Záběry odvysílaly dvě Kremlem kontrolované televizní stanice NTV a První kanál. Na obrazovce se na několik sekund objevily přísně tajné dokumenty zbraňového systému s názvem Status-6. Jde o jadernou zbraň, kterou by podle dokumentů mohla vyrábět petrohradská společnost Rubin, přední konstruktér jaderných ponorek, píše server The Guardian.
Tato zbraň funguje na principu torpéda a může být vypuštěna z ponorek Bělgorod či Chabarovsk. V cílové oblasti vytvoří „rozsáhlou zónu radioaktivní kontaminace, která znemožní vojenské a ekonomické aktivity na velmi dlouhou dobu“. Torpédo bude podle plánů operovat na velké vzdálenosti, podle informací serverů Business Insider a Russia Today údajně až deseti tisíc kilometrů, pohybovat se může až v hloubce jednoho kilometru.
Princip jaderného dronu
Podle analytiků může fungovat jako jakýsi podvodní dron. O konstrukci této zbraně už v září letošního roku spekuloval i Pentagon, uvádí server The Washington Free Beacon.
Ruský web RBK připomíná, že se nejedná o nový koncept. Na podobném principu měla fungovat na dálku ovládaná torpéda nesoucí jaderné hlavice, jejichž prototypy na počátku šedesátých let konstruoval ruský sovětský fyzik a držitel Nobelovy ceny Andrej Sacharov. RBK s odkazem na svůj zdroj z ruského vojensko-průmyslového komplexu dodala, že projekt nazvaný Status-6 by měl být hotov během příštích deseti let.
Tajné materiály se do vysílání dostaly v úterý po setkání Vladimira Putina s armádními činiteli v Soči. Obě televizní stanice je později stáhly z vysílání i z webových archivů. „Je pravda, že do záběrů se dostala i některá tajná data,“ potvrdil mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. Ubezpečil, že Kreml podnikne příslušné kroky, aby se podobné chyby v budoucnu neopakovaly.
Modernizace ruské armády
Otázkou zůstává, jak se mohly citlivé materiály do vysílání dostat. Státní média jsou v Rusku přísně kontrolována. Zahraniční servery spekulují, že se může jedna o jistou formu propagandy ze strany Kremlu. Do světa se totiž záběry dostaly jen krátce po tom, co Putin v úterý ohlásil rozsáhlou modernizaci ruské armády.
„Vytvoření moderní armády, vybavené nejnovějšími zbraněmi a vojenskou technikou, zůstává jednou z priorit výstavby ozbrojených sil. A upřímně řečeno, vždy tomu tak bylo,“ řekl Putin na poradě o rozvoji vojenskoprůmyslového komplexu.
Již třetí porada s velením ozbrojených sil a vedením zbrojovek v posledních dnech podle agentury Reuters dokládá, jak velkou pozornost ruský prezident věnuje modernizaci armády v situaci, kdy se zhoršily vztahy se Západem kvůli ukrajinské krizi (více o modernizaci ruské armády zde).