Jorge byl malý ďáblík, vzpomínají na dětství papeže řádové sestry

  15:12aktualizováno  15:12
Nově zvolený papež František nebyl vždy mužem oddaným víře. Řádové sestry si ho z dětství pamatují jako malého ďáblíka a jeho první láska vzpomíná, že si ji chtěl vzít za ženu. Jeho sestra pak překvapila svět prohlášením, že její bratr papežem nikdy být nechtěl.

Nový papež se směje na archivní fotografii z roku 1966. | foto: AP

Do středečního večera ho oslovovali Jorge Mario Bergoglio, dnes už ho celý svět svět zná jako papeže Františka. Na Svatopetrském náměstí mu tleskaly tisíce věřících, další miliony se za něj modlily po celém světě. Nejvíce však jeho zvolení prožívali ti, kteří k němu mají nejblíž – příbuzní a přátelé z dětství.

Papež rád tango

Knižní rozhovor s tehdejším kardinálem Bergogliem, který vydali v roce 2010 pod názvem El Jesuita (Jezuita) novináři Sergio Rubín a Francesca Ambrogettiová, ukazuje současného papeže často i v poněkud nečekaném světle. Kardinál novinářům například prozradil, že jako mladík rád tančil tango a pracoval jako vyhazovač. Jeho nejoblíbenějším filmem je dánské drama Babettina hostina, které získalo v roce 1988 Oscara. Nový papež také prozradil, že je ctitelem klasické literatury.

Zdroj: ČTK

A právě tito lidé nabízejí na muže, který stanul v čele katolické církve, poněkud jiný pohled. A to i přesto, že některé tajnosti ze soukromí nového papeže mohou v některých věřících vzbuzovat rozpaky.

Například Františkova sestra María Elena Bergogliová přišla v rozhovoru pro server telegraph.co.uk s překvapivým odhalením. Její bratr prý o papežský post příliš nestál. "Papežem být nechtěl. Když jsme o tom v soukromí mluvili, odpověděl stroze: 'Děkuji, nechci'," rozpovídala se o postoji svého bratra k vedení církve a dodala, že sama ve skrytu duše doufala, že Jorge se hlavou církve nestane.

"Nechtěla jsem, aby se stal papežem kvůli tomu, že by byl daleko od rodiny a také proto, že se jedná o velmi zodpovědnou funkci," vysvětlila Bergogliová. Její bratr má nyní u církve status neomylného člověka, Bergogliová však s úsměvem dodává, že se může mýlit stejně jako ostatní lidé.

Sestra nové hlavy církve se svého času osobně setkala také s papežem Janem Pavlem II. "Když jsem poklekla na kolena, políbila jeho prsten a podívala se vzhůru, viděla jsem čistou lásku, ale také nekonečnou samotu," popsala své setkání s tehdejším papežem Bergogliová.

Sestra nového papeže María Elena Bergoglio.

Sestra nového papeže María Elena Bergoglio

Před jejím bratrem podle ní stojí nelehký úkol, církev totiž v současnosti prochází těžkým obdobím. "Cítím, že se musíme začít modlit, protože žijeme v těžkých časech. Boha nyní potřebuje v podstatě neustále," vyzvala všechny věřící Bergogliová. Pokud si podle ní její bratr udrží aspoň zlomek elánu, který měl v dětství, se stabilizací církve si jistě poradí.

Byl to neposedný klučík, vzpomínají řádové sestry

Právě na dětství nového papeže vzpomínají argentinské řádové sestry. "Byl to ďábel, jednoduše malý ďáblík, jako každý malý kluk," uvedla s úsměvem pro server telegraph.co.uk jedna ze sester a dodala, že by nikdy nevěřila, že se zrovna tenhle chlapec jednou stane papežem.

Malého Jorgeho popisují jako neposedné dítě, kterého si však navzdory uličnictví oblíbily. S jednou z nich, sestrou Dolores, ho dokonce pojilo dobré přátelství. To dokazují i její poslední dny před smrtí. František ji pravidelně navštěvoval a když Dolores vydechla naposledy, celou noc strávil v slzách a odmítal jíst a pít.

