Dokument BBC představí svět gigantických savců i první lidi

  22:48aktualizováno  23:09
Třetí díl seriálu BBC "Putování s pravěkými zvířaty", který přináší na DVD úterní MF DNES, ukazuje svět obřích živočichů, jak vypadal před 24 miliony let na území dnešního Mongolska. A před třemi miliony let, kam se posunuje druhá část DVD, už na Zemi žili naši nejbližší příbuzní, australopitékové.

Australopithecus | foto: Profimedia.cz

Před 24 miliony let začal oligocén. Na Zemi se prudce ochladilo a vyhynulo množství zvířecích druhů. Pak se klima stabilizovalo, ale předchozí "tropický ráj" na většině souše vystřídalo počasí se sezónními změnami. Je však třeba říci, že bylo tepleji než dnes.

Toto prostředí pomohlo na svět největším suchozemským savcům všech dob. Nevypadali však stejně jako dnešní savci. Byl to například obří sedm metrů vysoký a 15 tun vážící příbuzný nosorožců, Indricotheria.

Dávno vymřelá větev nosorožců nemá mezi dnešními zvířaty obdoby. Vypadali tak trochu jako kříženci pralesní žirafy okapi s africkým nosorožcem.

Na poměrně vysokém těle a dlouhém krku seděla hlava podobná nosorožčí, neměla však na čele žádný roh. Zato měla pohyblivý horní pysk, který jí pomáhal spásat koruny stromů. Dospělé zvíře dosáhlo až osm metrů vysoko, tedy výše než dnešní žirafy.

Příběh obřího mláděte

Seriál BBC ukazuje příběh mláděte Indricotheria od jeho narození, kdy bylo ohrožováno tehdejšími největšími predátory, hyaeodonty. Ti patřili ke skupině starobylých masožravců, která již ustupovala moderním šelmám. V době gigantů, o níž náš příběh vypravuje, však ještě vládli v mongolské krajině.

Matce obřího nosorožce se však podaří 250 kg těžkého novorozence před dravci uchránit a pak spolu potkávají další podivuhodné tvory tehdejší doby. Například masožravého Entelodona - příbuzného dnešních vepřů, který byl vysoký dva metry byl vybavený velmi silnými zuby. "Superprase" žilo podobným způsobem života jako dnešní hyeny a dokázalo ukrást kořist i silnému hyeanodonovi.

V dokumentu BBC lze spatřit i podivuhodné příbuzné koní. Chalicotheria, býložravec, který chodil po zemi podobně jako dnešní orangutani, se přitom opíral o vnější stranu prstů "ruky". Vlastně chodil po sevřených pěstích.

Navzdory tomu, že se jednalo o kopytníky, měli přední končetiny vybaveny obrovskými drápy, které si právě tímto nezvyklým způsobem chůze chránili.

Vědci si dodnes nejsou jistí, k čemu drápy používali, většinou se však kloní k domněnce, že si tito býložravci jejich pomocí přitahovali olistěné větve, jimiž se krmili.

Seznamte se s nejbližším příbuzným, australopitékem

Na DVD, které přináší MF DNES, se ale ukazuje i svět o mnoho mladší. Ten, ve kterém před třemi miliony let sestoupili ze stromů na zem australopitékové. Během následujících milionů let jejich potomci a příbuzní ovládli postupně celý svět.

Ten se přitom již tehdy podobal tomu, na který jsme zvyklí z dnešních dní. Nesouhlasí jen detaily. Při pozornějším pohledu je zřejmě, že kočkovitá šelma v trávě není lev ani levhart, ale šavlozubý tygr. I australopitéka, pohybujícího se vzpřímeně, by si nepozorný divák mohl splést s člověkem, nebýt jeho hlavy, která se podobá hlavě dnešních šimpanzů.

Podle současných názorů je právě tento Austrapithecus afarensis na půl cesty ve vývoji mezi našimi - ještě opičími - předky a dnešními lidmi.

Unikátní dokument BBC V MF DNES

Další DVD z řady dokumentů BBC, které přináší MF DNES, vychází v úterý 11. listopadu. Po předložení kuponu z MF DNES ho získáte za 49 korun.

.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Najdete na iDNES.cz