Protesty proti policejní brutalitě, na jejíž následky zemřel zatýkaný černoch...

Protesty proti policejní brutalitě, na jejíž následky zemřel zatýkaný černoch George Floyd, zachvátily řadu amerických měst. Snímek je z Minneapolisu. (29. května 2020) | foto: ČTK

Začne soud s policistou, který dusil Floyda. Část USA volá po tvrdém trestu

  • 186
V Minneapolisu v americkém státě Minnesota má v pondělí začít soudní proces s bělošským policistou Derekem Chauvinem, jenž čelí obžalobě z vraždy kvůli kontroverznímu zákroku, po němž zemřel černoch George Floyd. Brutální zásah otřásl Amerikou i zbytkem světa a Floydova smrt znovu otevřela hluboké rány, které ve Spojených státech způsobil rasismus.

Více než osm minut klečel loni 25. května policista na krku neozbrojeného muže. „Nemůžu dýchat,“ opakovaně si stěžoval Floyd. Chauvin mu ale krk stisknul ještě víc a ignoroval křik kolemjdoucích, připomněla agentura DPA.

„Žádná spravedlnost, žádný mír,“ znělo pak na demonstracích, na kterých nespočet lidí požadoval „spravedlnost pro George“. Ta by měla teď přijít – a očekávání jsou velká.

Mnoho lidí doufá, že soud vynese přísný trest, kterým vyšle signál proti rasismu a policejní brutalitě, tedy že napříště násilí na černoších v USA nezůstane bez trestu. Pokud by soud vyměřil Chauvinovi trest mírný nebo ho osvobodil, mohla by následovat další vlna protestů.

Obhajoba argumentuje tím, že policista v souladu s výcvikem uplatnil povolený chvat, protože Floyd při zatýkání kladl odpor. 

Obžaloba chce ale prokázat, že Chauvin během 19 let služby tento chvat nadužíval. Policista si během kariéry vysloužil čtyři vyznamenání a 22 stížností. Jen v jediném případě, týkajícím se bělošky, byl napomenut.

Případ Floyd, pak vlna vražd. Od roku 1999 v USA nic takového nepamatují

Floydův osud byl spolu s pandemií a kampaní před prezidentskými volbami v USA jednou ze stěžejních událostí loňského roku. 

Brutální zabití černocha vyvolalo podle mnoha pozorovatelů největší vlnu protestů od dob hnutí za občanská práva v 60. letech minulého století. Pozorovatelé, včetně bývalého prezidenta Baracka Obamy, upozorňovali, že tolik bělochů za práva lidí tmavé pleti předtím nikdy nedemonstrovalo.

U soudu se čekají komplikace

Více než 150 let po zrušení otroctví a minimálně 50 let po nastolení úplné rovnoprávnosti černochů ve Spojených státech ale rozdíly trvají.

Znevýhodňování menšin, které tvoří 13 procent populace, má mnoho podob – černoši například v průměru umírají dříve a dosahují nižšího vzdělání než běloši. 

Video napovědělo, jak se odehrály poslední okamžiky před Floydovou smrtí

Majetek průměrné bělošské rodiny je podle průzkumů až desetkrát větší než majetek rodiny černošské. Afroameričané jsou také mnohem častěji oběťmi policejního násilí.

Proces, který by měl v pondělí začít, by se ale mohl zkomplikovat hned na začátku. 

A to kvůli pátečnímu rozhodnutí odvolacího soudu, který nařídil, aby soud nižší instance posoudil obvinění proti Chauvinovi z vraždy třetího stupně. Policista nyní čelí závažnějšímu obvinění z vraždy druhého stupně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video