Praskla jí céva v mozku. Pětiletou dívku v kómatu britští lékaři odepsali

  20:00aktualizováno  20:00
Dítěti praskla céva v mozku. Upadlo do kómatu. Podle britských lékařů není u pětileté dívky již šance, že by se ji podařilo zachránit. Zoufalí rodiče jsou ale proti, zvlášť když se jim od odborníků v Itálii dostalo naděje, že by to přece jen šlo. Zahájili proto právní bitvu za její převoz. Na jejich podporu vznikla i internetová petice.

Královská nemocnice v Londýně | foto: Profimedia.cz

Pětiletá Tafida Raqeebová je v současné době v královské nemocnici na východě Londýna. Zatímco tamější lékaři říkají, že by jí mělo být dovoleno zemřít, italští lékaři rodiče ubezpečují, že se ještě může zotavit, píše britský tisk.

Devětatřicetiletá matka, právnička Shelina Begumová a 45letý otec, stavební inženýr Mohammed Raqeeb se chytli stébla naděje. Snadno ale dítě z péče nemocnice, která ji už odepsala, nedostanou. K tomu potřebují souhlas místně příslušného soudu, který má vyhodnotit, zda má změna zdravotnického zařízení pro dítě smysl.

Rodiče chtějí vše řešit na vlastní náklady. Petici na jejich podporu podepsaly již tisíce lidí.

15.července 2019 v 23:51, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 14:22

Tafida Raqeeb Bio, Wiki, Age, Fast Facts You Need to Know https://t.co/qdrOEhDTik https://t.co/vhQnjVdWky

Holčička trpí cévní anomálií známou pod zkratkou AVM, která se vyznačuje abnormálními spoji mezi artériemi a žílami. Tato forma vrozené vady se vyskytuje u asi 4,5 procenta obyvatelstva světa.

„Jsme v zoufalé situaci a jen chceme zachránit naši dceru. Nemá mrtvý mozek, projevila známky pokroku, jako je otevření očí a pohyb končetin,“ řekla Begumová podle deníku Daily Mail.

Pomůžou dítěti jinde?

„Existují zkušení a respektovaní lékaři, kteří jsou ochotni Tafidu léčit, dát jí šanci na život, který si tolik zaslouží. Chceme prostě šanci, aby se to zkusilo,“ pokračovala matka. „Ničí nás, když nám říkají, že (dítě) nesmí opustit nemocnici,“ dodala.

„Víme, že Tafidiny šance mohou být malé, ale nemůžeme se jich vzdát, pokud existuje možná léčba, která by mohla fungovat,“ upozornila Begumová.

Ashya, který se léčil s nádorem v Praze, už rakovinu podle rodičů nemá

Tafidě praskla céva během spánku v únoru. Nejprve byla převezena do jedné nemocnice, pak do druhé, kde ji ihned operovali tamější neurochirurgové. V dubnu byla převezena do třetí nemocnice. Tam lékaři řekli rodině, že neexistuje žádná naděje, že se zotaví. Další „invazivní léčba“ je podle nich zcela marná a proto je doporučeno dívku odpojit od přístrojů.

Rodiče ale nesouhlasí. Odvolávají se na jiné odborníky, podle nichž by se malá Tafida mohla dostat z kómatu zhruba za rok.

Britští lékaři upozornili, že se svými italskými kolegy, kteří by se dítěte ujali, komunikovali. A italští odborníci jim prý potvrdili, že nejsou pro dítě s to provést jiné zdravotní úkony, které by ve stávající nemocnici nebyl tamější zdravotnický personál schopen zvládnout. V Itálii by ji ale byli ochotní nechat připojenou k přístrojům tak dlouho, jak je potřeba, tedy dokud se z kómatu nedostane.

Česká protonová spása

Nejde zdaleka o první případ konfliktu rodičů vážně nemocného dítěte s britským zdravotnictvím, které se vzhledem k širokému pokrývání léčby populace snaží jednat úsporně.

Fotogalerie

Před pěti lety se dostal do podobné situace chlapec Ashya King, který se v Česku podrobil protonové léčbě mozkového nádoru. Předtím ho britští lékaři rovněž odepsali.

Kingův případ vyvolal velkou mediální pozornost, především kvůli zoufalé akci, kterou na chlapcovu záchranu podnikli jeho rodiče. Chlapce po neúspěšné operaci odvezli z Británie do Španělska a skončili kvůli tomu ve vězení, protože jejich čin byl označen za únos.

O čtyři roky později odborníci konstatovali, že série ozařování měla svůj smysl a že dítě je zřejmě zcela vyléčeno. Zároveň vydali prognózu, že se nemoc v brzké době jen tak nevrátí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

VIDEO: Chladicí věže šly k zemi. A 40 000 Britů přišlo o elektřinu

Komíny odstavené anglické elektrárny šly k zemi (18. srpna 2019)

Párkrát se zablýsklo, zvedl se mrak prachu a bylo po nich. Ve Velké Británii v neděli ráno strhli tři chladicí věže...

Přivítali ji na Ukrajině chlebem a solí. Netanjahuová ho zahodila na zem

Netanjahuova žena pohrdla ukrajinským chlebem (18. srpna 2019)

Manželka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Sara je pověstná svým povýšeným chováním. Naposledy ho předvedla na...

Zákazník v Paříži zastřelil číšníka, protože mu dlouho nenesl jídlo

Místo činu na pařížském předměstí Noisy-le-Grand (17. sprna 2019)

Pozdvižení ve Francii vyvolal v pátek večer incident na pařížském předměstí Noisy-le-Grand. Netrpělivý zákazník zde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz