Obama pošle zbraně povstalcům do Sýrie. Putin varuje, že skončí v Evropě

  13:05aktualizováno  19:05
Americký prezident Barack Obama se rozhovořil o dodávce zbraní pro syrské povstalce a odmítl kritiku, která se na jeho bedra snáší kvůli váhavému postoji Washingtonu. Syrskou opozici podle něj dlouhou dobu tvořili zejména "tesaři, kováři a zubaři", takže zbraně ani nebylo komu poslat. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že zbraně dodané syrské opozici budou jednou použity v Evropě. Ruské zbrojení Damašku je podle něj legální.

Asadovi vojáci jižně od města Aleppo (17. června 2013) | foto: Reuters

Laxní postup Obamovy administrativy nedávno kritizoval i někdejší americký prezident Bill Clinton, Obama však takové názory odmítá. Dění v Sýrii je podle něj neustále předmětem jednání mezi americkou armádou a tajnými službami.

"Pro ty, kdo se těchto rozhovorů neúčastní, je poněkud těžké pochopit, jak komplikovaná ta situace je a že se zkrátka nemůžeme hrnout do další války na Středním východě," tvrdil americký prezident v hodinovém rozhovoru, který před odletem na summit G8 v Severním Irsku poskytl Charliemu Roseovi z televizní stanice PBS.

Spojené státy podle Obamy mohly poslat do Sýrie zbraně až ve chvíli, kdy měly bližší informace o tom, u koho zásilka skončí. Opoziční hnutí navíc během posledních dvou let údajně tvořili hlavně "tesaři, kováři a zubaři", tedy žádní profesionální bojovníci, kterým by USA mohly výzbroj poslat.

Fotogalerie

Dnes už má Washington podle Obamy "lepší informace o tom, jak vypadá takový průměrný příslušník opozice". Dokud si však prý nebyl jistý, že zbraně nepadnou do rukou extremistům, nemohl žádnou dodávku povolit.

Washington podle zdrojů CNN rebelům pošle především střelné zbraně, munici a možná protitankové zbraně (více o dodávce zbraní zde).

Syrští rebelové po americké vládě žádají zejména protitankové a protiletadlové zbraně. Obama to sice nevylučuje, krotí však přehnaná očekávání.

"Pokud si někdo myslí, že zbývá už jen poslat pár protitankových střel nebo něco proti helikoptérám, aby se boje v Sýrii překlopily ve prospěch rebelů, pak se domnívám, že to není úplně přesná analýza situace," míní prezident.

Povstalecké zbraně použijí Evropě, varuje Putin

Ruský prezident Vladimir Putin však Obamův záměr vyzbrojit syrskou opozici kritizoval a upozornil, že by tyto zbraně jednou mohly být použity v Evropě. Vyzbrojování podle něj nelze zahájit na základě nepodložených informací o použití chemických zbraní v Sýrii.

Putin nevyloučil další ruské zbrojní dodávky Damašku, které jsou podle něj legální a v souladu s morálními principy. Během pondělka se světoví představitelé na summitu G8 snažili Putina přimět k tomu, aby utlumil svou podporu Asadovu režimu.

Íránci ve volbách odmítli kleriky, soudí prezident

Spojené státy se poprvé rozhodly poskytnout pomoc přímo syrským opozičním bojovníkům už koncem února. Tehdy se však jednalo o nebojovou vojenskou techniku a humanitární pomoc v hodnotě 60 milionů dolarů (1,15 miliardy korun).

Samotná dodávka zbraní není to jediné, po čem kritici Obamovy administrativy volají. V posledních dnech se mluvilo zejména o tom, zda by nad Sýrií měla vzniknout bezletová zóna. Prezident ovšem pochybuje, že by podobný zákrok americké armády dokázal chránit životy Syřanů nebo pomoci rebelům získat v bojích převahu. Žádné jednoduché řešení podle něj neexistuje.

Kromě situace v Sýrii se Obama v rozhovoru vyjádřil i k čerstvým výsledkům prezidentských voleb v Íránu. "Íránci ve volbách odmítli kleriky a zastánce tvrdé konzervativní linie, kteří nekompromisně rozhodovali o všem, vždy a všude," konstatoval. "Je tady rozhodně poptávka po tom, aby se Írán mnohem pozitivněji zapojil do dění v mezinárodním společenství." (více o novém prezidentovi Íránu zde)

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz