme mal český novinár dôvod spomenúť aj množstvo Slovákov, ktorí tam uviazli a zdá sa že boli ochotnejší podať správu o situácii ako Česi. Zamotávať do tejto tragédie ešte aj osamostatnenie Slovenska je priam vrhol drzosti! Nemyslíte? To, že ste chladný voči Slovákom a Slovensku Vy, je vaše rozhodnutie a nepodsúvajte ho tu iným Čechom. Máte pravdu, dnes sme pre Vás cudzinci ako Poliaci, Maďari, Rakúšania či Nemci, Chorváti a pod.. Vy ste asi chladný voči každej inej národnosti, no drvivá väčšina Čechov Vaše názory nezdieľa!!!

Tejto tragédii sa široko venujú všetky slovenské médiá a občania tiež sledujú situáciu.Tak netrepte!

0/0
24.6.2012 22:25

sandar

Re: Proč stále věnujeme pozornost Slovákům?

třeba proto, že přesto že došlo k právnímu odtržení, tak ať chcete nebo ne, tak máme se Slovenskem nejpevnější vazby? Ať už na té státnické úrovni, ale zejména v té osobní, kdy spousta rodin je doslova československých, celá řada Slováků žije tu u nás a naopak...jestli chcete být chladný, tak buďte, v tom Vám nikdo nebrání:-P Nicméně sám byste něměl vyvozovat závěry z chování určité skupiny slováků, neb chladné a nevraživé vztahy budou vždy a všude a oboustranné...

0/0
25.6.2012 13:34

péťovakobyla

Oni tam uvázli jeno Češi a Slováci.

8-o8-o

0/0
24.6.2012 6:35

skregik

proc to neobrati do protismeru?

Muze mi nekdo vysvetlit proc kolonu chorvatsti policajti neobrati do protismeru?

0/0
24.6.2012 1:21

kali-gandaki

K těm paštikářům -

ti jezdí i jinam, nejen do HR. Znám rodinu, co je na tom docela slušně, on má dobrý důchod, jeho paní stále aktivní, chlubí se tím, že vydělává 80K/ měs hrubého (pojišťovačka). Do Západní Evropy si vozí plný kufr konzerv (hlavně lečo a párek s fazolí) na celý pobyt plus několi kartónů piva (jiné než české prý nepijí) ...

0/0
23.6.2012 20:40

sámvelkýmao

Re: K těm paštikářům -

u toho piva by se to dalo částečně pochopit.....

+1/0
23.6.2012 21:00

HuLarus

Re: K těm paštikářům -

Já vozím většinu jídla taky už z ČR. Jo, i paštiky. Nejsem na dovolené kvůli prolejzání samošek, ale abych něco viděl a odpočinul si. V restauracích mi moc nechutná, děti se tam taky nenají, zdravě už vůbec ne a nakupování, natožpak kde to neznám, mě fakt nebere.

0/0
23.6.2012 21:31

Politicky korektní lež

Re: K těm paštikářům -

V restauracích mi moc nechutná, děti se tam taky nenají, zdravě už vůbec ne .....tož taková paštička z konzervy je tááák lahodná. a jak je zdravá!!;-D

+1/0
23.6.2012 21:59

HuLarus

Re: K těm paštikářům -

Paštička je pro mě, děti dostanou podle výběru něco lepšího než hranolky, což by si zákonitě daly v tý restauraci. Ale jinak máš pravdu ;-). Jsem divnej, mám radši známej hnus než neznámý jídlo z restaurace.

0/0
23.6.2012 22:04

nemorose

Re: K těm paštikářům -

JJ. Můj kamarád provozuje apartmány v Rakousku a od něj vím, že největší podíl v odpadcích, které vyváží, tvoří potraviny, které si jeho hosté přivezou do apartmánů s sebou. Přivezené jídlo se jim buď zkazí nebo jim nechutná a pak stejně zjistí, že v Rakousku jsou potraviny jen nepatrně dražší než v ČR a hlavně kvalitnější. Takže vlastně nakonec ani neušetří. To jsou paradoxy.

