Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt
Reportáž skončila 7. 3. 2002 8:33

Den útoku na USA

Další on-line zpravodajství minutu po minutě:
| den následující - 12.9. |

Hledáte příbuzné v USA? Speciální telefonní linka ministerstva zahraničí pro všechny, kteří pátrají po příbuzných či známých v New Yorku či Washingtonu: 02/24 18 27 40 a 24 18 25 51. V provozu je i bezplatná linka: 0800 200 000.

ÚTERÝ 11. ZÁŘÍ 2001
23:53
Jednou z obětí uneseného letadla, které se zřítilo na Pantagon, byla Barbara Olsonová, reportérka kabelové televize. Během únosu dvakrát volala maželovi, že letadlo bylo uneseno. Cestující i posádka včetně pilota byli v zadní části stroje.
23:47
Ministr Kavan po jednání předsednictva vlády oznámil, že se ráno v 8:00 sejde Bezpečnostní rada státu. Jejího zasedání se zúčastní i prezident Havel.
23:36
Tříčlenná posádka Mezinárodní kosmické stanice ISS během přeletu Maine pozorovala oblaka kouře a prachu na New Yorkem, vyvolaná požárem a následným zhroucením budov World Trade Center. "Doufáme, že brzy chytí osoby odpovědné za tento čin a vydají je spravedlnosti," vzkázal přes řídicí středisko v texaském Houstonu velitel expedice námořní kapitán v.v. Frank Culbertson a dodal, "ale především se modlíme za postižené a kondolujeme pozůstalým." V úterý v 17:45 našeho času byl na floridském kosmodromu vyhlášen nejvyšší možný stupeň ohrožení Delta. Na 12 tisíc civilních zaměstnanců Kennedyho kosmického střediska urychleně ukončilo práci a bylo posláno domů. Na kosmodromu zůstaly pouze stráže a nezbytní pracovníci obsluhy. Montážní budovy, kde jsou všechny čtyři raketoplány kosmické flotily, nepřetržitě oblétává vrtulník. Okamžitě bylo uzavřeno i washingtonské ústředí NASA a Goddardovo středisko kosmických letů v Greenbeltu ve státě Maryland.
23:31
Třetí mrakodrap v komplexu Světového obchodního střediska v New Yorku se zřítil. Jeho statiku narušily teroristické útoky na dvě okolní věže. CNN už před tím vysílala obrázky, jak se budova postupně naklání k zemi a valí se z ní dým.
23:21
Podle psychologů utrpělo obrovské množství lidí šok. Nelze vyloučit, že řada z nich bude mít následky až do smrti. Lidé totiž přišli o iluzi, že Amerika je nezranitelná.
23:17
Úřady USA jsou zatím skoupé na počty obětí teroristických útoků. Nezávislí pozorovatelé ale potvrzují, že půjdou do tisíců. Agentura AP uvádí, že jen v Pantagonu zahynulo nejméně 100 lidí. Odvolává se přitom na zroje blízké ministerstvu obrany.
23:08
Podle neoficiálního interního počítadla iDNES zobrazil přes milion zhlédnutých stránek za první den krize v USA. Podobnou návštěvnost server zaznamenal před rokem během on-line reportáží ze zasedání MMF v Praze.
23:05
Záchranáře nabízí i Česká republika. Záchranářská jednotka má 18 psovodů se psy, specialistů na vyhledávání obětí ve zřícených budovách. Organizace Adra čeká s pomocí na vyjádření americké strany.
23:01
Izrael vyhlásí ve středu jako akt solidarity s americkým lidem den smutku. Vlajky budou staženy na půl žerdi. Izaelci nabízejí, že vyšlou do postižených oblastí záchranný tým.
23:00
Bush podle informací Bílého domu chystá veřejný projev k národu. Zatím není známo, kdy prezident promluví.
22:58
Afghánské vládní hnutí Taliban, které údajně bin Ládina skrývá, ale stále popírá, že by útoky byly bin Ládinovým dílem a teroristickou akci odsoudilo. K tomu se připojil i Pákistán, který je znám svou podporou Talibanu.
22:54
