Teprve jedenáctiletá dívka nedávno vyděsila spolužáky i učitele v americkém městě Athens. Do třídy si přinesla kudlu. Školačka z Georgie se podle televize Fox News bála, že by ji mohl ve městě přepadnout klaun. Na internetu se prý totiž dočetla, že útočí na děti. Dívku obvinili z nedovoleného ozbrojování na školním pozemku.
Zhruba o týden později klaun skutečně zaútočil, tentokrát v Ohiu. Kolem čtvrté hodiny ranní popadl kolem krku ženu, která si vyšla před dům zakouřit.
„Měl bych tě asi zabít. Žáci a učitelé dnes budou ve škole litovat, že se narodili,“ šeptal jí podle televize WCPO do ucha. Řada škol v okolí raději zrušila výuku.
Klauni se přitom neomezují jen na venkovské oblasti. Ve středu to dokázal muž v pestrobarevném kostýmu s obřími botami, který se přímo na Manhattanu postavil do dveří jednoho z vagonů metra a bránil cestujícím vystoupit. Když ho šestnáctiletý mladík odstrčil, rozběhl se za ním s kuchyňským nožem, líčí magazín Time.
Zprávami o přepadení, pronásledování či vloupání v režii klaunů se aktuálně zabývají desítky policejních sborů z různých koutů USA. Sociální sítě a pozornost médií už problém přenesly i do Velké Británie. Na jihu Anglie podle deníku The Independent policisté kvůli klaunům zasahují až čtrnáctkrát denně. Problémy hlásí i Wales nebo Manchester, kde na řidiče mávají mačetami.
Bezpečnostní kamera v Texasu zachytila klauna při pokusu o vloupání:
Šílenství začalo v Jižní Karolíně, pohltilo celé Spojené státy
Šílenství, které se ze Spojených států šíří až za oceán, přitom rozpoutala jediná kuriózní zpráva z Jižní Karolíny. Americká média v srpnu informovala o tajemných klaunech, kteří po setmění číhají na okrajích obytných čtvrtí a lákají děti do lesa (psali jsme zde).
O měsíc později už měli podobnou zkušenost obyvatelé hned několika států: Vedle Jižní Karolíny začali klauni řádit také v Georgii, Alabamě, Severní Karolíně a v neposlední řadě také Kentucky. Policie v tamním městě Middlesboro dokonce jednoho z nich zatkla - za výtržnictví skončil v poutech dvacetiletý Jonathan Martin, který se v kostýmu ukrýval v křoví.
„Oblékat se do kostýmů není samo o sobě trestné. Ale pokud to děláte na veřejnosti a vytváříte tak zbytečné obavy, je to nezákonné,“ uvedla tehdy policie.
Ani zpráva o zatčeném mladíkovi však vlnu děsivých klaunů nezastavila, začalo jich naopak přibývat. Redakce serveru Atlas Obscura zaznamenala už 126 nahlášených výskytů.
Nutno podotknout, že v některých případech si údajné oběti klauna vymyslely. Například osmnáctiletá dívka z Ohia o víkendu přišla pozdě do práce a vymluvila se na klauna s nožem, který ji údajně řízl do prstu. Policie její příběh vyvrátila a obvinila ji z šíření poplašné zprávy.
Červený nos nechte letos doma, prosí policie koledníky
Výtržníci v pestrobarevných kostýmech se často chtějí jen pobavit - láká je příležitost zažít na vlastní kůži akci, o jaké se dočetli v novinách. Aktuální „popularity“ klaunů však mohou využít i skuteční lupiči a násilníci.
Temná pověst klaunůKlaun coby profesionální bavič vystupuje už v divadelních hrách Williama Shakespeara. Jeho moderní podoba, kterou známe z cirkusů, se vyvinula zhruba v 19. století. Jejich hlavním úkolem bývá zábava pro děti - ať už v komerčních podnicích, nebo v rámci charity. Klauni navštěvují třeba i dětské pacienty v českých nemocnicích. Klauni mají však i svou temnou stránku. Vystupují v nejrůznějších městských legendách - často jako únosci dětí, kteří kostým používají k nalákání obětí. Některé zvěsti mají zřejmě reálný základ. Třeba po státě Massachussets podle deníku Washington Post v 80. letech skutečně jezdila černá dodávka s muži v pestrých kostýmech, kteří vábili žáky místních škol. Přinejmenším to žáci hlásili tehdejším ředitelům. Klaun jako záporná postava, nezřídka i vrah či terorista, vystupuje i v řadě akčních filmů. Stačí si vzpomenout třeba na Jokera, odvěkého protivníka superhrdiny Batmana. |
Řada amerických škol už kostýmy na svých pozemcích zakázala a úřady radí rodičům, aby letos důkladně promysleli, jak nechají své děti obléknout během nadcházejícího Halloweenu. „Kostým klauna letos zřejmě není dobrá volba,“ radí David Hartman z policejního velitelství v connecticutském New Havenu.
Nejde jen o to, že pohled na pomalovaný obličej a červený nos by letos mohl děsit kolemjdoucí. Do nebezpečí by se mohl dostat i samotný koledník převlečený za klauna.
Zprávy o útocích a lákání dětí totiž v některých Američanech rozdmýchaly hněv, který ze sebe neváhají vybít, jakmile klauna spatří - či se o něm jen doslechnou. Příklad nabízí deník New York Post. Neověřená fáma o třech klaunech v kampusu Pennsylvánské státní univerzity podle něj minulé úterý vyhnala do ulic šest tisíc studentů s jediným cílem: Najít a vytrestat výtržníky.
Klaun ze seriálu USA American Horror Story byl zabijákem (následující záběry jsou drastické):