0/0
23.6.2012 23:00

vyvoraný vorvaň

Re: K těm paštikářům -

Čech provozující apartmány v Rakousku - to je pak výhrou i ta paštika;-) Když už do rakouského (ale i jinde v Evropě) apartmánu, tak nikdy do těch ve vlastnictví Čechů:-/

0/0
24.6.2012 1:47

otefal

Re: K těm paštikářům -

No je to asi v nas,ja jsem ve svete vic jak 40 let,mel jsem a mam slusny plat ale kdyz jedu na dovolenou tak si beru zasoby.Moje zena je kanadanka a ma ze me vzdycky srandu,kdyz se zrovna nepohadame ze v 5hvezdickovem hotelu v Mexiku zadne ``drobnosti`` nebudeme potrebovat.Proste jsme mladi prozili v hmotnem nedostatku a je to v nas.

0/0
24.6.2012 2:04

kali-gandaki

Re: K těm paštikářům -

:-) Jo, něco na tom bude! Moje máma, válečné dítě, to má podobně. Já jsem socíkové dítě, a taky s tím občas bojuju. Manžel mi vyčítá, že zas dělám jídlo na cestu, když frčíme do It nebo CH (ne na dovolenou). Taky už mi dochází, že v motorestu si dám, na co budu mít chuť, a sním to kulturně u stolu, a ne v autě, kde nadrobím.

Což je myslím další specifický rys Čechů, jíme hrozně rychle a často v ústraní, jako by to byla ostuda ;-)

0/0
24.6.2012 8:46

péťovakobyla

Ona tam je povinnost si něco kupovat a chodit do restaurací

Já to beru jako internacionální pomoc, aby Chorvati v zimě přežili. A navíc oni stejně spoléhají na Němce a Rakušany. My zas máme pro ně výhodu, že bereme chudší zbytování.

+1/0
24.6.2012 6:40

pjotrrrr

Chorvatsko je pěkná země

ale moře tam rád nemám, to si radši zajedu jinam, hlavně kde jsou velké vlny :-) Taky mi tam vadí ty houfy Čechů v ponožkách a sandálích ;-D

+1/0
23.6.2012 19:37

WIND OF CHANGE

Re: Chorvatsko je pěkná země

No vidíte - jezdíme pravidelně na Korčulu a nemůžeme si vynachválit moře a to především proto, že jezdíme na klidnou stranu, kde je voda jako zrcadlo ... a na Korčule jsem nepotkal jediného Čecha v sandálích.

0/0
23.6.2012 20:20

HuLarus

Re: Chorvatsko je pěkná země

Teď jsem se vrátil z dovči, byl jsem i v Chorvatsku a Čecha jsem tam viděl/slyšel jednoho z dálky a pak jedno auto. Docela fajn. V sezóně by mě tam ale nikdo nedostal.

0/0
23.6.2012 21:36

AA00_multinekulturní_3

Re: Chorvatsko je pěkná země

Co jsme to za národ...Máme radost, když o našince nezakopneme. Němec, Angličan nejedou tam, kde kolem sebe nemají aspoň padesát krajanů okolo. Nekritizuji, Jen se divím (mám to také). Uprostřed USA (kde jinde než) v obchoďáku jsme okamžitě zmlkli, když jsme kolem sebe uslyšeli mluvit česky dvě madé dámy. Místo, abychom je radostně obejmuli.:-/

0/0
23.6.2012 21:55

HuLarus

Re: Chorvatsko je pěkná země

Upřímně si rád v cizině jako i doma popovídám s příjemným člověkem i když je Čech. Takových ale člověk zas tak moc nevidí. Asi i proto, že sám možná moc příjemnej nejsem :-) Tuhle jsem potkal dvě Češky, od xichtu bylo poznat, že jsou z Čech, ještě než jsem je slyšel mluvit. Chtěly po mě udělat společnej obrázek a byla sranda na ně koukat, jak se dohadují, která se mě zeptá a jakým jazykem. Od toho jsem je uchránil a promluvil první, ale pak se tvářily rozpačitě, tak jsem se zase rychle zdekoval. Některý lidi říkaj, že Češi sou studený čumáci, nedružej se.

0/0
23.6.2012 22:02

AA00_multinekulturní_3

Re: Chorvatsko je pěkná země

Asi jo. Nejmarkantněji to cítím, když jedeme utrácet pár Ojro do Reichu. Neustále s manželkou debaty "Tady je zas Čechů..." Místo abychom se radovali, když do někoho drcneme, stačí říct "Promiňte."

0/0
23.6.2012 22:13

nemorose

Re: Chorvatsko je pěkná země

Já to řeším jednoduše-jezdím do Rakouska, do českých apartmánů, kde jsou samí Češi a je mi tam fajn.

