Trumpův exprávník Cohen ve Sněmovně prohlásil, že nikdy nebyl v Česku

  15:47aktualizováno  21:47
Někdejší Trumpův právník Michael Cohen přišel podal svědectví na veřejné zasedání kontrolního výboru Sněmovny reprezentantů. Mimo jiné řekl, že nikdy nebyl v Česku. Média v minulosti uváděla, že v Praze navazoval kontakty s Kremlem, což Cohen popřel.

Loni v prosinci americká agentura McClatchyDC s odvoláním na své zdroje napsala, že Cohenovu cestu do Prahy dokazuje záznam přihlášení jeho telefonu do české mobilní sítě. Cohen opakovaně jednání v Praze popíral a ve středu to pod přísahou v Kongresu zopakoval.

„Byl jste někdy v Praze?“ zeptal se Cohena republikán Ralph Norman. „V Praze jsem nikdy nebyl,“ odpověděl Cohen. „Opravdu nikdy?“ dotázal se Norman. „Nikdy jsem v České republice nebyl,“ ujistil ho Cohen.

Cohen pod přísahou také vypověděl, že nynější americký prezident Donald Trump vedl obchodní jednání v Rusku i po začátku stranických primárek před prezidentskými volbami v roce 2016.  V roce 2017 přitom Cohen v Kongresu USA tvrdil, že jednání o realitním projektu skončila ještě před primárkami. Trumpa Cohen označil za lháře a řekl, že i jeho prezident nutil lhát. 

Cohen zároveň řekl, že neví o žádném přímém důkazu, který by Trumpa či jeho kampaň usvědčoval z volební spolupráce s Ruskem. Dodal však, že v této věci „chová jistá podezření“. V této souvislosti zmínil newyorskou schůzku Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou blízkou Kremlu Nataljí Veselnickou v červnu 2016. Trump mladší chtěl od Veselnické získat informace o otcově demokratické soupeřce Hillary Clintonové, jenže se nic nového nedozvěděl. 

Trump tvrdí, že o synově schůzce předem nevěděl. Podle Cohena je ale nemyslitelné, že by Donald mladší uspořádal takto významné jednání bez otcova vědomí. Obchodní jednání s Ruskem, které Cohen zmínil, se týkalo neuskutečněného realitního záměru postavit v Moskvě mrakodrap Trump Tower. Trump již dříve řekl, že si přesně nepamatuje, kdy jednání skončilo, ujistil však výbor, že se nic nesnaží tajit.

Cohen také řekl, že Trump věděl předem o zveřejnění e-mailové korespondence představitelů Demokratické strany na serveru WikiLeaks, která měla ve volbách poškodit jeho protikandidátku Hillary Clintonovou. Trump již dříve takovéto obvinění odmítl.

„Když jsem pro Trumpa začal v roce 2007 pracovat, ani ve snu by mě nenapadlo, že by mohl jednoho dne kandidovat na prezidenta Spojených států, postavit svou kampaň na nenávisti a skutečně zvítězit,“ otevřel Cohen svůj projev.

Fotogalerie

Spolupráce s americkým prezidentem prý velmi lituje. „Je to podvodník a rasista. Naposledy když jsem vypovídal před Kongresem, jsem pana Trumpa hájil. Dnes jsem přišel, abych vám o něm pověděl pravdu, “ uvedl v prohlášení. 

Trumpův bývalý právník na začátku svého projevu upozornil na dokumenty, které dal komisi k dispozici. 

Je mezi nimi například kopie šeku, který měl právník použít k ututlání prezidentových milostných afér nebo kopie výhružných dopisů, kterými měl Cohen na prezidentův příkaz zajistit, aby se na veřejnost nedostaly informace o jeho prospěchu nebo výsledcích testů SAT. Podle Cohena prezidentovi nejde o blaho země, ale pouze o koncentraci vlastního bohatství a moci. 

Šek, který Trump Cohenovi již jako prezident osobně vypsal a podepsal, měl hodnotu 35 000 dolarů. Peníze, které šly z Trumpova osobního účtu, byly určeny na uhrazení výdajů, které měl Cohen se zajištěním mlčení pornoherečky Stephanie Cliffordové, známé jako Stormy Daniels. 

Cliffordová tvrdí, že měla s ženatým Trumpem poměrem a od Cohena za mlčení dostala 130 000 dolarů. Trump románek popřel, zároveň ale přiznal, že Cohenovi peníze proplatil. Cohen uvedl, že Trump se s ním vyrovnal v jedenácti splátkách.

Cohen, kterého  předvolali k veřejnému slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu, v úterý absolvoval uzavřené slyšení před senátním výborem pro tajné služby a ve čtvrtek ho čeká další pohovor se členy výboru pro tajné služby ve Sněmovně reprezentantů. 

Důvěryhodnost Cohenova svědectví je sporná

Cohen, jenž pro Trumpa pracoval deset let jako osobní právník a asistent, chce ve středu poslancům podat informace o kriminálním jednání svého bývalého šéfa po převzetí prezidentské funkce v lednu 2017 i před ním. 

Trumpův bývalý právník Cohen půjde na tři roky do vězení, rozhodl soud

V úvodním svědectví Cohen připustil, že může být považován za nedůvěryhodného, neboť se přiznal, že v roce 2017 senátnímu výboru pro dohled nad tajnými službami lhal. Prohlásil však, že teď hovoří pravdu, což dokazuje i jeho rozhodnutí vypovídat před výborem veřejně. 

Právě na Cohenovu kontroverzní minulost se republikánští poslanci snažili poukázat s tím, že je obtížné mu věřit a že se jako právník dopouštěl nepravostí. Republikán Jody Hice prohlásil, že je ostudou, že před výborem svědčí usvědčený lhář, jeho kolega Paul Gosar pak Cohena označil za patologického lháře. Nejvýše postavený republikán ve výboru Jim Jordan připomenul, že Cohen se pokusil okrást stát na daních o téměř půldruhého milionu dolarů.

„Lhal jste, abyste chránil prezidenta?“ zeptal se Jordan Cohena k případům, kdy bývalý Trumpův právník jednal protiprávně. Cohen odpověděl, že ne. Jordan také Cohena obvinil, že ze svého chováním nemá žádné výčitky svědomí. To Cohen odmítl a Jordanovi opakovaně řekl, aby se styděl.

Kongresmanům Cohen řekl, že je mu velmi líto, čeho se v Trumpových službách dopustil. Zároveň varoval ostatní, aby Trumpa slepě nenásledovali, jinak se budou čelit stejným problémům jako on sám.

V květnu má nastoupit trest tříletého vězení za porušení pravidel pro financování volební kampaně. Bílý dům v úterý v prohlášení označil Cohena za „usvědčeného lháře“.

Série slyšení byla naplánována na dobu, kdy bude Trump ve Vietnamu na ostře sledovaném summitu jednat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Výslech Cohena v Kongresu komentoval z Hanoje i sám Trump. Na Twitteru napsal, že jeho bývalý tajemník „lže, aby mu zkrátili trest vězení“. 

27.února 2019 v 10:08, příspěvek archivován: 27.února 2019 v 16:24

Michael Cohen was one of many lawyers who represented me (unfortunately). He had other clients also. He was just disbarred by the State Supreme Court for lying & fraud. He did bad things unrelated to Trump. He is lying in order to reduce his prison time. Using Crooked’s lawyer!

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

Použijeme tajné zbraně a vaše lodě půjdou ke dnu, vyhrožuje Írán USA

Manévry americké armády v Arabském moři (17. května 2019)

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v...

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

Najdete na iDNES.cz