Do Mekky se sjely tři miliony muslimů

  16:45aktualizováno  16:45
Svět ještě nezapomněl na poslední pouť do Mekky. Skončila tragédií. Při rituálu kamenování satana zahynulo na 350 lidí, další desítky zůstaly v troskách zříceného hotelu. A tak vláda Saúdské Arábie letos opět zesílila bezpečnostní opatření. Nechce, aby se neštěstí opakovalo.

Naziru Husajnovi loni při pouti do Mekky zemřel strýc. | foto: Reuters

Hadždž, neboli pouť do Mekky, je jedním z pilířů islámu. Alespoň jednou za život ji podle svých možností musí vykonat každý muslim. Jde tak o největší masový projev náboženské oddanosti na světě.

Muslimská pouť do Mekky - (c) profimedia.cz

Letos se do rodiště proroka Mohameda sjely až tři miliony poutníků, z toho minimálně polovina ze zahraničí. Dnes, v první den rituálů, absolvovali věřící třináctikilometrovou cestu údolím do Míny.

Oděni do bílých bezešvých hábitů, které symbolizují rovnost všech lidí před Bohem, a zvedajíce ruce k nebesům, zbavili se svých hříchů.

Pouť do Mekky

Pouť se tentokrát koná v poněkud zjitřeném ovzduší. V Mekce se potkávají sunnité se šíity, zatímco v Iráku mezi těmito skupinami zuří násilí. Atmosféře nepřidávají ani nové násilnosti na palestinských územích či v Somálsku.

"Nedovolíme během hadždže pronikání sektářského napětí z žádné strany," řekl před zahájením rituálů saúdskoarabský ministr vnitra Nadžíf ibn Abdal Azíz Saúd. "Pouť není místem na vytahování politických hesel nebo sloganů, které muslimy rozdělují."

Zvýšená bezpečnost
Poslední hadždž byla poznamenána tragédií. Při rituálu kamenování satana dav ušlapal na 350 poutníků, další věřící zůstali v troskách zříceného hotelu. - více zde

Šlo o nejhorší neštěstí za uplynulých šestnáct let a nikdo si nepřeje, aby se něco podobného opakovalo. Saúdskoarabské úřady i letos nasadily na svátky desítky tisíc policistů a vojáků, navíc stanovily kvóty na počet poutníků.

Pouť do Mekky

Mezi těmi, kdo loňskou pouť nepřežili, byl i strýc britského muslima Nazira Husajna. To ale muže, který se narodil v Indii a teď pracuje v londýnském metru, neodradilo. Vzal své dva syny a vyrazil do Mekky, napsal britský server BBC.

"Nemám absolutně žádný strach. Hadždž je součástí naší víry, proto tu jsme," říká Husajn. "Musíte vyhnat z hlavy všechny obavy, protože nehody se stávají všude na světě."

Pouť do Mekky

"Nebojím se případných incidentů, protože všechno je v rukou božích," říká 26letý Mauretánec Ibrahim Mustafa. Tvrdí navíc, že bezpečnostní opatření saúdskoarabské vlády jsou na první pohled zřetelná a také účinná.

Součástí hadždže je i obcházení posvátného kamene uprostřed velké mešity Masjid al Haram, symbolické kamenování satana, obětování zvířat či obdarovávání chudých.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Najdete na iDNES.cz