Chorvatsko naplno zasáhla vlna uprchlíků, na hranicích panuje chaos

  8:27aktualizováno  13:48
Příliv uprchlíků do Chorvatska sílí. Úřady již v zemi napočítaly přes 6200 běženců. Na nápor se chystá i Slovinsko, které na deset dní zavádí hraniční kontroly. Bulharsko se snaží lidskou vlnu zastavit už na hranicích s Tureckem, kam chce vyslat dalších sto vojáků.

Situace v příhraničním městečku Tovarnik, kde několik tisíc lidí čeká na přepravu do Záhřebu, byla odpoledne mimořádně napjatá kvůli nedostatku vlaků a autobusů.

V ohromném vedru není k dispozici dostatek vody, jídla a stínu. Někteří běženci se pokusili opustit Tovarnik pěšky po kolejích, ale pořádková policie jim v tom zabránila a koleje blokuje.

Chorvatské úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech dorazí až 20 000 imigrantů. První vlak s asi 800 uprchlíky dorazil do metropole Záhřebu ve čtvrtek brzy ráno. „Jak jsme se doslechli o cestě přes Chorvatsko, neváhali jsme. Chci se dostat do Švédska, kde žije zbytek mé rodiny,“ řekl reportérům agentury Reuters osmapadestiletý Iráčan jménem Ahmad.

Většina lidí směřujících do Chorvatska se vyhýbá oficiálním hraničním přechodům, a to i přesto, že jsou otevřené. Raději volí cestu přes kukuřičná pole, píše BBC. Na hranicích na ně čekají policisté, kteří je v angličtině uklidňují, že se nemají čeho bát.

Na místě jsou i zástupci OSN a Červeného kříže, kteří uprchlíkům vysvětlují, že je přistavené autobusy odvezou do Záhřebu, kde si mohou odpočinout a zaregistrovat se. Většina z nich Chorvatsko vidí pouze jako tranzitní zemi. Vláda v noci také vypravila vlak, aby bylo možné nápor uprchlíků zvládnout.

Úřady v chorvatské metropoli zřídily vláda střediska pro běžence. Vláda však upozorňuje, že Chorvatsko zvládne přijmout „tisíce, ale nikoli desetitisíce“ imigrantů.

Slovinsko zavádí kontroly

Na příliv imigrantů se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru a sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem. Lublaň proto od čtvrtka podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

Fotogalerie

Slovinský premiér Miro Cerar řekl, že jeho země se bude držet pravidel schengenského prostoru. Slíbil, že přijme žádosti o azyl, ale nechce, aby se ze Slovinska stal koridor na cestě do Rakouska.

Záhřeb ve středu vyslal na hranice se Srbskem experty na odstraňování min, které zde stále zůstávají z dob chorvatské války za nezávislost na začátku 90. let minulého stotletí (psali jsme zde).

Chorvatsko se pro uprchlíky stalo novou branou do Evropské unie, neboť Maďarsko v noci na úterý de facto uzavřelo hranice se Srbskem. Řada jich proudí do země přes pohraniční město Šid. Premiér Zoran Milanović uprchlíkům slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy, prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová je vývojem znepokojená.

Uprchlíci ve středu prolomili bariéru na jednom z hraničních přechodů Maďarska se Srbskem. Policisté proti nim použili vodní děla i slzný plyn. Při střetu se zranilo 300 lidí, z toho 30 dětí. Srbský premiér Aleksandar Vučić jednání policie označil za „brutální“ a „neevropské“ (více čtěte zde).

Rakousko chce stanovit hranice EU

Do Německa ve středu dorazilo zhruba 9100 uprchlíků. Aktualizovanou bilanci oznámila německá policie. V úterý přišlo asi 6000 běženců. Proud uprchlíků přicházejících do Německa přes rakouské území se nezmenšuje ani po víkendovém rozhodnutí Německa obnovit hraniční kontroly (více jsme psali zde).

Uprchlická krize

Pro většinu lidí, kteří hromadně prchají do Evropy z Blízkého východu nebo Afriky, je právě Německo cílovou zemí. Běženci přijíždějí hlavně přes rakouský Salcburk, někteří hranice překračují i na jiných místech.

Šéf Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Manfred Schmidt ve čtvrtek rezignoval na svůj post. Podle německého ministerstva vnitra odstoupil kvůli osobním důvodům. Úřadu šéfoval od roku 2010. V poslední době byl však často kritizován kvůli pomalému posuzování žádostí o azyl.

Rakousko v pátek plánuje znovu otevřít železniční spojení s Maďarskem v obou směrech, uvádí to rakouské dráhy ÖBB. Železniční spojení bylo přerušené minulý čtvrtek, aby se omezil příliv migrantů do země (více čtěte zde).

Bulharsko opevňuje hranice s Tureckem

Bulharsko se chce náporu uprchlíků na hranicích, kterému čelí ostatní státy, vyhnout. Na hranicí s Tureckem tak pošle další vojáky. Řekl to tamější ministr obrany Nikolaj Nenčev. Podle bulharského policejního šéfa bude na hranici v případě potřeby působit až 1000 vojáků.

„Situace (kolem imigrantů) se za poslední dny změnila a je těžké předvídat, kudy se vlna uprchlíků vydá. Takže zůstáváme připraveni,“ řekl Nenčev v bulharském rádiu BNR.

Od středy se turecko-bulharskou hranici pokusilo překročit na 660 uprchlíků, ale podle policie se dobrovolně vrátili, když viděli, že hranice je ostře střežená.

K hranicím s Tureckem poslala bulharská vláda vojáky už dříve, aby pomohli s ostrahou. Nyní jich je tam asi 50, do konce týdne jich zhruba 100 přibude a celkový počet vojáků bude v případě potřeby až 1000. Kromě toho byly na některých úsecích hranice postaveny ploty, případně se jejich výstavba plánuje.

Bulharsko je členem Evropské unie, ale není součástí schengenského systému.

Cesta uprchlíků přes Chorvatsko

Cesta uprchlíků přes Chorvatsko

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Jedna jachta a šest letenek. Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Vyhodili mě, protože jsem upozornila na obtěžování, žaluje žena seznamku

Aplikace Tinder

Společnost provozující seznamovací aplikaci Tinder v současnosti řeší žalobu podanou její bývalou viceprezidentkou pro...

Najdete na iDNES.cz