Demonstranti v Aténách zapálili banku. Uvnitř zemřeli tři lidé

  14:18aktualizováno  20:37
Protesty proti vládním úsporám v Řecku sílí. Dav v centru Atén zapálil budovu banky. Hasiči v plamenech našli tři mrtvé. Policie zase zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat do budovy parlamentu. V průběhu odpoledne se situace začala uklidňovat.

"V zapálené budově jsme nalezli tři mrtvé lidi," uvedli v prohlášení aténští hasiči. Patnáct dalších úředníků bylo hospitalizováno.

Demonstranti při střetech s policií zapálili pobočku banky Marfin v dvoupatrové administrativní budově, která se nachází v centru Atén. Uvnitř v té době bylo asi dvacet lidí, tři zaměstnanci banky nalezli v plamenech smrt. Nad centrem řeckého hlavního města visel sloup štiplavého kouře z hořící budovy. Hasičská vozidla měla kvůli potyčkám v okolí a kvůli zásahům na jiných místech problémy dostat se ne místo.

Protesty v Řecku (5. května 2010)Protesty v Řecku (5. května 2010)

"K parlamentu směřovalo asi sto tisíc pokojných demonstrantů. Mezi ně se dostala skupinka radikálů, kteří vhodili zápalnou láhev do pobočky banky Marfin. Budova začala hořet a tři bankovní úředníci nestačili utéct a udusili se. Jedná se o dvě ženy a jednoho muže. V budově byli další úředníci, několika se podařilo vyskočit na vedlejší balkon, řadu z nich zachránili požárníci," uvedla pro iDNES.cz novinářka Soňa Dorňáková Stamu, která žije v Aténách.

Češka z Atén

Vláda tajila dluhy a lidé se teď v ulicích brání chudobě

Řecký premiér Jorgos Papandreu označil smrt zaměstnanců banky za vraždu, kterou zplodilo násilí. "To je výsledek bezuzdného násilí a občanské nezodpovědnosti," řekl podle rozhlasové stanice Skai. Dále zdůraznil, že pořádat demonstrace je možné, ale nelze při nich zabíjet.

Také řecký prezident Karolos Papulias v reakci na tragédii v bance prohlásil, že je otřesen. "Naše země se dostala na pokraj propasti. Je odpovědností každého z nás, abychom neučinil krok do prázdna. A odpovědnost se projevuje v činech, ne ve slovech. Dějiny nás budou soudit všechny. Přísně a bez polehčujících okolností," prohlásil.

Hořelo ale i jinde. Demonstranti si vybrali za cíl státní úřady, obyčejné domy a výlohy obchodů. Požár zasáhl i archiv ministerstva financí, v němž je evidence daňových úniků. Zničeno bylo také několik zaparkovaných aut, telefonní budky či zastávky hromadné dopravy.

Protesty před parlamentem

Davy demonstrujících se přes noc rozrostly na desetitisíce. Na manifestaci v centru Atén bylo před polednem asi 25 tisíc lidí, ale svědkové odhadují, že v ulicích hlavního města demonstruje až 40 tisíc lidí.

ON-LINE ROZHOVOR

Chat s překladatelkou z Atén Soňou Dorňákovou-Stamou ve čtvrtek od 10 hodin

Tisíce demonstrantů zasypaly zasahující policisty kameny, dlažebními kostkami a lahvemi a zapalovali odpadkové koše. Maskovaní mladíci házeli zápalné lahve, rozbíjeli výlohy obchodů a vykřikovali hesla jako "Vrazi!" a "Zapalte parlament!"

Do budovy parlamentu, který jedná o drastických škrtech ve vládních výdajích, se pokusilo vniknout asi 50 demonstrantů. Policie proti nim zasáhla slzným plynem.

Protesty v Řecku (5. května 2010)

Později odpoledne se situace pomalu začala uklidňovat. V centru města jsou silné policejní hlídky, které uzavřely centrum a pouští jen místní obyvatele, uvedla pro iDNES.cz Soňa Dorňáková Stamu.

Po pouličních potyčkách v Aténách bylo hospitalizováno nejméně osmnáct zraněných včetně tří policistů. Dalších více než třicet osob bylo ošetřeno na místě zdravotníky poskytujícími první pomoc. Kolem 50 lidí bylo předvedeno k výslechu a dvanáct bylo zatčeno pro nedovolené ozbrojování.

Demonstrace se rozhořely i v Soluni, kde demonstrovalo asi 25 tisíc lidí. "V Soluni situace dnešním dnem poměrně zhoustla, ráno se stávkovalo na hlavním náměstí, ale nejbouřlivější protesty očekáváme večer. Demonstrace sice organizuje komunistická strana, protestující jsou ale převážně lidé, kterých se škrty týkají - zaměstnanci státní správy. Řekové jsou bouřlivý národ a protesty budou gradovat," sdělila iDNES.cz Veronika Fiurášková, která v Soluni pobývá soukromě.

PROTESTY V ŘECKU SÍLÍ

Řecko ochromila stávka. Policie krotí výtržníky

Dvoudenní generální stávka státních zaměstnanců začala v úterý kvůli vládním plánům, které mají během tří let snížit rozpočtový deficit pod tři procenta HDP ze současných téměř 14 procent. V úterý demonstranti obsadili televizi a na aténské Akropoli rozvinuli protestní transparent. Od včerejška protesty nabraly na intenzitě.

V zemi by rozpočtové škrty pocítil každý. Státní zaměstnanci by přišli zhruba o pětinu platu. Vyšší daně by navíc zdražily zboží. Úspory jsou podmínkou pro to, aby zadlužené Řecko dostalo mezinárodní finanční pomoc.

České ministerstvo zahraničí před cestou do Řecka varovalo Čechy na svých internetových stránkách. Češi, kteří si zakoupili dovolenou v Řecku, se nemusí o své peníze obávat.

V případě, že by čeští turisté nemohli kvůli stávce odletět, je jim cestovní kancelář povinna nabídnout uskutečnění zájezdu v jiném termínu nebo jim vrátit zaplacenou částku, uvedla v prohlášení zaslaném iDNES.cz Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

opatření, která pocítí obyčejní řekové

Bezdomovec v centru Atén- Zaměstnancům státního sektoru budou na tři roky zmrazeny mzdy a důchody.
- Třináctý a čtrnáctý plat pod 3000 eur budou sníženy, nad 3000 eur zcela zrušeny.
- U důchodů budou rovněž třináctý a čtrnáctý důchod nad 2500 eur zrušeny, pod tuto částku sníženy. Systém invalidních důchodů bude zcela přepracován.
- V soukromém sektoru bude usnadněno propouštění a snížení dávek v nezaměstnanosti.
- DPH bude zvýšena z 21 na 23 procent. O deset procent bude také zvýšena daň u pohonných hmot, alkoholu a cigaret. Zvýšeny budou rovněž daně z luxusního zboží a loterií.

autor: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Najdete na iDNES.cz