Utopie, psala StB v 80. letech ve spisu o prezidentských ambicích Trumpa

  12:47aktualizováno  12:47
Současný americký prezident Donald Trump byl v minulosti předmětem zájmu československé komunistické Státní bezpečnosti (StB). Cílem StB, která vedla svazek ve spolupráci s rozvědkou, bylo zjistit vazby Trumpovy rodiny na vládní a mocenské kruhy ve Spojených státech.

Ivana a Donald Trumpovi na fotografii z roku 1985 | foto: Profimedia.cz

V pondělním vydání to uvedl týdeník Respekt, který informace získal ve spolupráci s britským listem The Guardian. StB podle Respektu zaujal sňatek Trumpa s jeho první ženou, rodačkou z Československa Ivanou Zelníčkovou.

Spis s názvem Ivana založila gottwaldovská (zlínská) správa StB rok po jejich svatbě v dubnu 1978 a o rok později předala veškeré informace odboru rozvědky, která se zabývala vysazováním špionů v zahraničí. Na spisu dál pracovali v Gottwaldově.

V prvních letech byl podle listu zdrojem tajné policie především Ivanin otec Miloš Zelníček, vedený jako důvěrník. „StB říkal o svých cestách za oceán, s manželkou Marií létali za dcerou a zetěm několikrát ročně,“ uvádí týdeník. 

Konkrétnějšími informacemi se spis začal plnit až v 80. letech, kdy kromě Zelníčka získávala StB poznatky od čtyř dalších informátorů. Většinou šlo o lidi, kteří se znali s Ivanou či někým z české části Trumpovy rodiny.

StB dostávala o Trumpovi informace o rozšiřování jeho podnikatelské činnosti či podpory kandidátů při amerických prezidentských volbách. Protože se společně s manželkou Ivanou pohybovali v nejvyšších společenských kruzích, získavala bezpečnost také cenné údaje o americké politice. Hlášení obsahovala také údaje osobní povahy, například o tom, jaké vychovatelky najal Trump pro svého syna.

Měli jsme zájem o něm vědět víc, potvrdil bývalý pracovník StB

Informace měla StB také o Trumpových prezidentských ambicích.  O prezidentství podle spisu začal poprvé uvažovat v roce 1986, kvůli nízkému věku (41 let) to však zatím odmítl.

Fotogalerie

„Při své kandidatuře se chce stát výjimkou v amerických dějinách. Na úřad prezidenta chce kandidovat jako politicky nezávislá osoba. Není totiž členem strany demokratů ani republikánů, i když obě strany se ho snaží získat do svých řad. Přestože se to zdá být utopie, je Donald Trump přesvědčen, že uspěje,“ cituje Respekt ze spisu StB.

Podle historiků oslovených Respektem se nedají nasbírané informace považovat za výbušné. „Dokumenty neprokazují, že by Trump nebo jeho žena s tajnou policií nějak vědomě spolupracovali,“ uvádí list. Respekt nevylučuje, že spis na Trumpa mohla vést i sovětská KGB.

Někdejší šéf okresní správy StB Vlastimil Daněk Respektu potvrdil, že StB Trumpovy „řešila“. „Věděli jsme, že je Trump vlivný. Hlásil, že se chce jednou stát prezidentem, měli jsme zájem o něm vědět víc. A nejen my, zájem o něj projevovala i rozvědná část StB. Nechci říkat podrobnosti, nechci mít nějaké problémy,“ uvedl. Nakolik se zabývala Trumpem rozvědka, není jasné.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Britští konzervativci volí premiéra. Favorit Johnson už spustil vlnu demisí

O místo lídra Konzervativní strany a britského premiéra se utká exministr...

V Británii v pondělí večer skončilo několikatýdenní hlasování členů vládní Konzervativní strany, kteří vybírali nového...

Ihned propusťte tanker, vyzvala Británie Írán. Ten zveřejnil fotky posádky

Na fotografiích státní zpravodajské agentury IRIB News Agency (z 22. 7. 2019)...

Velká Británie vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero. Ten v pátek zadržely íránské revoluční...

Walesa se má omluvit Kaczyńskému. Odvolací soud potvrdil rozsudek

Bývalý polský prezident Lech Walesa odevzdal svůj hlas v prvním kole voleb (10....

Odvolací soud v Gdaňsku ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským a bývalým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz