Summit EU: Společná obrana, brexit i kritika Česka za migrační politiku

  12:40aktualizováno  22:51
Hlavním tématem čtvrtečního summitu Evropské unie v Bruselu byla společná obrana. Státy mají předložit své plány konkrétní spolupráce a podle šéfa vrcholné schůzky Donalda Tuska jde o historický krok. Kromě obrany byl tématem také brexit či mezinárodní vztahy.

Ještě před začátkem summitu mluvil předseda Evropské rady Donald Tusk o britském odchodu z EU. Podle něj by mohla Británie zůstat členskou zemí bloku. Svým britským přátelům, kteří se na takovou možnost ptají, prý odpovídá, že EU byla zbudována díky snům, které se nejprve zdály být nemožné. „Takže, kdo ví? Můžeš říkat, že jsem snílek, ale nejsem jediný,“ pomohl si Tusk citátem známé písně Imagine britského hudebníka a skladatele Johna Lennona.

Začalo jednání o brexitu. Vyjednavači určili první tři fáze

Rozhovory o britském odchodu z EU naplno začaly v pondělí, skoro rok poté, co britští občané o věci rozhodli v referendu (vše o brexitu najdete zde). „Je to ten nejsložitější proces, na který je ale EU dobře připravena,“ řekl Tusk o rozhovorech na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Předseda vrcholných unijních schůzek připomněl, že už nyní jsou slyšet různé předpovědi o výsledku rozhovorů o brexitu. „Tvrdý brexit, měkký brexit či rozchod bez dohody,“ vypočetl Tusk a pokračoval právě slovy o zdánlivě nerealistických snech.

Merkelová apeluje na jednotu zbývajících států

Britská premiérka Theresa Mayová by měla nastínit, jak Londýn navrhuje po brexitu zachovat práva unijních občanů v Británii. Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu na vrcholnou unijní schůzku označila tuto otázku za prioritu v jednáních, která se naplno rozběhla teprve toto pondělí.

Britská vláda chce po brexitu zajistit co největší jistotu pro více než tři miliony občanů Evropské unie, kteří nyní v Británii žijí. Lídrům ostatních 27 evropských zemí to na summitu řekla britská premiérka Theresa Mayová s tím, že věc je pro ni taktéž prioritou.

Mayová ostatním premiérům a prezidentům řekla, že občanům unie nabídne jistotu: Nikdo, nikdo z těch, kdo jsou v zemi legálně, nebude muset odejít a nebudou rozdělovány rodiny. Lidé, kteří do britského odchodu z EU na jaře 2019 přesáhnou pět let pobytu v zemi, budou mít právo na zisk trvalého pobytu a ti, kteří v zemi byli do onoho rozhodného data, budou moci zůstat, dokud pětileté období nenaplní.

Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že ačkoliv má Evropská unie zájem na budoucí spolupráci s Británií, je nyní prioritou především zachování jednoty ostatních 27 unijních států. Francouzský prezident Emmanuel Macron při příchodu zdůraznil, že jeho země má zájem v Evropské unii s Německem těsně spolupracovat.

Summit EU se kromě brexitu má věnovat také bezpečnosti a mezinárodním vztahům. Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl před jednáním, že se Česko chce aktivně podílet na vznikající posílené spolupráci zemí EU v obraně.

Program společné obrany

V rámci systému označovaného jako trvalá strukturovaná spolupráce (PESCO) by měl summit ve čtvrtek odpoledne země vyzvat, aby za tři měsíce předložily konkrétní návrhy, k nimž by se mohly další unijní země přidat.

Ve čtvrtek se státníci mimo jiné shodli, že případné nasazení bojových skupin už nebudou platit jen členské země, jejichž vojáci v nich působí, ale přispěje se také z unijních peněz. „Nám všem společně se v posledních měsících podařilo dosáhnout tak výrazného pokroku v oblasti obrany, jakého EU nebyla schopna dosáhnout za několik posledních desítek let,“ řekl na okraj jednání novinářům Sobotka.

Summit v první řadě politicky podpořil spuštění trvalé strukturované spolupráce (PESCO) států EU, které chtějí v obranné oblasti úžeji kooperovat. „Je to historický krok. Taková spolupráce umožní EU posunout se k hlubší integraci v obraně,“ prohlásil před novináři Tusk, který podotkl, že k účast je otevřená pro všechny unijní státy.

Země nyní mají tři měsíce na to, aby případným partnerům nabídly konkrétní návrhy a možnosti, jak se do konceptu zapojit. Česko má podle Sobotky zájem se na věci podílet, pokud k tomu pro sebe nalezne vhodnou příležitost. Diplomaté předpokládají, že téma by měl dále konkretizovat unijní summit v prosinci.

Kritika východních zemí včetně Česka

Sobotka kromě obrany mluvil i o tom, že Česko jednoznačně podporuje opatření jako je vznik systému registrace těch, kdo do EU vstupují a vystupují, či systému, který zajišťuje registraci lidí ze zemí s bezvízovým stykem tak, aby se snížilo bezpečnostní riziko.

Země EU si rozdělily 20 tisíc běženců. Komise potvrdila řízení vůči ČR

Francouzský prezident na summitu kritizoval východní země, které čerpají evropské peníze, ale odmítají se podílet na solidárních projektech. „Evropa není supermarket. Evropa je společným osudem. A oslabuje, když jsou její principy odmítány,“ uvedl Macron. S tím souhlasí i německá kancléřka, která podpořila i řízení vůči třem zemím včetně ČR.

Sobotka kritiku odmítá. „My nesouhlasíme s těmi návrhy, které se týkají přerozdělování uprchlíků, povinných kvót. Vidíme tam velká rizika,“ zopakoval český premiér.

Summit bude ve čtvrtek pokračovat pracovní večeří, na níž šéfy států a vlád EU čeká diskuse o mezinárodní situaci. Po večeři se budou politici nejprve s britskou premiérkou Theresou Mayovou a později i bez ní věnovat vývoji kolem jednání o britském odchodu z unie.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ministři vnitra EU se neshodli na řešení migrace. Znovu jednají v pondělí

Tisíce migrantů v honduraském městě Santa Rosa de Copan (14.10.2018)

Ministrům vnitra členských zemí Evropské unie se na čtvrteční neformální schůzce v Helsinkách nepodařilo dosáhnout...

Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla po přistání v přístavu...

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala...

Ukradli jí auto. S navigací si pohotová blondýnka vystopovala zlodějku sama

Při přestřelce ve městě Florence v americké Jižní Karolíně bylo zraněno sedm...

Netrpělivost se někdy vyplácí, zjistila Američanka, které na čerpací stanici ukradli auto, s nímž přišla i o peněženku...

Najdete na iDNES.cz