Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk
PÁTEK 21. ZÁŘÍ
23:10
Scotland Yard zadržel v Británii v souvislosti s teroristickými útoky na USA tři muže a jednu ženu.
23:01
Teroristické útoky na New York a Washington z minulého týdne budou stát pojišťovny 30 až 40 miliard dolarů. Odhadl to šéf americké pojišťovny American International Group Maurice Greenberg.
22:34
Potíže s Usámou bin Ládinem rozdělily americkou administrativu. Po krvavých útocích je veřejné mínění nakloněno akcím zaměřeným na jeho likvidaci. Podle pozorovatelů by agresivnější část administrativy podobnou příležitost nerada propásla. V jejím čele stojí neformálně náměstek ministra obrany Paul Wolfowitz, který chce při vykořeňování terorismu zlikvidovat režim iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Na druhé straně stojí samotný ministr Colin Powell, který se kdysi podílel na válce v Perském zálivu. Na prvním místě je podle něho zapotřebí skoncovat s teroristickou sítí Al-Káida, k čemuž shromažďuje mezinárodní diplomatickou podporu. Tu by ale ztratil, kdyby okamžitě vyhlásil tažení proti všem státům, které podle USA podporují terorismus.
21:59
Spojené státy a Čína budou spolupracovat v boji proti terorismu. Jak ale ministři zahraničí USA Colin Powell a Číny Tchang Ťia-süan podotkli, nebude to spolupráce vojenská. Čínu spojuje s Afghánistánem 70 kilometrů dlouhá hranice. Spojeným státům může pomoci cennými zpravodajskými informacemi.
21:32
Neznámí pachatelé se pokusili zapálit mešitu ve městě Venlo na jihu Nizozemska. K útoku se nikdo nepřihlásil, předpokládá se však, že to je odplata za útoky na Spojené státy.
21:23
Summit zemí Evropské unie vyjádřil plnou podporu Spojeným státům v jejich boji s teroristy. USA mají na vojenskou odvetu právo, shodli se představitelé. Vyzvali svět, aby vytvořil protiteroristickou koalici pod křídly OSN. - Unie se postavila za odvetu
20:33
Rada Evropy na zvláštním zasedání rozhodla posílit boj proti terorizmu. Vyzvala státy, aby podepsaly a ratifikovaly evropskou konvenci proti terorizmu. Ze 43 členských států RE ji ratifikovalo 36 zemí. Konvence umožňuje vydání pachatelů teroristických činů.
19:55
Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obavy, že svět stojí na pokraji rozsáhlé války kvůli tomu, že Spojené státy chtějí potrestat původce letecké útoky na New York a Washington. Putin řekl, že ruské zpravodajské služby jsou připraveny ještě těsněji spolupracovat s USA v boji proti terorismu.
19:31
Evropský parlament doufá, že se USA, i když mají jako přímá oběť teroristických útoků jakékoli právo na odvetu, vyhnou příliš jednostranné odpovědi či akci, která by tak mohla být vnímána. V prohlášení k účastníkům summitu Evropské unie v Bruselu to řekla šéfka EP Nicole Fontainová.
18:57
Prezidenti a premiéři 15 členských států Evropské unie zahájili v Bruselu několikahodinové mimořádné zasedání. To bude zasvěcené boji proti terorizmu a situaci po útocích na americké cíle z 11. září.
18:35
Desítky amerických hereckých a hudebních hvězd se dnes večer zúčastní bezprecedentní televizní show, která bude shromažďovat finanční dary pro pozůstalé obětí teroristických útoků. Budou ho vysílat všechny americké televize a nepřeruší ho reklamou. Na scéně se objeví herci jako Tom Cruise, Julia Robertsová, Tom Hanks, Jim Carrey či Clint Eastwood, kteří budou uvádět zpěváky Bruce Springsteena, Paula Simona, Stevieho Wondera, Bon Joviho a Billyho Joela. Do pořadu nazvaného "Amerika: pocta hrdinům" pak ještě byli na poslední chvíli zařazeni Céline Dion, Enrique Iglesias, Sting a skupina U2.
18:29
Spojené státy brzy zruší sankce uvalené na Indii a Pákistán v roce 1998 kvůli jaderným pokusům, které v té době oba státy uskutečnily. Nejmenované diplomatické zdroje sdělily agentuře Reuters, že se Washington chce tímto způsobem odměnit oběma státům za jejich podporu Američanům v jejich zatím jen diplomatickém konfliktu s Afghánistánem.
18:14
Řekové se mezi západními spojenci vyznačují značným odporem proti americké vojenské odvetě za teroristické útoky. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky přinesl řecký tisk. Jen šest procent Řeků je pro útok Spojených států proti zemi nebo zemím zapleteným do atentátům. Plných 88 procent je pro vypátrání teroristů a jejich předvedení před soud.
