Donald Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta C. O'Briena. Ten dosud působil jako zvláštní vyslanec pro záležitosti rukojmích (18. září 2019). | foto: Profimedia.cz

Trump jmenuje nového bezpečnostního poradce. Funkci převezme O’Brien

  • 22
Americký prezident Donald Trump jmenuje do funkce bezpečnostního poradce Roberta C. O’Briena, dosavadního zvláštního prezidentova vyslance pro záležitosti rukojmích. Trump to ve středu oznámil na Twitteru. O’Brien nahradí Johna Boltona, který na prezidentovu žádost post nejdůležitějšího prezidentova poradce opustil minulý týden.

Nový bezpečnostní poradce bude už čtvrtým, který byl jmenován během Trumpova působení v Bílém domě.

Fotogalerie

Trump ve svém tweetu napsal, že „s Robertem dlouho a usilovně spolupracoval“. V nové funkci podle prezidenta odvede skvělou práci. Právník O’Brien, který jako prezidentův zmocněnec působil na americkém ministerstvu zahraničí, je podle agentury Reuters dobře známou osobou mezi republikány, kteří se zabývají zahraniční politikou.

O’Brien ve své dosavadní funkci udržoval kontakt s rodinami Američanů zadržovaných v zahraničí a radil vládě v otázkách týkajících se rukojmí. Pomáhal rovněž při přípravě justiční reformy v Afghánistánu za vlád George Bushe mladšího a Baracka Obamy.

18.září 2019 v 15:23, příspěvek archivován: 18.září 2019 v 16:36

I am pleased to announce that I will name Robert C. O’Brien, currently serving as the very successful Special Presidential Envoy for Hostage Affairs at the State Department, as our new National Security Advisor. I have worked long & hard with Robert. He will do a great job!

Pro odvolání Boltona Trump uvedl několik důvodů. Řekl o něm, že nevycházel s dalšími členy vlády a navíc svým postojem rozhněval severokorejského diktátora Kim Čong-una. Trump také uvedl, že s Boltonem nesouhlasil ani v záležitostech Venezuely.

Robert C. O’Brien

Robert O'Brien je rodák z Los Angeles. Vystudoval práva na Kalifornské univerzitě v Berkeley, dále pak získal titul v oblasti společenských věd. Od loňského května působí jako zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro záležitosti rukojmích. V minulosti pracoval i v administrativě prezidenta George Bushe mladšího. Byl americkým zástupcem ve Valném shromáždění OSN a pracoval také ve vedení odboru ministerstva zahraničí pro reformu justice v Afghánistánu. V lednu 2016 si založil společně se soudcem Stephenem Larsonem právnickou firmu Larson O’Brien.