Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 11. května 2021 Svatava

Případ střelce z Toulouse: od vraždy výsadkáře po přesnou trefu snipera

  20:41
Terorista Mohammed Merah je mrtev, jeho život ukončila přesná trefa policejního odstřelovače. Během obléhání zabarikádovaného bytu se média doslova předháněla v novinkách, často i za cenu zveřejňování neověřených informací. Zrekapitulujme si celý případ od začátku do konce.

Před židovskou školou ve francouzském městě Toulouse zaútočil neznámý muž. Před začátkem vyučování zastřelil nejméně čtyři lidi, z toho tři děti. (19. března 2012) | foto: Reuters

Co provedl Mohammed Merah?

Mezi obětmi neznámého vraha jsou i tři vojáci: (zleva) Abel Chennouf, Imad

Zleva Abel Chennouf, Imád ibn Ziaten a Mohammed Legouade, Merahovy oběti

 • 11. března vylákal v Toulouse na schůzku pod záminkou koupě motorky třicetiletého parašutistu Imáda ibn Ziatena. Jak se policisté dozvěděli z kamerového záznamu, který Merah pořídil, namířil na výsadkáře zbraň a se slovy "Zabíjel jsi mé bratry, teď zabiju já tebe" ho popravil.
 • 15. března udeřil podruhé. V nákupním středisku v Montaubanu (s aglomerací má asi 74 tisíc obyvatel) poblíž Toulouse si vyhlédl trojici vojáků v uniformách, kteří vybírali peníze z bankomatu. Vykřikl "Allahu akbar" a začal střílet. Zabil desátníka Abela Chennoufa a vojína Mohammeda Legouadea. Třetí voják bojuje o život. Podle svědků se jeden zasažený parašutista pokusil odplazit, načež ho Merah ještě třikrát střelil.
 • 19. března zaútočil na židovskou školu Ozar Hatorah v Toulouse. Zabil rabína a tři židovské děti, některé z bezprostřední blízkosti.
 • Dva zabití vojáci byli muslimského původu. Ke svým činům se Merah přiznal policistům i novinářům. Přesnější by však bylo říci, že se jimi "pochlubil".

Chronologie vražd a obléhání

 • 11. března - Merah zabíjí francouzského výsadkáře v Toulouse
 • 15. března - útok na další trojici výsadkářů v Montaubanu
 • 19. března - útok na židovskou školu
 • 21. března, 03:30 - policisté zkoušejí muže lapit ve spánku, ten ale střílí a odrazí je; dva policisté raněni
 • 21. března, 14:21 - televize BFM TV oznámila, že Merah byl zadržen, po chvíli to úřady dementovaly
 • 21. března, 20:24 - podle televize France 24 útočí policisté na Merahův byt, i to je časem vyvráceno
 • 21. března, 23:49 - třetí "kachna" v řadě, podle toulouských úředníků začal útok na byt; ve skutečnosti šlo jen o nátlak, aby se Merah vzdal
 • 22. března, 10:32 - policie po dlouhém tichu odpaluje omračující granáty, aby z případné reakce zjistila, zda Merah vůbec žije
 • 22. března, po 10:30 - jednotky RAID vstoupily do Merahova bytu
 • 22. března, 11:39 - Merah vystřílí na policisty na třicet ran, nejméně jednoho zraní a dva utrpí šok, Merah je zabit střelou do hlavy

K řádění se po Merahově smrti přihlásila skupina zvaná Vojáci kalifátu, blízká Organizaci al-Káidy v islámském Maghrebu. Ta působí v severní Africe, útočí například v Alžírsku. Vyzvala Francii, aby přehodnotila svou podle ní nepřátelskou politiku vůči muslimům.

Normální kluk? Ne, recidivista

 • Podle dostupných údajů měl Mohammed Merah francouzské občanství, byl však alžírského původu. Loni v říjnu mu bylo 23 let. V době útoků byl nezaměstnaný. Dle svých slov mstil "palestinské děti" a účast francouzských vojáků v zahraničních misích. Protože byl "osamělým mudžahedínem", nebylo možné ho vysledovat skrze infiltraci teroristických skupin (více zde).
 • Někteří lidé ho označovali za chlapíka, co "nikdy neudělal nic výrazného", jeho advokát o něm mluvil jako o muži s tváří archanděla. Podle všeho se k radikálnímu salafistickému pojetí islámu dostal během uvěznění za násilnosti v letech 2007-2009.
 • Vyšetřovatelé uvedli, že byl 15x odsouzen, objevila se i zpráva o tom, že ho sledovala francouzská tajná služba. Nevyhodnotila však, že by se mohl chystat k vraždění.
 • Zprávy o tom, že byl uvězněn v Afghánistánu, úřady během čtvrtka vyvrátily. V době údajného útěku z afghánského žaláře seděl ve vězení ve Francii. Nikdo však nepopřel, že se v afghánsko-pákistánském pohraničí cvičil s bojovníky al-Káidy.
 • V roce 2010 žádal o vstup do cizinecké legie. Ve výcvikovém středisku strávil noc a pak odešel, aniž se zúčastnil testů.

Jak se mu policisté dostali na stopu?