18:01
Mezi cennostmi zničenými společně s budovou Světového obchodního střediska je i rozsáhlá sbírka umění zahrnující řadu Rodinových soch a kreseb, píše dnes list The Guardian. V mrakodrapu totiž sídlila makléřská firma Cantor Fitzgerald, jejíž zakladatel Gerald Cantor patřil k největším soukromým sběratelům Rodinových děl na světě. Část jeho sbírky byla vystavena v galerii v kancelářích firmy ve 105. patře severní věže WTO, kterou společnost nazývala "nebeským muzeem". Cantor vlastnil kopie nejznámějších sochařových děl jakými jsou Polibek, Myslitel či Občané z Calais.
17:40
NATO přeložilo schůzku ministrů obrany členských zemí, která se uskuteční příští týden, z Neapole do Bruselu.
17:31
Šestadvacátá expediční jednotka námořní pěchoty dostala rozkaz vyplout na třech lodích, které budou součástí letecko-námořní skupiny 14 plavidel vedených letadlovou lodí Theodore Roosevelt. - Armáda USA se blíží k místu odvety
17:24
Těžké boje svádějí již druhý den bojovníci afghánské opozice se silami vládnoucího hnutí Taliban na severu země.
17:03
Bílý dům oficiálně odmítl požadavek Talibanu, který chtěl předložit důkaz, že viníkem teroristických útoků na New York a Washington je bin Ládin. O tom nemůže být řeč, o tom nemůžeme vést žádná jednání, vzkázal Talibanu mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. "Prezidentovy podmínky jsou jasné. Řekl, že o nich nelze jednat," dodal mluvčí. - USA důkaz Talibanu nedají
16:19
Muhammad Atta, jeden z teroristů, kteří zaútočili proti budově Světového obchodního centra, při svém loňském pobytu v Česku nic nepřipravoval. Tvrdí to policejní prezident Jiří Kolář. Dodal, že žádný jiný atentátník v zemi loni nebyl.
15:44
Ceny akcií na amerických trzích začaly dnešní obchodování dalším strmým poklesem v obavách z globální nejistoty a vyhlídkách na dlouhou válku USA proti terorismu. Postižen byl zejména technologický trh Nasdaq, jehož index klesal chvíli po zahájení až o 5,5 procenta.
15:38
Indický stát Džammú a Kašmír ochromila generální stávka vyhlášená povstaleckými skupinami k vyjádření solidarity s afghánským lidem. Po celém státě zůstaly zavřené obchody, školy a vládní úřady.
15:36
V Izraeli byli zatčeni dva palestinští radikálové a čelí obvinění, že připravovali atentát na výškovou budovu v Tel Avivu. Obvinění jsou členy Lidové fronty pro osvobození Palestiny.
15:17
Teroristické útoky na Spojené státy a plánované odvetné akce proti jejich údajným původcům vyburcovaly české anarchisty a pacifisty. Založili Antimilitaristickou iniciativu, která na čtvrtek 4. října připravuje demonstraci na Václavském náměstí v Praze. Ondřej Slačálek z Československé anarchistické federace novinářům řekl, že akce má jak uctít památku obětí teroristických útoků, tak i vyjádřit nesouhlas s válkou.
15:10
Americké ministerstvo obrany oznámilo posilování svých jednotek na Blízkém východě a v Indickém oceánu v rámci dlouhodobé protiteroristické kampaně, odmítlo ale uvést podrobnosti o připravovaných vojenských operacích.
14:36
Britská a americká bojová letadla zaútočila na cíle v jižním Iráku. Irácká vzdušná obrana údajně narušila bezletovou zónu.
14:16
Spojené státy odloží splátku 600 milionů dolarů, které zemi dluží Pákistán. Dohoda má být podepsána v pondělí.
14:09
Slovenská vláda na svém mimořádném zasedání povolila přelety a mezipřistání amerických vojenských dopravních letadel na svém území. Kabinet tak reagoval na diplomatickou nótu, kterou Spojené státy zaslaly ministerstvu zahraničí.
14:05
V současné době jsou proti teroristickým útokům podobným těm, které se staly minulý týden v USA, chráněna všechna "krizová místa" v České republice, řekl novinářům ministr obrany Jaroslav Tvrdík.
13:46
Na 10 tisíc muslimů protestovalo v bangladéšské metropoli Dháce proti chystanému útoku USA na Afghánistán. Demonstranti nesli portréty Usámy bin Ládina, plakáty s protiamerickými hesly a pálili podobizny George Bushe. "Pryč s Amerikou. Chceme spravedlnost a ochranu muslimů a jejich islámské víry," volaly davy při pochodu ulicemi. Průběh demonstrace kontrolovala ozbrojená pořádková policie, která ale nezasáhla.