Klíčovou otázkou zůstává, kdo stojí za teroristickými útoky. Někteří vysocí američtí činitelé a experti soudí, že za nimi stojí proslulý terorista bin Ládin. Ten se údajně skrývá na území Afghánistánu, ale nikdo neví kde. Své úkryty často střídá.
22:31
Texaský guvernér musel o třicet dní odložit popravu odsouzeného vězně. Odsouzenec by se totiž v případě potřeby nemohl na poslední chvíli odvolat k Nejvyššímu soudu, který je jako ostatní úřady uzavřen.
22:28
Všeobecná zdravotní pojišťovna zrušila večerní i středeční odlety dětí na ozdravné pobyty do Platamonu v Řecku. Odložila i přílet jednoho stroje s dětmi. Bližší informace podá VZP na telefonních číslech 0221752121, 0221752175, 0602268902.
22:26
Rádio Svobodná Evropa zesílilo ostrahu svého pražského sídla a dalších objektů. Hlídají je speciálně vybavení policisté.
22:21
Na Manhattanu hrozí, že se zřítí další výšková budova. CNN vysílá obrázky mrakodrapu v sousedství obchodního centra. Valí se z něj hustý dým, uvnitř údajně hoří. Budova se pomalu naklání k zemi.
22:20
Kostely jsou plné lidí. Tisíce jich přicházejí na mše. Začínají chápat skutečné rozměry katastrofy.
22:17
V nemocnicích v postižených městech se krátce po útocích začaly tvořit dlouhé fronty lidí, kteří chtějí darovat krev obětem.
22:15
Členové vedení Kongresu jsou z bezpečnostních důvodů střeženi na neznámých místech. Ozbrojenci s automatickými zbraněmi hlídají okolí Bílého domu. Nad metropolí přelétávají vojenská letadla.
22:14
Pentagon oznámil, že všechny ozbrojené síly USA po celém světě byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti.
22:10
Georges Bush chce na letecké základně Offutt v Nebrasce uspořádat mimořádné jednání svých hlavních bezpečnostních poradců formou telekonference. "Prezident se chce vrátit co nejrychleji do Washingtonu. Jeho přílet do Nebrasky je preventivním bezpečnostním opatřením," vysvětlil mluvčí Bílého domu.
22:09
Na zasedání předsednictva české vlády dorazili ministři Gross, Špidla a Grégr. Jednání mělo začít ve 22 hodin.
22:07
Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil na všech televizních stanicích země s projevem. "Dnešní události překračují hranice USA. Je to nebezpečná výzva celému světu," prohlásil ve stoje před ruskou státní vlajkou.
22:04
Uprostřed chaosu po teroristických útocích zaplavili newyorčané a turisté obchody, kde skupovali fotoaparáty, pohlednice obchodního centra a turistickou obuv. Vzhledem k tomu, že nefungovala doprava, lidé museli chodit pěšky. Objevili se také první zloději.
22:03
Podle prvních odhadů dosáhnou škody několika miliard dolarů.
21:40
Těsně před zřícením letadla společnosti United Airlines (let č. 93) v Pensylvánii zavolal na pohotovost 911 muž z paluby. Byl zavřený na záchodě a do mobilního telefonu opakoval: "Jsme uneseni! Jsme uneseni! Není to vtip!" Ještě stačil říci, že letadlo padá, slyšel nějaký výbuch, viděl kouř a pak jsme s ním ztratili kontakt, řekl záchranář, který telefon přijímal. Letoun měl podle kongresmana za Virginii dopadnout na Camp David v Marylandu.
21:38
Generální tajemník OSN Kofi Annan útoky odsoudil a vyzval k chladnému a logickému uvažování. "Všichni jsme traumatizováni touto strašnou tragédií. Zatím nevíme kolik lidí bylo zabito či zraněno, ale jejich počet bude nevyhnutelně vysoký. Proti terorismu je třeba rozhodně bojovat," uvedl Annan.
21:37
Britská vláda uvedla do pohotovosti své ozbrojené síly, policii a diplomatický personál v zahraničí.
21:35
Všechna americká dopravní letadla letící na vnitrostátních linkách bezpečně přistála. Ve vzdušném prostoru USA nezůstalo žádné letadlo, tím byl letecký provoz nad USA poprvé v historii zcela zastaven.