0/0
23.6.2012 23:03

vyvoraný vorvaň

Re: Chorvatsko je pěkná země

To rozhodně za výhru nepokládám (ten apartmán ve vlastnictví Čechů;-))

0/0
24.6.2012 1:51

kali-gandaki

Re: Chorvatsko je pěkná země

Vy mi mluvíte z duše. Jsme na tom s manželem stejně, a taky nás to trápí. Ale nemůžem si pomoct! Přitom s jinými národy je tak jednoduché zahájit družbu. Já jezdím už přes 25 let do Drážďan a okolí, a ve chvíli, kdy tam začali zajíždět i krajané, trochu měním plány. Nejstrašnější je, že při míjení je snadno poznáte, mluví neustále o tom, kolik co stojí, přestože mají drahá auta. Ženské jsou vymóděné jako na přehlídku (vysoké podpatky, odbarvený vlas, hladký účes, matka s dcerou vypadají stejně, v podpaží jorkšír s mašlí). V restauraci je ale nepotkáte... ;-)

0/0
24.6.2012 8:39

Josef Zelený

Re: Chorvatsko je pěkná země

Hularusi, Vy tady píšete, že není moc Čechů, s kterými byste si rád popovídal? A myslíte si, že zrovna Vy jste tak atraktivní, aby někomu vadilo, že si s ním nechcete promluvit. Asi bych také patřil k těm, s kterými byste si nechtěl povídat. A myslíte, že by mi to chybělo? Jste pro mne stejná nezajímavá nula jako já pro Vás.

0/0
24.6.2012 8:56

vyvoraný vorvaň

Re: Chorvatsko je pěkná země

Jen poznámka k těch ponožkám v sandálích - letos to začíná být velký modní hit ve světě, čili Češi předběhli světovou modu o cca 20 let:-)

+1/0
24.6.2012 1:50

péťovakobyla

Jste už pár let za opičkami.

Ponožky je možné nosit i do sandálů.;-D;-D

0/0
24.6.2012 6:37

brnakstolety

Re: Chorvatsko je pěkná země

Ty houfy Čechů v sandálech a ponožkách Vám asi vadí proto, že mezi nimi zaniknete.

+1/0
24.6.2012 11:03

drmancok

Zase

ti Cesi :-P

0/0
23.6.2012 18:14

azazzelo

K cestování dětí - v letadle hrozí SBS do 2 až 5 let věku

Nevím, zda se to neví, patrně ne. Letecké společnosti přepravují děti od dvou týdnů věku. Ale dětem hrozí SBS. Do 1 roku věku by neměly vůbec cestovat letadlem, do 2 let je to s rizikem, riziko je přítomné do 5 let věku dítěte. To platí pro všechny prudké pohyby a otřesy, tedy i pro auto či atrakci v lunaparku.

Děsím se maminek, co létají s miminem v přepravce. Děcku hrozí celoživotní poškození či úmrtí (kolem 20%).

http://en.wikipedia.org/wiki/Shaken_baby_syndrome

0/0
23.6.2012 17:49

numo

Re: K cestování dětí - v letadle hrozí SBS do 2 až 5 let věku

Dajte link na aspon jediny pripad SBS sposobeny beznou turbulenciou pocas letu alebo prepravou v aute, pokial nedoslo k nehode.

0/0
23.6.2012 18:35

azazzelo

Re: K cestování dětí - v letadle hrozí SBS do 2 až 5 let věku

Nenašel jsem. Informace se ke mně dostala zprostředkovaně od lékařky, která problematiku přednáší. Čekal bych, že je to aktuálně věcí odborné diskuse. Na odpovídající lékařské portály neznám přístup.

0/0
23.6.2012 19:08

Nemesiss

a proto nejezdím po "klíčové chorvatské tepně"...

