Americký prezident Donald Trump (16. září 2019) | foto: AP

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

  • 10
Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit prezidentem vyhlášený stav nouze na hranici USA s Mexikem, napsala ve středu agentura Reuters. Tento Trumpův krok by v Kongresu ještě mohli přehlasovat, nejspíš se na to však nenajde potřebná dvoutřetinová většina.

Trump už letos v březnu vetoval podobné opatření, které prošlo oběma komorami Kongresu. Ani tehdy se v Kongresu nepodařilo sehnat dostatek hlasů pro přehlasování jeho veta.

Fotogalerie

Nově vetovanou rezoluci schválila v září Sněmovna reprezentantů, kterou ovládají demokraté, poměrem hlasů 236 ku 174. V republikány ovládaném Senátu se zrušením stavu nouze rovněž souhlasili: pro bylo 54 senátorů a proti 41.

Šéf Bílého domu stav nouze na jižní hranici USA vyhlásil v polovině letošního února proto, aby mohl obejít Kongres a získat přístup ke krizovým fondům na stavbu hraniční zdi. Tu slíbil postavit během své kampaně před volbami v roce 2016. Kongres mu poskytl peníze jen na vybudování krátkých úseků či rekonstrukci stávajících bariér.

„Situace na naší jižní hranici zůstává dál národním stavem nouze a našich ozbrojených sil je tam stále třeba, aby pomáhaly v boji s ním,“ uvedl Trump v prohlášení k vetu.