Vánice uvěznila osmdesát Rusů v autech, v zoufalství pálili potahy

  17:36aktualizováno  17:36
Rusko řeší příběh řidičů, které přívaly sněhu uvěznily na uralské dálnici. Pomoc dlouho nepřicházela. Jeden člověk umrzl, další se zahřívali pálením všeho, co bylo po ruce. Ze závějí řidiče zachránili až po 16 hodinách.

Mezi uvězněnými motoristy byl také 25letý Pavel Gusjev, který po dálnici v uralském regionu Orenburg cestoval spolu se svou těhotnou manželkou. Sněhová bouře, která v této části Uralu udeřila na počátku nového roku, je stejně jako dalších 80 lidí uvěznila na dálnici.

Nejprve zůstávali v klidu a snažili se přivolat pomoc. „Volali jsme, volali a volali a oni stále jen slibovali a slibovali. Počkejte dvacet minut, čtyřicet minut, dalších čtyřicet minut. A tak jsme tam seděli šestnáct hodin, nekonečných a děsivých šestnáct hodin,“ svěřila se Rádiu Svobodná Evropa Ajna Kerejtová.

Lidé nakonec pochopili, že si budou muset pomoct sami. Podle Gusjeva mnozí přesedali do automobilů ostatních. V jednotlivých strojích postupně docházelo palivo a tím pádem i možnost topit. Svou manželku zabalil do potahů sedadel. Zima však byla tak velká, že se museli přemístit do jiného, lépe zatepleného vozu.

Uvěznění lidé si mezi sebou začali telefonovat, aby se ujistili, že všichni zůstanou vzhůru a neumrznou. „Byl jsem zděšen. Nevěděli jsme, co si počít. Byli jsme zoufalí. Cítil jsem se, jako by mi smrt dýchala na záda, stála vedle mě a každou sekundou se přibližovala. Každá sekunda mi připadala nekonečná,“ popisuje dramatické chvilky Gusjev.

Teploty přes noc spadly tak nízko, že lidé začali pálit všechno, co jim přišlo pod ruku, aby se zahřáli. Parkovací lístky, pojištění, dokumenty, všechno, co hořelo. Vytrhali potahy i náplně ze sedadel. Někteří podle Gusjeva pálili i své oblečení a spodní prádlo. Skupina mužů se v zoufalství pokusila dojít pro pomoc.

To se stalo osudným 31letému Eduardu Zinnurovovi. Ve vánici ztratil z dohledu své kamarády a umrzl. Jeho tělo později našli pouhých dvacet metrů od dálnice. Problémy měli i další lidé. Jedna žena utrpěla infarkt a dvanáct dalších si z hrůzného zážitku odneslo omrzliny.

Když na místo konečně dorazila pomoc, uvěznění motoristé nevěřili vlastním očím. Místo záchranářů dorazila těžká technika. „Starý pluh a nákladní automobil. V něm bylo několik policistů a pouze jeden záchranář. Ani nevím, jak se tam ocitl,“ popisuje záchrannou operaci Gusjev. Úřady přitom tvrdí, že na místo vyslaly 157 záchranářů.

Podívejte se na video, které Gusjev adresoval Putinovi:

Gusjev otřesný přístup úřadů nechtěl nechat jen tak. Pár dní po záchraně na internetu spustil kampaň, ve které popisuje, jak neprofesionálně se úřady zachovaly. „Jedna z operátorek, nějaká mladá žena, byla otřesná. Ošklivě nám sdělila, že jsme měli zůstat doma, že jsme v tomhle počasí neměli vyjíždět a že je to všechno naše chyba,“ popisuje Gusjev. Dálnice přitom nebyla uzavřena. Gusjev odmítá také tvrzení médií, že řidiči byli varováni, aby na dálnici nejezdili.

Nebojácný Rus se rozhodl apelovat i na samotného Vladimira Putina. Na YouTube umístil krátké video, ve kterém obviňuje Kreml, že se snaží posilovat svoje postavení v zahraničí, ale bezpečí ruských občanů ho nezajímá. „Kde bylo naše speciální vybavení? To v Rusku nemáme těžkou techniku, která by prorazila závěje a zachránila lidi? (...). Oni nás tam nechali umírat celý den,“ říká Gusjev ve videu.

Podívejte se, jak vypadala záchrana uvězněných motoristů:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz