Trump čelí masivnímu střetu zájmů, svůj byznys možná předá dětem

  0:59aktualizováno  0:59
Donald Trump se po nástupu do Bílého domu nehodlá vzdát řízení svých firem a majetku. Podle amerických zákonů ani nemusí, ve funkci však bude čelit masivnímu střetu zájmů. Řešením by mohlo být, že svůj miliardový majetek předá dětem.

Donald Trump ve svém golfovém klubu u skotského Aberdeenu (20. června 2011) | foto: Reuters

Stará pošta je dost obludná budova pár minut chůze od Bílého domu. Donald Trump si ji od vlády pronajal a právě předělal na velmi luxusní hotel.

A teď si představte: až si bude zvát zahraniční státníky s davy jejich doprovodu a oni se ubytují zrovna tam, bude to střet zájmů, protože budou platit za bydlení do jeho kapsy? A nebudou mít díky tomu lepší zacházení?

Trumpovy majetky

To je jenom drobný detail, který plyne z faktu, že Amerika bude mít v čele magnáta, který má obrovské impérium se zájmy, nemovitostmi i dluhy v mnoha zemích světa.

Trumpova společnost má například půjčky od Číny. Až bude prezident Trump jednat s Číňany shovívavě, co když vyměkl proto, že mu naznačili, že budou chtít zrychlit splátky? A když s nimi bude jednat tvrdě, nebude to proto, aby je přinutil vylepšit mu podmínky?

Zní to akademicky, ale je to ze života. Trump může očekávat, že tisk a půlka Ameriky, která ho nevolila, si budou každý podobný případ vykládat přesně takto. Pokud vyhlásí národní park u místa, kde má jedno ze svých golfových hřišť nebo hotel, strhne se křik, že si tím zvýší zisk.

Potíže bohatých prezidentů

Každý by se vsadil, že země jako USA má něco podobného vyřešeno už dávno. Nemá. Zatímco členové vlády se musí podle zákona vzdát řízení svých firem a majetku, aby nedošlo ke střetu zájmů, prezident a viceprezident nemusí. Ale dělají to.

Začal s tím v roce 1964 Lyndon Johnson a všichni to opakovali. Majetek předali do rukou svěřeneckého fondu, přesněji jeho zvláštní odrůdy, které se v USA říká „slepý fond“. To znamená, že jen správce ví, co má v portfoliu.

Trump v čele USA

Proběhnout by to mělo asi takto: prezident předá své akcie či továrny (ideálně by měl vše prodat a předat peníze) fondu, který je investuje. Správce není příbuzný prezidenta či bývalý společník, zkrátka nikdo blízký. Není ve styku s prezidentem a neinformuje ho o jeho byznysu, takže prezident nemá potuchy, co se s jeho majetkem děje. Pak může klidně v Bílém domě rozhodovat o všem možném a není ve střetu zájmů.

No, někdy to nekončí dobře, třeba Jimmy Carter po čtyřech letech prezidentství podle některých údajů zjistil, že na jeho firmě na buráky je milionový dluh (podle jiných však byla ztráta menší).

Jenže v Trumpově případě „slepý fond“ moc nefunguje. Moderní Amerika už měla bohaté prezidenty či kandidáty – od Teddyho a Franklina Rooseveltových přes Johna Kennedyho až po Mitta Romneyho – ale ti bohatství zdědili, zatímco Trump je aktivní byznysmen řídící celosvětový podnik.

Navíc jeho majetek představují především nemovitosti: mrakodrapy, hotely, golfová hřiště, kasina. A v tom je problém: kdyby to byly akcie, za půl roku Trump netuší, co všechno správce na burze prodal a co koupil. Jenže mrakodrap je mrakodrap. Není anonymní jako akcie. Prezident nemůže v den inaugurace utrpět amnézii, že vlastní Trump Tower v New Yorku.

Takže: co může Trump se svým miliardovým majetkem udělat?

1Prodej? Zapomeňte.

Trump by své mrakodrapy prodával asi těžko. Jednak je v tom ego, jednak firma patří i dětem, které by musely souhlasit s prodejem svého majetku a živobytí. Navíc by to bylo ztrátové: kupující by tlačili cenu dolů s logickým argumentem, že bez značky „Trump“ hodnota klesne, takže by Trump vlastně musel dost prodělat. Taky by z prodeje zaplatil těžké daně, což by byla další ztráta.

2Svěřenecký fond?

Vzhledem k charakteru Trumpova majetku by to byla formální šaráda - „slepý fond“ s nemovitostmi nemůže fungovat.

3Předat řízení dětem?

Tuhle variantu už Trump zmínil. Ale to by byla další formální šaráda: střet zájmů by se odstranil jen tehdy, kdyby s dětmi vůbec nekomunikoval a nikdy se s nimi po dobu prezidentství nesetkal, aby se spolu nemohli radit. To je nereálné.

4Prodej dětem?

Ty by si na koupi otcova dílu půjčily od bank. I tahle možnost se objevila, ale i tady by se střet zájmů neodstranil ze stejného důvodu jako v předchozím bodě.

5Řešení a la Bloomberg?

Když byl miliardář Michael Bloomberg starostou New Yorku, předal řízení svého impéria manažerům a sám se s nimi setkal jednou začas, jen aby byl v obraze. Je to otevřené, ale chatrné řešení, které vychází mimo jiné z předpokladu, že prezident USA je vytížen funkcí 24 hodin denně a na byznys opravdu nemá čas. Ale ti, kdo Trumpa nevolili - a asi nejen oni - by mu nevěřili.

Spekulacím se neubrání

Zatím to vypadá, že to nakonec dopadne tak, že Trump předá řízení dětem. To znamená, že každé jeho rozhodnutí budou média, experti a opozice propírat i z hlediska střetu zájmů.

Když budou mít pocit, že podle nich nekritizuje vlády v Ázerbájdžánu či na Ukrajině, hned řeknou, že to je proto, že rodinná firma Trump Organization tam má nemovitosti a obchodní zájmy.

Už se objevil i jiný příklad: Trump v kampani řekl, že by si země jako Jižní Korea či Japonsko měly opatřit jaderné zbraně, aby je USA nemusely střežit. A řekl to prý proto, že kdyby například Jižní Korea zahájila jaderný program, velká stavební firma, kterou tam má Trump, by mohla počítat se zakázkami.

Zní to absurdně, ale je to předobraz spekulací, které budou siamským dvojčetem každého Trumpova prezidentského rozhodnutí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Matka Kuciakovy zavražděné snoubenky vstoupí do politiky, píší na Slovensku

Zlatica Kušnírová, matka snoubenky slovenského novináře Jána Kuciaka. Oba mladí...

Zlatica Kušnírová, jejíž dceru Martinu loni zavraždili spolu s novinářem Jánem Kuciakem, se chce zapojit do slovenské...

Ve Vídni se po explozi zřítil dům, nejméně dvanáct lidí se zranilo

Ve vídeňské čtvrti Wieden silná exploze poničila pětipatrový dům. (26. června...

Nejméně dvanáct zraněných si ve středu vyžádala silná exploze, která poničila pětipatrový dům ve vídeňské čtvrti...

V čele Rady Evropy podruhé stanula žena, chorvatská ministryně zahraničí

Novou generální tajemnici Rady Evropy se stala chorvatská ministryně zahraničí...

Rada Evropy, která sdružuje 47 evropských zemí, má novou generální tajemnici. Po středečním hlasování Parlamentního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz