Bylo to skvělé, řekl Trump o schůzce se severokorejským vůdcem Kimem

  6:40aktualizováno  18:02
V Hanoji se ve středu na svém druhém summitu sešli americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Osm měsíců po svém prvním, historickém setkání v Singapuru si znovu potřásli rukama. Trump po společné večeři na Twitteru označil setkání za „skvělé“. Ve čtvrtek podepíši nejvyšší představitelé USA a KLDR společné prohlášení.

V krátkém vyjádření před kamerami šéf Bílého domu vyjádřil naději, že summit bude nejméně tak úspěšný jako ten předchozí, možná i úspěšnější. Zopakoval také své přesvědčení, že Severní Korea se v případě denuklearizace může stát ekonomicky velmi prosperující zemí. „Jsem si jistý, že tentokrát dospějeme k velkým výsledkům, které všichni ocení. Udělám pro to všechno.“ 

Fotogalerie

Na dotaz novinářů, zda americký prezident na vrcholné schůzce vyhlásí konec korejské války, která skončila v roce 1953 pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou, Trump odpověděl: „Uvidíme.“

Pchjongjang v minulosti opakovaně žádal uzavření mírové dohody se Spojenými státy, protože právě ony jsou přímým signatářem smlouvy o příměří.  Podle agentury AP by mírová smlouva Severní Koreji přinesla mezinárodní uznání a možná i zmírnění některých obchodních sankcí.  

Zároveň by podpořila její požadavek na stažení amerických vojáků z Jižní Koreje nebo alespoň snížení jejich počtu. Právě to byl jeden z důvodů, proč se Washington doposud zdráhal na podpis mírové smlouvy přistoupit. 

Korejský mír může na summitu zastínit denuklearizaci

Politické prohlášení o ukončení války, které by otevřelo cestu k jednáním o mírové smlouvě, by navíc bylo přelomovou událostí, jež by přinesla americkému prezidentovi kýženou pozornost. Rovněž pak by bylo v souladu s Trumpovou snahou ukončit „nekonečné války“.

Jak uvedla agentura AP, mírovou smlouvu Trump sám s KLDR uzavřít nemůže. Podle AP bude muset být u tohoto procesu také Čína a pravděpodobně představitel velitelství OSN. Podle předpokladů nebude chtít chybět u podpisu ani Jižní Korea. Dokument si pak bude žádat ratifikaci amerického Senátu.

Americký prezident na úvod setkání s Kim Čong-unem však odmítl, že by zmírnil své požadavky na Severní Koreu ohledně jaderného odzbrojení. Spojené státy během uplynulých měsíců opakovaně zdůrazňovaly, že KLDR se musí „zcela, ověřitelně a nezvratně“ zbavit svých atomových zbraní.

O víkendu ale americký prezident očividně zmírnil svou rétoriku a prohlásil, že je spokojen, pokud Severní Korea nepokračuje ve zkouškách raket. „Nespěchám. Nechci na nikoho tlačit,“ řekl šéf Bílého domu. „Jenom nechci (raketové) zkoušky. Dokud nejsou žádné zkoušky, jsem spokojený,“ dodal Trump. 

Státníci povečeřeli krevety, steak se zelím a čokoládový fondant

Po vzájemném uvítání v hanojském hotelu Metropole ve středu Trump a Kim nejdříve hovořili asi 20 minut jen v přítomnosti tlumočníků a následně se obě delegace sešly k večeři. 

Ke stolu vedle nejvyšších představitelů USA a KLDR zasedli také americký ministr zahraničí Mike Pompeo, personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, severokorejský šéf diplomacie Ri Jong-ho a hlavní severokorejský vyjednávač se Spojenými státy Kim Jong-čchol, který v minulosti působil jako šéf vojenské rozvědky. 

Na jídelním lístku byl krevetový koktejl, grilovaný steak z nízkého roštěnce, roštěnec s korejským kysaným zelí kimči a čokoládový fondant.

Hlavní část jednání Kima a Trumpa, včetně možného podpisu dohod či dalších tiskových konferencí, by se měla podle tiskových agentur odehrát ve čtvrtek. 

Trump se několik hodin před summitem setkal s prezidentem hostitelské země Nguyenem Phu Trongem k rozhovoru a podpisu obchodní dohody. Šéf Bílého domu později poobědval s vietnamským premiérem Nguyenem Xuanem Phucem. Prezident Trong je zároveň generálním tajemníkem Komunistické strany Vietnamu, a je tudíž nejmocnějším politikem asijské země.

KLDR by si měla vzít podle Trumpa příklad z Vietnamu

Podle agentury AP Trump označil vztahy mezi USA a Vietnamem za příklad toho, čeho může dosáhnout Severní Korea, pokud se vzdá jaderných zbraní.

„Vietnam prosperuje jako málo míst na Zemi. Severní Korea by na tom byla stejně, a velmi rychle, pokud by denuklearizovala,“ napsal americký prezident na svůj twitterový účet. Dodal, že potenciál je ohromný a pro jeho „přítele Kim Čong-una“ jde o velkou příležitost, jaká v dějinách téměř nemá obdoby.

27.února 2019 v 03:31, příspěvek archivován: 27.února 2019 v 06:41

Vietnam is thriving like few places on earth. North Korea would be the same, and very quickly, if it would denuclearize. The potential is AWESOME, a great opportunity, like almost none other in history, for my friend Kim Jong Un. We will know fairly soon - Very Interesting!

V pozdějším twitterovém příspěvku šéf Bílého domu vyjádřil přesvědčení, že Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea v úsilí o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova pomohou. Zároveň odmítl kritiky týkající se jeho postupu vůči KLDR a označil je za „falešné zprávy a dohady“. Jakých kritik se jeho reakce týkala, Trump neupřesnil.

V červnu v Singapuru nejvyšší představitelé USA a KLDR slíbili, že budou pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova a posílení míru v regionu. Od té doby ale nebylo v této záležitosti dosaženo výraznějšího pokroku

Od hanojského summitu se očekává, že byl měl přinést konkrétnější plán jaderného odzbrojení Severní Koreje. Podle expertů to znamená především stanovit časový rámec pro odzbrojovací proces a uvést jmenovitá opatření k dosažení tohoto cíle. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Uprchlíci mají talent. Na Sicílii uspořádali estrádu s běženci

Talentová show s uprchlíky v sicilské Katánii (22. června 2019)

Básnířka z Nigérie, reggae zpěvák ze Sierry Leone nebo tanečník z Kolumbie. Ti všichni se uplynulý víkend zúčastnili...

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety...

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Najdete na iDNES.cz