Nejstarší i nejbohatší. Osm historických milníků Trumpova prezidentství

  0:17aktualizováno  0:17
Ať budeme na 45. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vzpomínat jakkoli, už teď je jisté, že se do historie zapíše několika nesmazatelnými milníky. Žebříček osmi z nich - od Trumpova vysokého věku, přes výši jeho konta až k počtu domácích mazlíčků v Bílém domě - sestavila britská BBC.

Budoucí prezident Donald Trump s manželkou Melanií po příletu v Marylandu (19. ledna 2017) | foto: Reuters

VěkNejstarší nastupující prezident

Donald Trump oslavil sedmdesáté narozeniny 14. června loňského roku. To z něj dělá nejstaršího muže v historii USA, který nastoupil do úřadu prezidenta. Předchozí rekord držel Ronald Reagan, který se v roce 1981 hlavou státu stal ve svých devětašedesáti letech.

Možná právě faktor vysokého věku motivoval Trumpa, aby jeho doktor zveřejnil dopis, ve kterém se zavazuje, že magnát bude „nejzdravější osoba, která kdy byla zvolena za prezidenta“.

Průměrný věk nástupu do funkce všech předchozích 44 prezidentů je 55 let. Nejméně bylo při nástupu do funkce Theodoru Rooseveltovi - 42 let.

PenízePrvní miliardář prezidentem

Trump je první miliardář, který kdy do funkce nastoupil. Jeho majetek Forbes odhaduje na 3,7 miliardy dolarů (94 miliard korun). Sám Trump hovořil o tom, že jeho majetek přesahuje 10 miliard dolarů (254 miliard korun).

I v minulosti měla Amerika mnoho prezidentů, kteří neměli hluboko do kapsy. Současné odhady například hovoří o majetku Georga Washingtona, který by měl v dnešní době hodnotu půl miliardy dolarů (asi 12,5 miliardy korun). John F. Kennedy měl zase před smrtí rukou atentátníka na svěřeneckém účtě přes deset milionů dolarů (asi 250 milionů korun), které mu přenechal jeho bohatý otec.

Trump bude následovat příklad bývalého guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera a bude pobírat plat ve výši symbolického jednoho dolaru.

SpolupracovníciNejbohatší kabinet v historii

I mnoho spolupracovníků, které si Trump vybral do svého týmu, se může pochlubit tučnými konty. Trumpův kabinet bude nejzámožnější v moderní historii Spojených států. „Vláda Donalda Trumpa: milionářů, prostřednictvím milionářů a pro milionáře“ - tak Trumpův kabinet popsal demokratický senátor za Vermont Bernie Sanders na Twitteru.

Podle deníku Washington post sám Wilbur Ross (více o čtěte něm zde), budoucí ministr obchodu, vlastní majetek ve výši 2,5 miliardy dolarů - desetkrát více než měli členové prvního kabinetu George W. Bushe v roce 2001 dohromady. Stejný kabinet, který už tehdy novináři označovali jako složený z milionářů.

Odhaduje se, že majetek celého Trumpova kabinetu je 35 miliard dolarů, více než je roční HDP Bolívie.

ZkušenostiBez politické minulosti

Trump si zahrál ve filmech, reklamách a moderoval reality show. Vybudoval impérium a vydělal miliony dolarů. Faktem ale zůstává, že v politice je nováčkem - zvláště, když se podíváme do minulosti. Za posledních šedesát let nebyl prezidentem zvolen člověk, který by neměl žádné zkušenosti z Kongresu nebo jako guvernér.

Poslední prezident, který nastoupil do funkce bez předchozí zkušenosti z politiky, byl v roce 1953 Dwight Eisenhower. Předtím však alespoň působil jako nejvyšší velitel spojeneckých armád ve druhé světové válce.

Jak ale Trump rád zdůrazňoval po celou kampaň, právě to, že není spojen se zavedenými politiky, je spíš výhoda.

RodinaNejmocnější děti

Svého zetě Jareda Kushnera Trump jmenoval poradcem, čímž si Kushner vysloužil označení médii jako nejmocnější prezidentský zeť v historii. Pravda však je, že i zeť Woodrow Wilsona zastával funkci ministra financí.

I Kushnerova manželka Ivanka Trumpová je považována za nejvlivnější „první dceru“ v historii.

ZvířataBez domácích mazlíčků v Bílém domě

Kolem voleb se toho událo tolik, že kdekdo mohl přehlédnout jeden pro americkou veřejnost nezanedbatelný fakt - Trump nevlastní žádného domácího mazlíčka.

Je tak pravděpodobné, že se stane prvním prezidentem po více než století, který zůstane v Bílém domě bez doprovodu zvířat. Podle prezidentského muzea domácích mazlíčků měla téměř každá hlava státu zvířecího společníka, někteří doslova zvěřinec.

John F. Kennedy měl například králíka a kanárka. Primát ale patří Calvinu Coolidgeovi, jehož žena Grace v Bílém domě podle muzea vytvořila doslova zoo. Do ní patřio nejméně 12 psů, osel jménem Ebenezer, lví mláďata a malý hroch.

EkonomikaNejzatvrzelejší vůči volnému obchodu

Trump vyhrál volby i díky slibům, že vytvoří nová pracovní místa, politiku příliš volného trhu pak vinil z kolapsu amerického průmyslu. To je pro americké prezidenty poměrně neobvyklé. Naposledy by se takové postoje daly vystopovat k Herbertu Hooverovi.

V září 2015 Trump řekl deníku The Economist, že Čína „nás zabíjí“ a že miliony Američanů jsou „unaveni a ochuzováni“. Řekl také, že kdyby byl prezidentem uvalil by dvanáctiprocentní daň na dovážené zboží z Číny.

Během kampaně Trump vyhrožoval, že zatočí s dohodou NAFTA, která zabezpečuje zónu volného obchodu mezi Kanadou USA a Mexikem a funguje už třiadvacet let. Slíbil také, že by opustil transpacifickou obchodní dohodu (TTIP).

ManželkaPrvní dáma ze Slovinska

Bývalá modelka Melanie Trumpová pochází ze Slovinska, a první dámou tak bude poprvé v historii žena, jejíž rodná řeč není angličtina. Je rovněž teprve druhou první dámou, která se narodila mimo USA. První byla Louisa Adamsová, manželka Johna Quincyho Adamse, narozená v Londýně.

Trump byl ženatý už dvakrát předtím a Melanie je tak jeho třetí ženou. I to je v Bílém domě k vidění poprvé. Prvním prezidentem, který byl rozvedený, byl Ronald Reagan, jenž se rozvedl s herečkou Jane Wymanovou dávno předtím, než se chopil vlády.

Melanie mluví slovinsky, anglicky, francouzsky, německy a srbsky, což ji dost možná dělá nejlépe jazykově vybavenou z dosavadních prvních dam, jež se v Bílém domě vystřídaly.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Věděla, co dělá. Manta obrovská si k potápěčům připlula pro pomoc

Manta obrovská (15. září 2018)

Třímetrová manta obrovská se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta...

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Muslim pod vlivem marihuany zavraždil židovku. Podle soudu není odpovědný

Ilustrační snímek

Muslim, který v Paříži před dvěma lety zabil svou židovskou sousedku a vykřikoval při tom arabské slovo Allah, není za...

Najdete na iDNES.cz