 • Na pátrací akci se podílelo přes tisíc lidí, kteří uskutečnili na dvě stovky výslechů.
 • Prvním důležitým vodítkem byla IP adresa, kterou se podařilo získat expertům z e-mailové korespondence s ibn Ziatenem, když si s ním domlouval schůzku.
 • Policii také pomohla výpověď prodejce skútrů, který si vzpomněl, že se jistý muž (Merahův bratr) zajímal o to, jak vyřadit zařízení, které pomocí GPS umí lokalizovat odcizený stroj. Šlo mu totiž přesně o yamahu, na které do té doby tajemný střelec podnikal své útoky.
Francouzští policisté hlídají u vchodu do židovské školy v Paříži. (19. března

Francouzští policisté hlídají u vchodu do židovské školy v Paříži. (19. března 2012)

Muž odvádí středoškolského studenta ze školy v Toulouse, krátce po vražedném

Muž odvádí středoškolského studenta ze školy v Toulouse, krátce po vražedném řádění

Jaký arzenál shromáždil ve svém bytě?

 • Jedním slovem působivý. Nejméně dvě pistole Colt o ráži 45 setin palce (jednu po pár hodinách obléhání vyměnil za telefon), údajně také automat AK-47 (kalašnikov) a samopal izraelské výroby Uzi. Dále materiál k výrobě zápalných lahví, velké množství munice a podle některých zdrojů také granáty.
 • Při posledním střetu, kdy zaútočil na policisty, na sobě měl balistickou (lidově neprůstřelnou) vestu.
 • Peníze, za něž si obstaral arzenál, patrně získal trestnou činností.

Jak zásah probíhal a proč trval tak dlouho

 • Celá operace trvala přes třicet hodin. Policisté se totiž pokoušeli dostat Meraha živého, aby vypovídal. Ten několikrát slíbil, že se brzy vzdá, ale vodil policejní vyjednavače za nos.
 • Vše mohlo skončit velice rychle, kdyby prvotní noční útok ve středu ve 3:30 ráno uspěl. Policisté spoléhali na to, že Merah spí. Ten ale prostřelil dveře, zranil dva členy elitní jednotky RAID a nastalo zdlouhavé obléhání.
Francouzský policista ze zásahové jednotky a hasiči nedaleko domu, ve kterém se
Francouzští policisté ze zásahové jednotky a hasiči nedaleko domu, ve kterém se

Francouzští policisté ze zásahové jednotky a hasiči nedaleko domu, ve kterém se Merah zabarikádoval

 • Bývalý příslušník komanda RAID označil zásah za "překotný", což podle něj mohlo být důsledkem politických tlaků na rychlé vyřešení. "Šlo to do hajzlu," citovala ho média.
 • Policie postupně zvyšovala tlak. Několikrát odpálila omračující granáty, Merahovi odpojila elektřinu, plyn a vodu. Také odstřelila okenice jeho bytu.
 • Nakonec ve čtvrtek po půl jedenácté dopoledne elitní příslušníci komanda RAID (obdoba českého útvaru URNA) vnikli do bytu. Mobilní videokamerou prozkoumávali místnost po místnosti. Když kamera vjela do koupelny, Merah vyběhl a jako smyslů zbavený začal zběsile pálit kolem sebe. Vyskočil z okna, ale v tu chvíli mu odstřelovač prostřelil hlavu (o jeho smrti více zde)
Francouzská policie obléhala dům ve čtvrti Croix-Daurade celý den. (21. března
Francouzská policie obléhala dům ve čtvrti Croix-Daurade celý den. (21. března
 • Zásah sice splnil primární cíl (zabránit Merahovi v dalších útocích), provedení ale stoprocentní nebylo. První útok elitního komanda připravený Merah odrazil, protahováním své kapitulace upoutal pozornost médií (což jistě chtěl) a živý dopaden nebyl. Naopak v očích radikálů zemřel jako mučedník. Otázky také vzbuzuje skutečnost, jak mohl člověk s tak pestrým trestním rejstříkem hromadit zbraně, cestovat do Pákistánu a přitom zůstat na svobodě, když ho tajná služba už sledovala.

Jak mohou vraždy ovlivnit francouzskou politiku?

 • Výrazně, protože ve Francii za měsíc budou prezidentské volby. Kandidátka radikálně pravicové Národní fronty Marine Le Penová už mluví o tom, že Sarkozyho vláda vyklidila předměstí velkých měst a nechala je imigrantům.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ministr obrany Gerard Longuet (vlevo)
 • Nicolas Sarkozy zvládl případ vcelku dobře. Zastavil kampaň, promluvil se zástupci francouzských židů a muslimů, přijel na místo. Slova o francouzských hodnotách, oběti vojáků a neochvějnosti zní možná pateticky, ale co jiného má prezident v podobné situaci říkat?
 • Není ale jisté, zda to Sarkozymu bude stačit proti muži jménem François Hollande, kandidátovi socialistů. Za měsíc může být tématem dne už znovu ekonomika a nezaměstnanost (více o možných důsledcích střelby zde).
Autor:
 • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

 • Další z rubriky

Slovensko kvůli smrti ženy pozastavilo očkovaní vakcínou od AstraZenecy

Slovensko pozastavilo očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo po...

Brazilští indiáni se vydali na očkování, plavba jim trvala dvanáct dnů

Skupina amazonských indiánů se vydala do nejbližšího města, aby dostala vakcínu proti koronaviru. Musela proto...

Výhody Němce lákají i dělí. Oblehli očkovací centra, prali se o AstraZenecu

Víkend s sebou v Německu přinesl neobvykle velký zájem o aplikaci vakcíny proti koronaviru britsko-švédské společnosti...

Americká potrubní síť pro přepravu ropy je znovu v provozu. Musí ji ovládat manuálně

Provoz části potrubní sítě pro přepravu ropných produktů americké společnosti Colonial Pipeline je po pátečním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...