Ruští vojáci vykládají ruský letoun Su-25 na irácké vojenské základně Muthanna...

Ruští vojáci vykládají ruský letoun Su-25 na irácké vojenské základně Muthanna na bagdádském letišti (28. června 2014). | foto: Reuters

Irák dostal první ruské bojové letouny, nasadí je proti islamistům

  • 245
Do Iráku dorazily první ruské letouny, které mají pomáhat v boji proti militantům z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL). Kurdská regionální vláda mezitím oznámila zpřísnění bezpečnostních kontrol na cestách vedoucích do regionu.

Informace o počtech a typu bojových letadel se liší. BBC cituje ministra obrany, který hovoří o pěti bojových letounech Su-25, které mají být nasazeny do bojů během tří až čtyř dnů. Ruská agentura Lenta.ru přináší informaci o šesti stíhačkách Su-30, které byly zatím do Iráku poslány.

Podle iráckých vládních a parlamentních zdrojů, na něž se odvolává agentura RIA Novosti, mají Iráčané k dispozici dokonce desítku Su-30, koupených vládou premiéra Núrího Málikího od Moskvy.

„V nejbližších dnech budou do bojů proti povstalcům nasazeny i ruské stíhačky,“ řekl člen bezpečnostního a obranného výboru minulého parlamentu Abbás Bajátí. Pilotovat je prý budou bývalí piloti irácké armády, kteří mají zkušenosti s takovou technikou.

Ředitel ruského Střediska analýzy světového obchodu se zbraněmi Igor Korotčenko vyjádřil podle ruské agentury domněnku, že Irák koupil použité ruské letouny, které byly v opravě v Bělorusku.

Minulý týden irácký premiér Núrí Málikí oznámil, že jeho vláda podepsala s Ruskem a Běloruskem smlouvu na dodávku bojových letadel v hodnotě 500 milionů dolarů (přibližně 10 miliard korun).

Rozdíly mezi oběma zmíněnými typy, tedy Su-25 a Su-30, jsou přitom značné, určením jde o úplně jiné letadlo. Su-25, za služby v československé armádě přezdívaný podle tvaru křídla a množství zbraňových závěsníků "hrábě", je obrněnec určený k blízké palebné podpoře pozemních vojsk, Su-30 je pokročilá víceúčelová stíhačka, která může plnit jak roli strážce vzdušného prostoru, tak útočit na pozemní cíle.

Boje v Iráku

V podmínkách Iráku se řada předností Su-30 nemůže uplatnit, jako logičtější se jeví nasazení levnějšího bitevního letounu typu Su-25. Ty navíc Irák za vlády Saddáma Husajna používal, zatímco typ Su-27, z nějž Su-30 ruští konstruktéři vyvinuli, v Iráku nikdy nelétal.

Kurdistán zabezpečuje přístupové cesty do regionu

Irácká autonomní oblast Kurdistán v sobotu zavedla přísnější omezení na kontrolních stanovištích cest vedoucích do regionu. Zvýšily se tím obavy z humanitární krize, protože některé rodiny utíkající před militanty nebudou mít kam jít.

Různé zprávy přicházejí o situaci v Tikrítu a výsledku vládní ofenzivy. Armáda v sobotu oznámila, že dobytím předměstí Audža získala plnou kontrolu nad okolím Tikrítu a chystá se na město zaútočit ze všech stran. V neděli armádní mluvčí Kásim Músáví řekl, že vládní síly plně kontrolují areál univerzity, který byl hlavní baštou povstalců, a vyvěsily nad ním iráckou vlajku.

Podle agentury AP se ale zdá, že povstalci první pokus armády o dobytí města odrazili a mají Tikrít i dnes stále pod kontrolou.

„Kmeny se nezapojily na straně vlády nebo bojovníků ISIL, dokud jeho bojovníci, kteří dorazili do Tikrítu nezačali vykrádat banky a vykonávat popravy, poté lokální kmenoví lídři nabídli svou pomoc iráckým bezpečnostním složkám. Lídři znají město, cesty a pozice ISIL,“ řekl místní kmenový šejk Chamis al-Džuburi pro CNN.

Irácká armáda bojuje proti islámským radikálům na několika frontách. Irácké letecké síly zaútočily na čtyři místa uvnitř druhého největšího iráckého města Mosulu. Mimo centrum ISIL zasáhly také administrativní budovu a nákupní oblast starého města. Zabily nejméně 7 civilistů. Statisíce lidí uteklo z Mosulu, když město padlo do rukou bojovníkům ISIL před dvěma a půl týdny. Mnoho z nich zamířilo do Kurdské oblasti. Bojuje se také jihozápadně od Bagdádu v provinciích Anbár a Babylon.

Irák by se měl rozdělit na autonomní zóny, řekl generál Sajdí

Náčelník krizového štábu irácké armády generál Alí Sajdí v neděli v souvislosti s postupem sunnitských radikálů vyzval k rozdělení země na autonomní zóny pro šíity, sunnity a Kurdy.

„Všechny skupiny by měly dostat vlastní regiony. To je jediné řešení,“ řekl Sajdí německému nedělníku Welt am Sonntag.

Jen takové rozdělení může podle něj zbavit sunnitskou skupinu ISIL podpory ze strany sunnitské komunity. „ISIL tvoří jen asi deset procent bojovníků. Hlavní roli hrají sunnitské kmeny a strana Baas svrženého diktátora Saddáma Husajna,“ prohlásil Sajdí. Generál zároveň ujistil, že metropole Bagdád je před bojovníky ISIL bezpečná.

K zachování jednoty země a zabránění válce naproti tomu vyzval irácké vládce při dnešním požehnání Městu a světu papež František. "Násilí plodí násilí, dialog je jedinou cestou k míru," řekl věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí v Římě.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video