Deník Češky v Gaze: Česko by mělo být v tuto chvíli slyšet

  12:55aktualizováno  12:55
Pavlína Reš je třiatřicetiletá Česka, která pracuje jako ozbrojený doprovod komisařky OSN v pásmu Gazy. Během prvních dnů bombardování žila v krytu na palestinském území, posledních pět dní je v Jeruzalémě. O svých zážitcích píše deník pro iDNES.cz.

Pavlína Reš (vlevo) byla v pátek mezi cizinci, kteří odjížděli z Gazy. | foto: Pro MF DNES: AP – Bernat Armangue

Před necelou půlhodinou jsem přijela domů a v souladu s rutinou vytvořenou posledními dny jsem jako první chvátala k televiznímu ovladači. Stanice BBC právě vysílala záběry z Gazy a nebylo třeba přelaďovat. Reportáže neoznamovaly nic, co bych nevěděla. A proto jsem si začala připravovat něco k večeři a na půl ucha poslouchala televizi.

Ve chvíli, kdy se slova v přímém přenosu ujal mluvčí izraelského premiéra Mark Regev, jsem přestala se vším, co jsem dělala, a jenom poslouchala. Ještě než domluvil, vztek mnou doslova cloumal. Podával totiž vyjádření k incidentu, který se udál dnes odpoledne v naší OSN škole v Džabálii, která leží na severu země.

Ze školy OSN nikdo rakety neodpaloval

Izraelské dělostřelectvo na školu přímo zaútočilo a na místě zemřelo třicet lidí, spousta dalších byla těžce raněná. Tahle škola byla spolu s několika dalšími objekty OSN poskytnuta, za našeho plného vědomí, k azylu pro lidi, jejichž domy byly zničeny, a ti se teď nemají kam schovat. Jen tak pro informaci uvádím, že podle našich oficiálních zjištění bylo ke včerejší 19:00 hodině takovýchto lidí 115 tisíc.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V GAZE

Hlavní článek ke konfliktu na Blízkém východě

Regev tvrdil, že právě z této školy se odpalovaly rakety směrem na Izrael. Chci, abyste všichni pochopili, že něco podobného je nesmysl neznající hranici. Lidé v Gaze, zejména ti, kterým už nezbylo skutečně nic jiného než vyhledat přístřešek v našich školách nebo skladištích a vyčkávat na rozhodnutí osudu, by kohokoliv, kdo by se k nim s nějakou raketou byť přiblížil, zabili holýma rukama.

Palestinci odnášejí zraněného ze školy OSN v pásmu Gazy.

Jim už nejde o žádné majetky, oni už chrání pouze vlastní životy. OSN jim skýtalo poslední útočiště, o kterém se domnívali, že zůstane ušetřeno přímým útokům. Obávám se, že tuto jistotu už v téhle chvíli nikdo nemá. Takže se odvažuji tvrdit, že ono prohlášení že strany Izraele je záměrná lež a že jejich akce jsou v tuhle chvíli vražděním a záměrnou likvidací Palestinců v Gaze.

A co je pro mě dvojnásob zarážející, je mlčení. Mlčení s otřesnými následky. Mlčení ze strany arabských zemí, mlčení ze strany Rady Bezpečnosti OSN, mlčení ze strany Spojených států, mlčení ze strany Evropské unie.

Českou republiku by mělo být v tuhle chvíli alespoň slyšet

Česká republika, předsednická země Evropské unie, když už nezmůže v rámci tohoto společenství téměř nic, měla by být v tuhle chvíli alespoň slyšet. Nic víc se od ní ani nechce. Ale ona mlčí, i přesto, že je zaplavena krvavými obrázky těl mrtvých dětí, zoufalstvím jejich rodičů a ubohostí celé situace, ze které pro všechny ty, uvězněné v pásmu Gazy, není úniku.

Nikdo po nás nepožaduje, abychom zaujímali postoje k organizaci Hamas, která bezpochyby nese obrovský díl zodpovědnosti za masakry, které se odehrávají, ani abychom soudili požadavky Židů na cokoli tady na Blízkém východě. Jediné, co je v tuto chvíli třeba, je ukončit válku, která už jedenáctým dnem běsní v nejhustěji zalidněném území naší planety a bere životy tolika nevinným.

DENÍK ČEŠKY V GAZE - PŘEDCHOZÍ ČLÁNKY

Česká republika se řadí mezi vyspělé země s vysokou mírou respektu k lidskému životu a lidské důstojnosti.

Respektujeme presumpci neviny - nikdo není potrestán, aniž by se nejdříve prošetřilo, jestli spáchal to, z čeho je obviněný. Zrušili jsme trest smrti - ani pachatel nejpodlejší šokující vraždy nepřijde za svůj trestný čin o život. Považujeme za trestný čin neposkytnutí první pomoci - pokud jako řidiči na silnici ujedeme z místa, kde byl někdo zraněný a ohrožený na životě, poneseme si svůj díl zodpovědnosti.

Pavlína RešTak jak je možné, že naší nejvyšší političtí představitelé nedokáží před celým světem alespoň verbálně odsoudit masakry, které se odehrávají před branami unie, jejímiž jsme sami členy? Jaký zločin spáchali ti, kteří denně umírají, že jsou trestáni takovýmto brutálním způsobem?

Proč nedokážeme vyslovit důrazný nesouhlas nad tím, že někdo si vzal takové právo rozhodovat o tolika nevinných lidských životech? Proč neposkytujeme pomoc, když v přímém přenosu vidíme smrt, utrpení, zoufalost a nespravedlnost?

Jak bychom se cítili my sami, ve chvílích kdybychom v nelidských podmínkách nevěděli, která minuta bude tou poslední? Když by nám umíraly mámy a tátové, sourozenci, kamarádi a známí kvůli konfliktu, který se nás v podstatě ani netýká, a celý svět by kolem obcházel jen tak po špičkách a přihlížel a vyčkával a přihlížel a vyčkával?

Autoři:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Miliony dětí jdou po vzoru Grety za školu, aby bojovaly za ochranu klimatu

Demonstrace za klima v australském Melbournu (20. 9. 2019)

Miliony dětí ve světě si v pátek berou za vzor ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou a místo školní výuky se...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Největší polární výprava. Vědci vypluli k Arktidě zkoumat klimatické změny

Německá loď Polarstern se chystá k polární expedici. (20. 9. 2019)

V pátek se vydal ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na...

Německo splní emisní cíle, věří Merkelová. Pořád málo, kontrují ekologové

Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci (20. září 2019)

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena o tom, že její vláda pátečním schválením klimatického balíčku...

Najdete na iDNES.cz