OBRAZEM: Indové slaví svátek světel ohňostroji, Dillí přikryl hustý dým

  17:09aktualizováno  17:09
Indové od pondělí slaví jeden z nejzářivějších svátků hinduistického kalendáře – svátek světel Diwali. Kouř z několika tisíc tun ohňostrojů ale zhoršil kvalitu vzduchu na nebezpečnou úroveň, kdy může způsobit vážná onemocnění. Přestože vláda před festivalem vydala limit na používání pyrotechniky, na většině míst se jím nikdo neřídil, uvedl deník The Guardian.

Znečištění vzduchu v indickém hlavním městě Dillí překročilo ve čtvrtek doporučený limit více než 66krát. Město zahalily toxické zplodiny ze statisíců ohňostrojů a petard, kterými hinduisté od pondělí slaví pětidenní svátek světel Diwali. Oslavy kulminovaly ve středu, kdy bylo pyrotechniky odpáleno nejvíce.

Množství škodlivých prachových částic PM 2,5, které pronikají hluboko do plic  i krevního oběhu a způsobují závažné zdravotní problémy, dosáhlo v městské části Anand Vihar úrovně 1 665. Limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací je 25.  

Kvalita vzduchu v Dillí byla výrazně zhoršená ještě před zahájením svátku světel, a to kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a sílícímu kouři z vypalování strnišť po sklizni. Ještě v pondělí ale znečištění překračovalo doporučený limit „pouze“ 24krát.

Kvůli kombinaci nepříznivých podmínek a velkého množství pyrotechniky Dillí ve čtvrtek zahalil hustý smog, který výrazně snížil viditelnost a zpomalil dopravu. Vláda lidem doporučila nevycházet z domu. 

Podle zdravotníků může smog o této hustotě způsobit bolesti hlavy a problémy s dýcháním, dlouhodobě způsobuje onemocnění srdce, rakovinu plic, poruchy vnímání, nebo dokonce obezitu.

Úřady se minulý rok pokusily v Dillí pyrotechniku zakázat úplně. Tento rok povolily její odpalování pouze na dvě hodiny ve středu, a také přikázaly používání pouze „zelených“ petard, které ovzduší znečišťují méně. V obou případech lidé vyhlášku porušovali.

Policie v Dillí zabavila přes 600 kilogramů pyrotechniky a zatkla 28 lidí. To je však jen zlomek z odhadovaných pěti tisíc tun, které byly letos při Diwali odpáleny. Stejné množství lidé spotřebovali také předchozí roky, uvedla indická výzkumná skupina Urban Emissions. 

„I jinde lidé oslavují ohňostroji svátky jako třeba Nový rok. My také máme ohňostroje v jeden den, a to by nám měli dovolit,“ uvedl pro list The Guardian jeden z obyvatelů Dillí. „Nebylo by dobré neslavit naši tradici, která je více než čtyři tisíce let stará,“ dodal. 

Indická města se pravidelně umísťují v čele globálních žebříčků znečištění ovzduší. Dillí se loni umístilo na nelichotivém šestém místě. Podle obchodníků zde vzrostl prodej čističek vzduchu v porovnání s loňskem o 40 procent kvůli vzrůstajícímu povědomí veřejnosti o nežádoucích vlivech znečištění na zdraví. 

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Mladík se dotkl ženy na skluzavce a už téměř rok sedí v egyptském vězení

Ilustrační snímek

Bez tří měsíců už rok sedí v egyptském vězení devatenáctiletý Júsuf Asam. Izraelský Arab trest vyfasoval za to, že se...

Střelec ve floridské bance zabil pět lidí, po vyjednávání se vzdal policii

Zephen Xaver, který ve floridské bance zabil nejméně pět lidí. (23. ledna 2019)

Nejméně pět lidí zabil v bance ve městě Sebring na Floridě střelec, který do peněžního ústavu přišel a okamžitě začal...

Jsou opuštěné a jsou jich tisíce. Venezuelané emigrují, aby uživili děti

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Ve Venezuele kolabuje hospodářství, lidem chybí základní potraviny a léky, množí se výpadky elektřiny i vody a inflace ...

Najdete na iDNES.cz