Diktátor krmil svými protivníky žraloky v Karibiku, spiklencům neunikl

  19:10aktualizováno  19:10
Jeden z nejkrvavějších diktátorů historie Rafael Trujillo vládl Dominikánské republice 30 let. Jeho život a tyranii ukončily přesně před 50 lety výstřely sedmi spiklenců. Šest z nich zaplatilo svůj čin smrtí, ale Antonio Imbert stále žije a na osudovou noc si dobře pamatuje.

Rafael Leónidas Trujillo Molina, krvavý vládce nad životy Dominikánců v letech 1931 až 1961 | foto: Profimedia.cz

Je mu devadesát let a po místnosti se šourá jen s pomocí své ženy. Ani paměť už generálovi Antonio Imbertovi neslouží jako dřív. Ten okamžik, kdy stiskl spoušť a sprovodil ze světa Rafaela Leónida Trujilla Molinu, si ale stále živě pamatuje.

Oné temné noci 30. května 1961 spolu s třemi dalšími spiklenci čekal ve voze na silnici kousek za hlavním městem. Nervózní muži věděli, že sedmdesátiletý tyran tudy pojede na rezidenci, kde si vydržoval mladičkou milenku. Další tři muži svírali zbraně v druhém automobilu zaparkovaném dále od města.

Trujillovo auto mělo v sobě 60 průstřelů

Trujillovo auto mělo v sobě 60 průstřelů.

Trujillo a americký viceprezident Richard Nixon (vlevo) v roce 1955

Trujillo a americký viceprezident Richard Nixon (vlevo) v roce 1955

Antonio Imbert seděl za volantem. Když projel Trujillův chevrolet, šlápl na plyn. Tropický večer pročísly první výstřely, diktátorův řidič zpomalil a chevrolet zastavil u krajnice. Antonio Imbert mu pohotově zablokoval cestu svým vozem.

"Pak jsme začali střílet," vzpomíná pro BBC starý muž v generálské uniformě. Trujillo i jeho šofér byli ozbrojení a bránili se, ale spiklencům se podařilo přiblížit se k jejich autu. "Trujillo byl zraněný, stále však chodil, tak jsem ho střelil ještě jednou," líčí Antonio Imbert.

Sestry Mirabalovy

Diktátor nechal zavraždit půvabné odpůrkyně krvavého režimu

Když výstřely utichly, leželo tělo obávaného diktátora nehybně na asfaltu. "Strčili jsme ho do auta a odvezli pryč," rekapituluje muž, který se na ostrově těší pověsti hrdiny. Muži Trujillovo tělo odvezli ke svému známému, který o celé akci věděl. Tam ho také později objevila policie.

Třicet let krvavého teroru

Muž, jemuž nikdo neřekl jinak než El Jefe, během své třicetileté hrůzovlády nad východní částí ostrova Hispaniola bez milosti potíral jakýkoli projev odporu.

Ostrovem se šířily pověsti, že tajná policie krmí těly Trujillových odpůrců žraloky, kteří si už zvykli čekat pod vybranými útesy. Tyran kolem sebe cíleně budoval bizarní kult osobnosti - nejvyšší horu přejmenoval na Pico Trujillo a dominikánskou metropoli Santo Domingo na Ciudad Trujillo.

Dlouhá léta se díky svým protikomunistickým postojům těšil přízni Spojených států, stále rostoucí hromady mrtvých ale vztahy s Washingtonem postupně ochladily. A když Trujillo naplánoval atentát na venezuelského prezidenta Romuela Betancourta, Amerika odvolala z Dominikánské republiky svého velvyslance a zavřela ambasádu.

Petrželová řež

Trujillo v roce 1937 nechal povraždit několik desítek tisíc Haiťanů žijících u hranic ve vnitrozemí. Pětidenní genocida se zapsala do historie jako Petrželový masakr. Trujillovi vojáci ukazovali zadrženým lidem snítku petržele, a když nedokázali se správným přízvukem vyslovit slovo peresil, španělský název rostliny, bez milosti je zabili mačetou.

Prezident Eisenhower už měl připravený plán na jeho odstranění, po nástupu Kennedyho však z operace sešlo. Novopečený šéf Bílého domu utrpěl ponižující porážku v kubánské Zátoce sviní a bál se, že by mocenského vakua v Dominikánské republice mohl využít Fidel Castro k dalšímu šíření revoluce v Karibiku.

Vražda? Ne, pouze spravedlnost

"Pokud bych byl Dominikánec, což díky Bohu nejsem, považoval bych odstranění Trujilla za první nutný krok k záchraně své země a vlastně i za svoji křesťanskou povinnost," napsal do Washingtonu v říjnu 1960 ředitel buňky CIA v Dominikánské republice Henry Deaborn. Nicméně jediná materiální podpora, kterou spiklenci od Američanů získali, byly tři karabiny M1.

Den po atentátu se moci chopil Trujillův syn Ramfis a ve snaze dopadnout vrahy svého otce rozpoutal kolotoč krvavého šílenství. Dva komplicové Antonina Imberta zahynuli při přestřelce s policií. Zbylí čtyři byli zatčeni a zastřeleni později.

Antonio Imbert vděčí za život italskému konzulovi v Santo Domingu, který ho u sebe schovával dlouhých šest měsíců. Na místě diktátorovy smrti je dnes umístěna plaketa, jež připomíná nejvyšší oběť Imbertových přátel. Slovo "vražda" na ní nenajdete, atentát na tyrana připomíná slovem "ajusticiamento", španělským výrazem pro vykonání spravedlnosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Najdete na iDNES.cz