Audience papeže Františka

Nově zvolený papež František se v pátek znovu sešel s kardinály přítomnými v Římě a během audience v Apoštolském paláci je vyzval, aby nepropadali pesimismu a aby naplňovali pravé poslání církve. Vzdal také hold svému předchůdci Benediktu XVI., jehož duchovní dědictví podle něj přetrvá věky. Podle českého kardinála Miloslava Vlka byl papež při dnešní audienci oděn jednoduše a, ačkoli měl poznámky, hovořil hlavně spatra. "Nepodléhejme nikdy pesimismu, té hořkosti, kterou nám ďábel denně staví do cesty," řekl papež.

Po své řeči papež hovořil s jednotlivými kardinály. Vlk a kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, využili příležitosti a opětovně papeže osobně i písemnou formou pozvali k účasti na červencové oslavě 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě. Oba kardinálové v rozhovoru s papežem podle Vlka vyjádřili přesvědčení, že Františkova přítomnost na Velehradě by přispěla k posílení ekumeny a spolupráce v Evropě a že by byla významná i pro nejvyššího pontifika.

Do Vlkových očí prý málem vehnala slzy Františkova otázka, zda je to on, kdo v minulosti umýval okna. Vlk se v dobách nesvobody, kdy mu byl odebrán úřední souhlas ke kněžskému povolání, skutečně živil jako myč oken a výloh. Papež si to prý přečetl v jeho životopise.

Zdroj: ČTK

František strávil své dětství v městečku Flores a mnoho let pak církvi sloužil v místní bazilice San Jose de Flores. Místní si dobře vzpomínají, že před několika lety se dokonce rozhodl rezignovat na svou funkci kardinála, papež Benedikt XVI. však jeho prosbu nevyslyšel. František svým blízkým tehdy sdělil, že chce zbytek svého života strávit právě ve Flores. Stačilo, aby tehdejší papež rozhodl jinak, a novou hlavou církve by dnes byl někdo zcela jiný.

Nevezmeš si mě, budu knězem

Životní cesty nového papeže mohla svého času změnit také nenápadná dětská láska. Dnes šestasedmdesátiletá Amalia Demonteová se v rozhovoru pro telegraph.co.uk svěřila, že se o ni před mnoha lety František ucházel. Mladistvá romance však narazila na nepochopení ze strany rodičů. "Když si tě nemůžu vzít, stanu se knězem," prohlásil tehdy dvanáctiletý František.

"Byli jsme mladí, on mi napsal dopis a já jsem na něj neodpověděla. Můj táta mě dokonce uhodil, když jsem se mu snažila odepsat," popisuje dávnou romanci Demonteová. Budoucí papež jí prý tehdy poslal hezký dopis s obrázkem domu s červenou střechou. Pod něj pak napsal vzkaz, že v takové domě jednou budou bydlet, až se vezmou.

Od té doby ho už Demonteová neviděla. Ani desítky let po dětské lásce Demonteová na Františka nezapomněla. "Nemám co skrývat, bylo to přeci vztah mezi dvěma dětmi, absolutně čistý a nevinný," svěřila se Demonteová

Nový papež se v následujících dnech nezastaví

Nový papež, který byl podle posledních informací italských médii zvolen velkou většinou 90 z celkového počtu 115 kardinálů, bude mít v následujících dnech napilno.

Fotogalerie

V sobotu dopoledne se uskuteční audience pro novináře a další pracovníky médií v aule Pavla VI. V neděli povede František na Svatopetrském náměstí tradiční modlitbu římskokatolické církve Anděl Páně, oslavující zvěstování Panny Marie. Na závěr dá papež přihlížejícím požehnání. Inaugurační mše je plánována na úterý.

Prvním zásadním krokem papeže Františka bude patrně výběr nového státního sekretáře. Druhým mužem Vatikánu je v současnosti kardinál Tarcisio Bertone, jehož téměř jistě nový papež nahradí. Mezi pravděpodobné kandidáty podle listu La Repubblica patří brazilský kardinál Joao Braz de Aviz, šanci mají i někteří italští kardinálové.

V plánu má rovněž brzkou návštěvu svého předchůdce Benedikta XVI., který nyní bydlí v rezidenci nedaleko Říma. Toto setkání se nicméně nejspíš nestihne uskutečnit v několika příštích dnech, poznamenal vatikánský mluvčí.

Podívejte se na první projev papeže Františka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Najdete na iDNES.cz