Doletíme na Mars s lodí na jaderný pohon, plánuje sebevědomě Rusko

  16:36aktualizováno  16:36
Zatímco NASA poprvé otestovala nástupce raketoplánů, raketu Ares, Rusko má podstatně velkolepější plány. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Anatolij Perminov oznámil, že získal dobrozdání prezidenta Dmitrije Medveděva pro vývoj meziplanetární lodě na jaderný pohon.
Druhé kolo vesmírných závodů? Slova o letu na Mars pomocí jaderného pohonu a do roku 2021 lze těžko vykládat jinak než výzvu.

Druhé kolo vesmírných závodů? Slova o letu na Mars pomocí jaderného pohonu a do roku 2021 lze těžko vykládat jinak než výzvu. | foto: mars-ice.org

Ředitel Perminov představil svůj plán ruské vládě na jejím středečním zasedání, napsala agentura AP. A prezidentu Dmitriji Medveděvovi se ambiciózní návrh natolik zalíbil, že zavelel: Najděte na to peníze!

Perminov na webu Roskosmosu připustil, že projekt je velkou výzvou, ale zároveň věří, že se technici a vědci budou moci opřít o poznatky z bohaté historie sovětských a ruských vesmírných letů. Předběžné plány chce Roskosmos představit kolem roku 2012, o devět let a 17 miliard rublů (deset miliard korun) později by loď mohla startovat.

"Projekt cílí na výzkum vesmíru ve velkém měřítku, včetně pilotované mise na Mars, meziplanetárních cest, vznik a fungování planetárních stanic," cituje AP Perminovovo prohlášení. Šéf Roskosmosu to sice přímo nezmínil, ale očividně uvažuje o "odvetě" za vesmírné závody v 60. letech, které vyhráli astronauti NASA přistáním na Měsíci.

Děngi nět?

Ambiciózní plán nicméně má slabinu - sedmnáct miliard rublů není málo. A ruský vesmírný program je chronicky podfinancovaný, což brzdí vývoj nových produktů.

O vážnosti finanční situace vypovídá i to, že Rusové stále uvažují o dopravě "vesmírných turistů" na Mezinárodní vesmírnou stanici, ačkoliv po stažení flotily raketoplánů budou jejich Sojuzy hodně vytížené zajištěním rotací standardních posádek.

Ale na druhou stranu - až raketoplány dolétají, bude si NASA muset za dopravu Sojuzem platit. A tím paradoxně i sponzorovat ruské plány na dobytí Marsu.

Marsovské plavidlo by mělo mít megawattový reaktor, tedy mnohonásobně silnější, než některé staré ruské vojenské satelity, které měly reaktory o výkonu v řádu několika málo kilowattů.

Ačkoliv administrativa prezidenta Baracka Obamy zatím nerozhodla, jak bude NASA (a tedy i její nejen marsovský program Constellation) financována, američtí vědci si uvědomují možnost, že z povrchu rudé planety zazní "zděs Mars" dříve než nějaký armstrongovský "first step".

Inženýr NASA Stanley Borowski k ruským plánům poznamenal, že v hlubokém vesmíru jsou jaderné motory dvakrát účinnější než konvenční rakety.

Vesmírná plavidla na jaderný pohon s sebou nicméně nesou i určité riziko. Například v roce 1987 spadl do kanadské tundry ruský satelit Kosmos 954. Jeho trosky byly radioaktivní.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety...

Slimák v Japonsku vyřadil z provozu 26 vlaků. Hledali ho týdny

Cestující si fotí příjezd expresu Super Ozora do stanice Šintoku na trati z...

Zrušení či zpoždění desítek vlakových spojů měl na svědomí slimák, který vlezl do elektrického drážního zařízení na...

Najdete na iDNES.cz