Deník Češky na Blízkém východě: Ptají se mě, proč naši politici podporují izraelský masakr

Exkluzivně   15:56aktualizováno  15:56
Pavlína Reš prožila několik dní v bombardovaném pásmu Gaza. Třicetiletá Češka tam pracovala jako ozbrojený doprovod komisařky OSN Karen AbuZayd. O svých zážitcích píše deník pro iDNES.cz.

Raněný Palestinec je odnášen do nemocnice (4. leden 2009) | foto: Reuters

Před chvílí jsem se na kost promrzlá vrátila z našeho UN skladu, kde jsem strávila víc než pět hodin pomocí při balení a přípravě lékárniček a batohů první pomoci, které by se zítra měly přivézt do Gazy. Rozhodně bylo prospěšnější strávit dnešní den nějakou prací než odpočinkem, který byl mně i kolegyni navrátivší se se mnou z Gazy doporučen.

Odpočívat ve skutečnosti moc nejde. Když jen tak sedím, mám neustále pocit, že se se mnou chvěje země, když ležím v posteli ve snaze usnout, stále dokola se mi v hlavě promítá všechno, co jsem viděla, takže spánek se také nedostavuje, ačkoli bych ho tolik potřebovala. Navíc Jeruzalém je v určitém slova smyslu v pohotovosti, takže tu neustále přelétává helikoptéra, kterou když slyším, tak se mi nepříjemně svírá žaludek.

Předchozí psaní jsem včera večer musela předčasně ukončit. Kolem deváté večer mi japonská a australská kolegyně přišly zaklepat na rameno s návrhem na večeři. V ten moment jsem si uvědomila, že mým jediným jídlem byl makový koláč někdy v sedm ráno. Téhle výzvě se rozhodně nedalo říct ne.

Další deníky Češky v gaze čtěte zde


Po návratu z restaurace, která praskala ve švech a kde se lidé spokojeně bavili, jsem přijela "domů", kde jsem okamžitě usedla ke zprávám. V době, kdy jsme dodávaly kalorie našim vyčerpaným tělům, izraelské vojsko zahájilo všemi tolik obávanou pozemní ofenzivu. Pavlína RešPozorovat stovky tanků, tisíce špičkově vyzbrojených a vycvičených vojáků nejmodernější armády světa vstupovat za mohutné vzdušné podpory do míst, kde hrůza, děs a beznaděj tisíců lidí vytváří nepředstavitelné peklo na zemi, je příšerné.

Zachvátila mě panika a začala jsem okamžitě vytáčet čísla na kamarády a známé tam, kde se všechno to běsnění odehrávalo. Minuty vyzvánění se zdály nekonečné a jediný člověk, kterého se mi podařilo zastihnout byla Raghda. Celá rodina byla ukryta v jediné přízemní místnosti jejich patrového domku, kam jsem byla několikrát pozvána. Při tomhle rozhovoru jsem si uvědomila, jak je dobře, že v těchto chvílích mají alespoň svého Boha, ke kterému se modlí a u kterého hledají útěchu.

Dneska ráno jsem chtěla napsat o evakuaci z Gazy, ale můj příchod do kanceláře se odehrál ve zvláštním duchu. Desítky očí pozorovaly můj příchod, než padla první otázka. Otázka, kterou jsem očekávala a které jsem se zároveň bála. Otázka, na kterou jsem zároveň neměla žádnou odpověď. Všichni chtěli vědět, proč se naši politici s takovou urputností neustále zastávají Izraelců i přesto, ze na vlastní oči vidí, jaký masakr se právě odehrává a kolik nespravedlnosti se páchá na civilním obyvatelstvu.

Doufám, že jednoho dne dostanu příležitost s některým z nich si alespoň popovídat, a dozvědět se tak možná něco, co nevím, co je příčinou tak silných sympatií k těm, kdo povolí a provádí něco tak hrozného, co jsem mohla spatřit na vlastní oči.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Češi a další sousedé jsou jaderné riziko. Německo jde do jódových tablet

Chladící věže jaderné elektrárny Sasolburk

Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko spolková republika, která své...

Žádný můj předchůdce neudělal pro Izrael tolik co já, řekl Trump

Americký prezident Trump při setkání s Netanjahuem podepsal dekret, kterým USA...

Žádný jiný americký prezident toho podle současného šéfa Bílého domu neudělal pro Izrael tolik, co on. Donald Trump to...

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz