Muzeum na Twitteru uvedlo, že text obsahuje pět přeškrtnutých vět, čtyři sprosté vtipy a 33 řádků úvah o sexuální výchově a prostituci. Podobné vtipy a pasáže týkající se sexuální výchovy jsou v Anniných textech poměrně časté, připomnělo muzeum.
„Občas si představuji, že někdo přijde a požádá mě, abych ho informovala o ‚sexuálních záležitostech‘,“ píše se podle The New York Times v deníku. „Jak bych se s tím vypořádala?“ hledá Franková odpověď.
Své úvahy adresuje imaginárnímu posluchači vznešeným tónem, používá spojení jako „rytmické pohyby“ při popisování sexu nebo termín „vnitřní medikament“ pro antikoncepci. Dotýká se také tématu menstruace, „znaku, že už dozrála“, a prostituce. „V Paříži na to mají velké domy,“ píše.
„Tím, že o sexu promlouvá k vymyšlené osobě, si vytváří literární prostředí pro psaní o tématu, které jí není úplně pohodlné,“ myslí si Peter de Bruijn, vědec z Huygensova institutu pro historii v Nizozemsku, který na výzkumu spolupracuje. Podle něj rozluštěné stránky ukazují první snahy Frankové psát právě v literárnějším tónu.
Deník Anne Frankové se stal jedním ze symbolů tragického osudu milionů lidí židovského původu, pronásledovaných a zavražděných nacisty.
Rodinu Anne Frankové možná nikdo neudal, tvrdí amsterdamské muzeum![]() |
Zmíněné stránky zakryla dívka patrně v obavách z toho, že by si je mohli přečíst i další obyvatelé jejího amsterdamského úkrytu, uvedl ředitel Domu Anne Frankové Ronald Leopold.
Anne Franková začala deník psát ve 13 letech v úkrytu, který byl pak pravděpodobně prozrazen. Ani ne šestnáctiletá Anne zahynula v březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen, který o pouhý měsíc později osvobodila britská armáda. Deník vyšel poprvé před 70 lety, 25. června 1947.