Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chmurná předpověď. Deset zemí, kde v roce 2019 potrvá humanitární krize

  17:07
Mezinárodní záchranný výbor uveřejnil seznam deseti zemí, které v roce 2019 budou čelit humanitární krizi. Nacházejí se uprostřed katastrofy nebo na jejím okraji. Těchto deset zemí je již nyní zdrojem dvou třetin uprchlíků na planetě. „Rok 2018 byl devastující pro miliony lidí, o domov jich přišlo více než kdy předtím. V roce 2019 se situace ještě zhorší,“ řekl viceprezident výboru Bob Kitchen.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podívejte se na žebříček zemí s nejkritičtější situací:

10. Somálsko

Země na východním cípu Afriky je stíhaná občanskou válkou už téměř tři desetiletí. Od svržení režimu diktátora Muhammada Saida Barreho v roce 1991 o moc nepřestávají bojovat nejrůznější vůdci a ozbrojené skupiny. Z nich nejsilnější je v současnosti Hnutí mladých bojovníků neboli Šabáb, což je radikální islámské hnutí, které usiluje založení Islámského státu v zemi. 

Vojenský konflikt společně se zhoršujícími se suchy, nedostatkem jídla a pitné vody donutilo 2.6 milionu Somálců opustit své domovy. Třetina lidí uprchla za hranice. Podle Mezinárodního záchranného výboru bude pokračující politická nestabilita a zhoršující se životní prostředí ohrožovat stále více obyvatel. 

Kadídža Muhammadová vaří jídlo pro své děti v uprchlickém táboře v Dinsúru. Skoro půl roku po vypuknutí hladomoru v některých částech Somálska hrozí hlad milionům lidí, 250 tisícům hrozí kvůli hladu smrt (5. ledna 2012)

9. Etiopie

Pro zemi sousedící se Somálskem v posledních letech vše vypadalo nadějně. Ministerský předseda Abiy Ahment, zvolený do funkce v únoru 2018, za krátkou dobu představil mnoho úspěšných reforem. V zemi se slabou ekonomikou, která je domovem více než osmdesáti etnických skupin, ale přesto narůstá napětí. V první polovině roku násilné etnické nepokoje na mnoha místech země vyhnaly z domovů 1,4 milionu lidí.

Pokud bude v roce 2019 pokračovat sucho a další slabé sklizně, zhoršující se nedostatek potravin pravděpodobně dál vyostří etnické rozepře. V zemi, kde stále převládá kmenová politika, centrální vláda, byť oblíbená, nebude mít příliš prostoru zajistit nápravu. 

Etiopka Fireneš Hailuová (uprostřed) uprchla se svojí rodinou, když milice zavraždily její sousedy a zapálily její dům. (1.8.2018)

8. Nigérie

V roce 2018 v Nigérii pokračovaly ozbrojené útoky teroristické skupiny Boko Haram, která ovládá území na severovýchodě země.  Ačkoliv nigerijská vláda už několikrát prohlásila, že odnož Islámského státu již brzy porazí, v roce 2018 přišla při útocích radikálů o stovky vojáků. Násilí ozbrojenců a soupeření o vzácné zdroje vody a potravin přinutily k migraci přes dva miliony Nigerijců, z nichž 230 tisíc odešlo do sousedních zemí. 

Zatím nic nenaznačuje tomu, že by vojenský konflikt mohl v roce 2019 skončit. Naopak nadcházející únorové volby prezidenta republiky mohou zemi uvrhnout v hlubší chaos. 

Nigerijské děti, které se zachránily před teroristickou organizací Boko Haram, sledují výuku v táboře pro vysídlené obyvatele ve městě Yola. (22. dubna 2016)

7. Sýrie

V Sýrii odstartovaly protivládní protesty v roce 2011 krvavý vojenský konflikt, ve kterém byly několikrát užity chemické zbraně. Všudypřítomné násilí, nedostatek potravin a kolaps základních funkcí státu, jako je zdravotnictví a školství, donutil ze země uprchnout 5,6 milionu lidí. Dalších šest milionů jsou uprchlíky ve vlastní zemi. 

Konec konfliktu se ani v roce 2019 nezdá pravděpodobný. Civilisté jsou zranitelní vůči náletům a v zemi pro ně nezbývá mnoho bezpečných míst, stejně jako naděje na obyčejný život. 

Syrští uprchlíci na hranicích Jordánska (4. května 2016)

6. Středoafrická republika

Země v srdci Afriky se potýkala s pomalým ekonomickým rozvojem, když v roce 2013 ozbrojené skupiny svrhly její vládu a uvrhly ji do občanské války. Různé části území jsou kontrolovány milicemi bojujícími o zdroje a moc, které často útočí proti civilnímu obyvatelstvu. Tamní vládě ani OSN se zatím nepodařilo ozbrojence, před kterými uprchlo více než půl milionu lidí, přinutit k dialogu.

Podle expertů z IRC není pravděpodobné, aby se v roce 2019 konflikt vyřešil. Nedostatek jídla, který ohrožuje nyní velmi zranitelné civilní obyvatelstvo, může v případě eskalace bojů nebo nepříznivých přírodních vlivů přerůst v humanitární katastrofu. 

