ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ 2001
23:05
Starosta New Yorku Rudolph Giuliani řekl, že podle posledních informací zemřelo nebo se po teroristickém útoku z 11. září pohřešuje 6 333 lidí.
22:51
Prezident Bush podle agentury Reuters vyzve ve svém chystaném projevu ozbrojené síly k pohotovosti, požádá Kongres o spolupráci v zabezpečení vzdušného prostoru a upozorní vlády ostatních států: Buď jste s námi nebo s teroristy. Úryvky z projevu zvěřejnil Bílý dům.
22:46
Prezident George Bush povolal na obranu vlasti dalších 5131 příslušníků Národních gard. Minulý týden už zmobilizoval 50 tisíc rezervistů.
22:28
Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Pákistánu zostřila místní policie ostrahu velvyslanectví. Zastoupení některých firem zůstala uzavřena. V bankách chybí americké dolary.
21:55
Americký ministr zahraničí Colin Powell potvrdil, že Spojené státy zatím nemají v plánu žádný kontakt s afghánským talibanským režimem. Nevyloučil však, že by se to mohlo změnit, pokud by Kábul vydal Usámu bin Ládina. Toho USA považují za strůjce teroristických útoků spáchaných 11. září.
21:50
Španělsko povolilo USA na jejich žádost použít společné vojenské základny na jihu země. Povolení se týká základen leteckého námořnictva Rota u Cádizu a Morón de la Frontera u Sevilly.
21:28
Ředitel americké FBI Robert Mueller potvrdil, že jedna ze dvou černých skříněk z uneseného letadla, které spadlo na Pentagon je nečitelná. Záznamník hlasové komunikace v pilotní kabině podle něho poničil požár tak, že nevydá žádné údaje. Další dvě nalezené skříňky jsou v uspokojivém stavu a prověřují je experti.
21:16
Duchovní vůdce palestinského Hnutí islámského odporu (Hamas) šajch Ahmad Jasín označil v rozhovoru pro řeckou soukromou televizi Mega teroristické útoky na USA z 11. září za nespravedlivé. Vyloučil, že je za ně zodpovědný Usáma bin Ládin, který je pro Spojené státy hlavním podezřelým. Soudí, že strůjci útoků jsou lidé, kteří "jednali zevnitř Spojených států a dobře znají jejich tajemství".
20:38
Z průzkumu veřejného mínění vyplývá, že 77 procent Rusů po útocích na USA pociťuje účast s oběťmi a zároveň strach, rozhořčení i bezmoc. Osm procent přijalo tragedii lhostejně nebo se škodolibostí.
20:29
Irácký prezident Saddám Husajn se domnívá, že USA udělaly chybu, když po teroristických útocích nepožádaly o pomoc Irák. Ten má podle něho velkou zkušenost s vyprošťováním lidí z trosek. "Amerika zradila vlastní národ. Zemřelo mnoho lidí, kteří mohli být zachráněni, kdyby se vyprošťování mohli ujmout Iráčané vytrénovaní tragédiemi, jež Amerika způsobila jim," řekl.
20:26
Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller potvrdil, že totožnost některých teroristů, kteří 11. září v unesených letadlech zaútočili v New Yorku a ve Washingtonu, je zatím nejasná.
20:20
Prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a Jacques Chirac se v telefonickém rozhovoru shodli, že v centru mezinárodního úsilí o likvidaci terorismu by měla být Rada bezpečnosti OSN.
20:05
USA a EU se dohodly na společném postupu při vyhlazování mezinárodního terorismu. Součástí spolupráce je i prosazování finančních postihů, kontrola vývozů, důkladnější kontroly na hranicích a také zákonů ohledně přístupu k informacím a výměna elektronických dat.
19:28
Pákistánský ministr zahraničí Sattár považuje doporučení afghánských duchovních, kteří vyzvali Ládina k odchodu ze země, za významný, nikoli zásadní krok. Je to prý nový prvek v diplomatické situaci.
18:56
Schůze Valného shromáždění OSN k terorizmu se sejde v New Yorku 1. října. S odvoláním na úřad generálního tajemníka OSN to oznámila agentura AP.
18:38
Podle bruselského zpravodaje ČTK má začít odvetný útok na Afghánistán za teroristické ataky na New York a Washington dnes v noci. Zpravodaji to shodně uvedly nejmenované zdroje v sídle NATO a Evropské unie v Bruselu. "Už je to v chodu, oznámeno to bude ve tři hodiny ráno," řekl jeden z těchto zdrojů. Na tu dobu je ohlášen projev amerického prezidenta George Bushe.
18:26
Všechny vysokorychlostní vlaky mezi Bruselem, Paříží a Londýnem byly zastaveny. Podle belgických drah anonym pohrozil bombou.
17:29
Zhruba 81 procent Kanaďanů je nakloněno účasti své země v mezinárodní vojenské kampani v rámci boje proti terorizmu. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které zveřejnil v Torontu National Post. 79 procent lidí je kromě vojenských útoků proti zemím, jež poskytují teroristům podporu i pro další, především hospodářské a diplomatické sankce.
17:13
Americké a britské bojové letouny bombardovaly cíle v jižním Iráku v takzvané bezletové zóně. Oznámila to americká armáda s tím, že cílem útoku bylo oslabit iráckou protivzdušnou obranu. Akce údajně nesouvisela s teroristickými útoky na USA.
16:45
Pozemní jednotky americké armády dostaly rozkaz okamžitě zaujmout pozice proti případným útokům. Jde o další opatření v rámci operací, k nimž přistoupil Pentagon po atentátech na území USA. - více
16:12
Bílému domu nestačí krok Talibanu, který vyzval Usámu bin Ládina, aby opustil Afghánistán. Musí být předán odpovědným úřadům, vzkazuje Washington.
15:36
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld popřel zprávy tisku o rozporech mezi představiteli americké vlády, které se měly týkat vojenské odvety za teroristické útoky na USA. Ve vládě nevzniká žádná rozepře. Ministerstva zahraničí, obrany a prezident jsou na stejné vlně, řekl Rumsfeld.
15:03
Pákistán se připravuje na válku. Země podle zpravodaje Českého rozhlasu zostřila ostrahu ambasád. Vojáci jsou i v ulicích. Letiště v Islámábádu hlídá kordón vojáků s těžkým kulometem. Zahraniční mise opouštějí ambasády. Němci, Češi a Američané zatím v zemi zůstávají. - Taliban dal ruce pryč od bin Ládina
14:37
Afghánské vládní hnutí Taliban se ztotožňuje s názorem duchovních vůdců, kteří vyzvali bin Ládina, aby opustil zemi. Představitelé Talibanu ale upozornili, že k přesvědčování Ládina potřebují čas. - Taliban dal ruce pryč od bin Ládina
14:36
Irán oznámil, že Spojené státy při vojenském úderu na území Afghánistánu nebudou moci využít jeho vzdušný prostor.
14:30
Úřady vytipovaly 10 až 15 Čechů, kteří se po teroristických útocích v USA neozvali svým blízkým, jenž se mohli stát obětí útoků. Důkazy, že na místě atentátů byli, ale ministerstvo zahraničí nemá.
13:34
Islámští radikálové v Pákistánu protestují proti USA a prezidentu Mušarafovi. V Péšávaru provolávaly stovky demonstrantů slávu Usámovi bin Ládinovi a protiamerická hesla. Vyzývaly i ke svaté válce.
13:03
Náměstek amerického ministra obrany Richard Armitage prohlásil v bruselském sídle NATO, že Washington nyní nežádá o vojenskou pomoc aliance. USA zatím nežádají ani pomoc NATO
12:28
Cílem mimořádného zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti Evropské unie, kteří se dopoledne sešli v Bruselu, má být lepší koordinace a sladění boje proti terorismu a další organizované zločinnosti.