...z Karlovacu do Splitu je lepší jet přes Plitvice, cesta je prakticky stejně dlouhá (časově), podstatně levnější a příjemnější...:-)...a pro ty milionáře, co tu píší o paštikářích - asi dlouho nevytáhli paty ze své nory, protože by jinak věděli, že v Chorvatsku jsou prakticky stejné ceny jako u nás, takže paštiky skutečně není nutné vozit...:-)

+4/0
23.6.2012 16:39

sámvelkýmao

Re: a proto nejezdím po

dík dálnici to tam asi není tak zarvaný, jak to bývalo.....;-D

0/0
23.6.2012 17:15

AA00_multinekulturní_3

Re: a proto nejezdím po

Nechte je...Jen zamrzli někde v r. MAX 1998...:-P

0/0
23.6.2012 21:58

antimultivitamin

Paštikáři jsou v pohodě

Opalovat se můžou na střeše auta, cpát konzervama se sice nebudou na hotelovém pokoji, ale zase jich mají plný kufr auta, no a známým se budou moc pochlubit i tak, že byly na dovolené v zahraničí. Tak myslím, že no stress. :-)

0/0
23.6.2012 16:29

Nemesiss

Re: Paštikáři jsou v pohodě

ty si raději dokonči  základní  školní vzdělání, tvůj "pravopys" je ubohý...stejně jako celý tvůj příspěvek...:-)

+2/0
23.6.2012 16:41

antimultivitamin

Re: Paštikáři jsou v pohodě

ne ubožejší než paštikáři :-P:-)

+1/0
23.6.2012 17:00

sámvelkýmao

Re: Paštikáři jsou v pohodě

paštika zaječí.... vez jsem ji z česka až do hrvatski a nezaječela ani jednou.....;-D;-D;-D;-D

0/0
23.6.2012 17:17

you.can

Re: Paštikáři jsou v pohodě

běž si vymačkat uhry a mazej ven

+1/0
23.6.2012 16:50

antimultivitamin

Re: Paštikáři jsou v pohodě

Ne dík s uhry problém nemám a do toho vedra fakt nepůjdu, nejsem masochista. :-P Pokud mám chuť koupat se v moři, tak rozhodně nezdím na vejlet do Chorvatska zamořeného sockama z Čech a Slovenska. :-)

0/0
23.6.2012 17:08

21.3 1371

Re: Paštikáři jsou v pohodě

ale ty duševní socko, nezáviď lidem že jedou k moři a střádej. Možná se za 15-20 let taky vypracuješ na paštičkáře ;-D

+1/0
23.6.2012 17:34

bivie

Re: Paštikáři jsou v pohodě

Chorvatsko je krásná země, která má co turistům nabídnout-krásné Národní parky,hory, moře, historii, díky oblázkovým a kamenitým plážím bohatý podmořský život...Navíc bych řekla, že spousta našinců ocení i to,že se tam prakticky domluví Česky...Proto si myslím,že je mezi Čechy tak oblíbené.Tak proč ne?Já osobně už dlouho u "teplého moře"  nebyla (dovolenou trávíme většinou ve Skandinávii),ale letos uvažujeme,že bychom jeli i na jih a právě Chorvatsko se mi moc líbí právě proto, že splňuje to vše dohromady- moře, NP, historie atd...A mezi paštikáře se opravdu nepočítáme ;-),ikdyž v dětství to pro nás byla romatika-vyrazit s rodiči pod stan,kde mamka vařil-jak jinak, než z konzervy, ale to byla ranná osmdesátá léta a jezdila tak většina z nás,když měli to štěstí, že se dostali za hranice ;-D

+1/0
23.6.2012 16:53

antimultivitamin

Re: Paštikáři jsou v pohodě

Nemám nic proti Chorvatsku jako zemi, ale bohužel je v létě přeplněné lidma, co musejí za každou cenu jet každý rok na dovolenou i kdyby pak museli celý rok jíst suchej chleba. A nemá ani nic proti turistům, ale ty české nemají skoro nikde rády, protože jsou to prostě paštikáři a pak se člověk bojí bavit v zahraničí česky mi mezi svejma, aby mu do jídla obsluha nenaflusala a nenamazala mu kliku pokoje lejnem....

0/0
23.6.2012 17:12

acvil

Re: Paštikáři jsou v pohodě

tvoje vlastní zkušenost? Ani se nedivím...:-)

+1/0
23.6.2012 17:21

bivie

Re: Paštikáři jsou v pohodě

Dokonce existují lidé, kteří si na dovolenou berou půjčku, což např. zase nechápu já... Je jistě řada lidí, co na rozhazování nemá a šetří nebo prostě více přemýšlí, zda si kupovat zbytečnosti a řada lidí, co zase tolik šetřit nemusí,každého věc,  ale myslím si, že i naše "tusistická kultura" je již trochu lepší a do Chorvatska nejezdí jen ti nejchudší, ale i řada ostatních, prostě proto, že je to krásná země :-)

0/0
23.6.2012 17:24

Najdete na iDNES.cz