Středoafrické ženy čekající na výslech v Demokratické republice Kongo. Ženy překročily hranice státu při útěku poté, co na jejich vesnici doma ve Středoafrické republice zaútočily milice. (21.11.2017)

5. Venezuela

Ekonomický kolaps vyhnal ze země již tři miliony lidí. Mnozí z nich už nezvládali živit své rodiny. Dovolit si běžné porce jídla nyní může ve Venezuele málokdo. Zhroucení ekonomiky vyvolalo také kolaps zdravotnictví a v zemi se šíří spalničky a záškrt, lidem jsou nedostupné i banální lékařské zákroky. V zemi také rapidně vzrůstá kriminalita.

Pravděpodobnost, že se situace ve Venezuele v roce 2019 obrátí k lepšímu, je podle analytiků mizivá. Zatímco země krvácí, prezident Nicolás Maduro se snaží především udržet u moci a z Venezuely se postupně stává autokracie. Pokud ale nezavede radikální reformy, zhoršující se nedostatek potravin a šíření nemocí brzy přeroste v humanitární katastrofu. 

Ekonomický kolaps způsobil, že si Venezuelané nemohou dovolit jídlo. Kvůli nedostatku potravin miliony lidí uprchly ze země. (17.2.2018)

4. Afghánistán

Válka v Afghánistánu trvá už od roku 2001. Nejblíže byl Tálibán porážce v roce 2014, od té doby ale znovu nabírá na síle. Vojenský konflikt společně s chronickým suchem mají na populaci země devastující vliv. V roce 2018 se situace v zemi ještě více zkomplikovala, když Írán vyhostil půl milionu afghánských uprchlíků.

Afghánistán čekají prezidentské volby v dubnu 2019, tedy na začátku každoročního „jarního období bojů.“ Prezident USA Donald Trump navíc oznámil záměr ze země stáhnout americké jednotky. Experti proto očekávají nárůst násilí, které společně se sílícím suchem, zasáhne především civilní obyvatelstvo a může vyvolat migrační vlnu. 

Děti v pouštním táboře pro uprchlíky nedaleko afghánského města Herát.

3. Jižní Súdán

V Jižním Súdánu zuří občanská válka od vyhlášení nezávislosti v roce 2012. Od té doby si boje vyžádaly odhadem 380 tisíc obětí a donutily uprchnout téměř tři a půl milionu lidí, z toho dva a půl milionu za hranice země. Dalších šest milionů lidí je kriticky ohroženo na životě nedostatkem potravin a pitné vody.

Strany konfliktu v současnosti udržují příměří díky křehké mírové dohodě, mezinárodní pozorovatelé však hlásí pokračující násilí. Také kvůli bohaté historii porušených příměří v Jižním Súdánu bezpečnostní analytici předpokládají, že se válka v roce 2019 opět rozhoří. Pro Jihosúdánce, kteří pro nedostatek potravin již nyní stojí na pokraji vyhladovění, by to znamenalo katastrofu. 

Jižní Súdán trápí nedostatek potravin i nájezdy ozbrojenců. Stovky tisíc lidí utíkají do sousední Ugandy (24. června 2017)

2. Demokratická republika Kongo

Konflikt se do Demokratické republiky Kongo přelil v roce 1994 ze sousední Rwandy, kde se odehrála genocida. Od té doby boje neustaly a ve válkou znavené zemi nyní operuje nejméně sedmdesát ozbrojených skupin. Milice se obohacují na přírodním bohatství země a terorizují lokální komunity. Před jejich řáděním uprchlo již 4,5 milionu lidí. Stovky až tisíce Konžanů zároveň podléhají druhý největší epidemii eboly v historii.

Nepříznivou situaci v roce 2019 nejspíš přiostří nadcházející prezidentské volby. V nich se s opozičním kandidátem utká současný prezident Joseph Kabila, který - jak už to u států se slovem „demokracie“ v názvu bývá - odmítl odstoupit z čela země poté, co mu v roce 2016 skončil mandát. Politická či vojenská krize může pokračující epidemii a nedostatek potravin nebezpečně eskalovat. 

Zdravotnická péče není Konžanům často dostupná, i proto se epidemie eboly šíří tak rychle. (25.5.2016)

1. Jemen

Jemenem zmítá občanská válka od roku 2015. Koalice Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů tehdy podpořila prezidenta Hadího proti hutíjským rebelům, které podporuje Írán. Bombardování a boj zničily produkci potravin v zemi a Jemen se stal závislý na humanitární pomoci. Saudská Arábie však námořní blokádou znemožňuje přísun jídla a základních potřeb do země. Jemence stíhá hladomor. 

Humanitární pomoc nyní podle OSN potřebuje přes 22 milionů lidí, z nich 9,8 milionu bezprostředně ohrožuje smrt vyhladověním. Zemí se šíří největší epidemie cholery v moderní historii. Lékaři nemají vybavení ani kapacity na to, aby většině pacientů pomohli. Civilní objekty jsou navíc často cílem bombardování. Jemen je zároveň první zemí na světě, ve které brzy zcela dojde pitná voda.

Pakliže selžou mírová jednání a koalice pod vedením Saudské Arábie převezme kontrolu nad přístavem Hudajdá, který je tepnou pro zbývající dovoz, centrální a východní část Jemenu bude zcela odříznutá. „Dvě stě padesát tisíc lidí by přišlo o všechno, nejspíš i o život,“ varovala OSN. 

Podle OSN nemá dostatek jídla polovina z téměř 22 milionů Jemenců. Stovky tisíc dětí jsou těžce podvyživené. (26.9.2016)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...