OBRAZEM: Indové slaví svátek světel ohňostroji, Dillí přikryl hustý dým

  17:09aktualizováno  17:09
Indové od pondělí slaví jeden z nejzářivějších svátků hinduistického kalendáře – svátek světel Diwali. Kouř z několika tisíc tun ohňostrojů ale zhoršil kvalitu vzduchu na nebezpečnou úroveň, kdy může způsobit vážná onemocnění. Přestože vláda před festivalem vydala limit na používání pyrotechniky, na většině míst se jím nikdo neřídil, uvedl deník The Guardian.

Znečištění vzduchu v indickém hlavním městě Dillí překročilo ve čtvrtek doporučený limit více než 66krát. Město zahalily toxické zplodiny ze statisíců ohňostrojů a petard, kterými hinduisté od pondělí slaví pětidenní svátek světel Diwali. Oslavy kulminovaly ve středu, kdy bylo pyrotechniky odpáleno nejvíce.

Množství škodlivých prachových částic PM 2,5, které pronikají hluboko do plic  i krevního oběhu a způsobují závažné zdravotní problémy, dosáhlo v městské části Anand Vihar úrovně 1 665. Limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací je 25.  

Kvalita vzduchu v Dillí byla výrazně zhoršená ještě před zahájením svátku světel, a to kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a sílícímu kouři z vypalování strnišť po sklizni. Ještě v pondělí ale znečištění překračovalo doporučený limit „pouze“ 24krát.

Kvůli kombinaci nepříznivých podmínek a velkého množství pyrotechniky Dillí ve čtvrtek zahalil hustý smog, který výrazně snížil viditelnost a zpomalil dopravu. Vláda lidem doporučila nevycházet z domu. 

Podle zdravotníků může smog o této hustotě způsobit bolesti hlavy a problémy s dýcháním, dlouhodobě způsobuje onemocnění srdce, rakovinu plic, poruchy vnímání, nebo dokonce obezitu.

Úřady se minulý rok pokusily v Dillí pyrotechniku zakázat úplně. Tento rok povolily její odpalování pouze na dvě hodiny ve středu, a také přikázaly používání pouze „zelených“ petard, které ovzduší znečišťují méně. V obou případech lidé vyhlášku porušovali.

Policie v Dillí zabavila přes 600 kilogramů pyrotechniky a zatkla 28 lidí. To je však jen zlomek z odhadovaných pěti tisíc tun, které byly letos při Diwali odpáleny. Stejné množství lidé spotřebovali také předchozí roky, uvedla indická výzkumná skupina Urban Emissions. 

„I jinde lidé oslavují ohňostroji svátky jako třeba Nový rok. My také máme ohňostroje v jeden den, a to by nám měli dovolit,“ uvedl pro list The Guardian jeden z obyvatelů Dillí. „Nebylo by dobré neslavit naši tradici, která je více než čtyři tisíce let stará,“ dodal. 

Indická města se pravidelně umísťují v čele globálních žebříčků znečištění ovzduší. Dillí se loni umístilo na nelichotivém šestém místě. Podle obchodníků zde vzrostl prodej čističek vzduchu v porovnání s loňskem o 40 procent kvůli vzrůstajícímu povědomí veřejnosti o nežádoucích vlivech znečištění na zdraví. 

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Chtěli zabít maximum nevěřících, Němci teror islamistů zmařili

Zátah proti islamistům v berlínské čtvrti Kreuzberg (4. února 2016)

Jedenáct lidí viněných z plánování teroristického útoku zadržela německá policie v pátek kolem Frankfurtu nad Mohanem....

V Montrealu se během bohoslužby vrhl k oltáři muž a pobodal kněze

Útok na bohoslužbě v Kanadě

Kanadské věřící šokoval útok na kněze v montrealském kostele. Během bohoslužby se k oltáři vrhl muž a bodl nožem kněze...

Papež přijal rezignaci chilského kardinála kvůli krytí zneužívání

Chilský kardinál Ricardo Ezzati Andrello (22. 2. 2014).

Papež František přijal rezignaci kardinála, santiagského arcibiskupa a nejvyššího představitele katolické církve v...

Najdete na iDNES.cz