Deník Češky v Gaze: Další noc hrůzy. Výbuchy už nepočítám

  0:18aktualizováno  0:18
Pavlína Reš je zřejmě jedinou Češkou v ostřelovaném pásmu Gazy. Ve svých třiatřiceti letech pracuje jako ozbrojený doprovod komisařky OSN Karen Koning AbuZayd. Od začátku bombardování žije v krytu a o svých zážitcích píše deník pro iDNES.cz.

Pavlína Reš zažívá bezesné noci. Ukrývá se v krytu v pásmu Gazy. | foto: Archiv Pavlíny Reš

„Nejjednodušší den byl ten včerejší. Tohle přísloví jsem poprvé zaslechla v Kosovu, na kurzu při výběru do jednotky Close Protection. Od jeho ukončení, před více jak dvěmi lety, jsem neměla jedinou příležitost opětovně pocítit jeho plný význam. Až do osudného odpoledne 27. prosince 2008.

Nyní je něco před pátou ranní. Namísto toho, aby se věci tady v Gaze uklidňovaly, všechno se naopak zhoršuje. Přitom na internetu a v televizi se neustále dovídám, že svět protestuje a nesouhlasí.

Nemůžu usnout ani na minutu

Na nebi nepřetržitě krouží několik bezpilotních letadel, půda pod nohama se stejně jako celý náš bunkr otřásá a exploze, ke kterým dochází v bezprostředním okolí hlavního zdejšího sídla OSN, mi vhánějí do krve další a další adrenalin.

DENÍK ČEŠKY V GAZE

A ten je pravděpodobně příčinou toho, že nemůžu ani na minutu usnout, ačkoliv už chvílema nevím, co vlastně dělám. Takovouhle únavou jsem ještě nikdy v životě netrpěla. Prsty se mi začínají třást a budu moc ráda, když zjistím, že je to pouze zimou. Kromě dvou hlídek, které pravidelně chodím kontrolovat, všichni spí. Teda jsou zalezlí ve spacácích.

Dnešní noční nálety začaly před druhou hodinou ranní. Izraelci uvádějí, že je to odplata za raketu GRAD vystřelenou na přístav Ashdod, která zabila dva Izraelce a čtyři zranila.

Na první tři výbuchy jsem ve svém zahřátém spacáku nereagovala, protože jsem byla ve stadiu, kdy mi mozek konečně po třech dnech dovolil usnout. Zhruba po desáté detonaci jsem přestala počítat a už plně probuzená jsem začala pobíhat po chodbě, protože nám chybělo několik lidí.

Nějaké hlasy jsem slyšela ozývat se zvenku, a tak jsem otevřela dveře a chtěla zavolat, aby se přišli všichni schovat dovnitř.

Před bombou jsme nestačili zavřít dveře

Než se stačily zavřít zpomalené obrněné dveře za posledním ze čtyř lidí, dopadla další raketa na ministerskou budovu, která byla bombardovaná už předevčírem a která je od našeho bunkru necelých 100 metrů.

Byla jsem mezi všema nejlehčí váha, takže jsem šla k zemi první a všichni čtyři se skáceli na mě. Popadali jsme na zem jako švestky a zdi se opět roztřásly, okna řinčela a hluk výbuchu bodal do uší. Nikdo z nás nebyl zraněn, a tak jsme šli do naší „společenské“ místnosti, kde máme televizní výstup z několika kamer umístěných kolem vchodu do hlavního stanu OSN.

Tam jsme po chvíli uviděli, že na nejbližší křižovatce se shromáždilo několik ambulancí, které tam se zapnutými majáky vyčkávaly na zklidnění situace, případně další atak. Rána se ozvala zhruba po třech minutách. Raketa dopadla do stejného místa a zasáhla jednu z ambulancí. Výsledek: několik mrtvých, několik těžce raněných. Od té doby dopadají každou půlhodinu až hodinu bomby na budovy v našem okolí.

DENÍK ČEŠKY V GAZE

Pavlína Reš je zřejmě jedinou Češkou v ostřelovaném pásmu Gazy. Ve svých třiatřiceti letech pracuje jako ozbrojený doprovod komisařky OSN Karen Koning AbuZayd. Od začátku bombardování žije v krytu. O svých zážitcích píše deník pro iDNES.cz.


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Šéf Evropské komise Juncker přerušil dovolenou. Musí na operaci žlučníku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odložil ze zdravotních důvodů svou dovolenou v Rakousku a vrátil...

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Najdete na iDNES.cz