„Většina ze 165 vězeňkyň, které uprchlí vězni znásilnili, zemřela při požáru. Devět až třináct vězeňkyň, které rovněž čelily znásilnění, oheň přežilo,“ uvedl mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva Seif Magango s odkazem na soudní zdroj v Demokratické republice Kongo (DRK).
Z věznice Muzenze v Gomě toho dne uprchly celkem čtyři tisíce vězňů, uvedla stanice Okapi, podle které je zařízení nyní prázdné a v troskách.
Znásilnění 165 žen potvrdil také ministr komunikací DRK Patrick Muyaya, který uvedl, že vláda tento barbarský zločin co nejrozhodněji odsuzuje.
Zabíjení a hromadné znásilňování odráží opakující se scény sexuálního násilí v důsledku konfliktů, které sužují zemi už několik desítek let.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk v pátek varoval, že násilí na východě Konga bude dále eskalovat a možná se rozšíří i přes hranice. Vyzval proto na pátečním zasedání Rady pro lidská práva OSN (UNHRC) všechny, kteří mají na dění vliv, aby pomohli násilí ukončit.
Konžská demokratická republika proto navrhla vytvoření vyšetřovací komise OSN, která by porušování lidských práv v oblasti prošetřila. Desítky členských zemí násilí a porušování práv ve východním Kongu odsoudily a konžský návrh přijaly. Proti byla pouze Rwanda.
Těla v ulicích, útoky na ambasády. Boje v Kongu se stupňují, hrozí únik eboly![]() |
„Podle odhadů v oblasti od 26. ledna zahynulo asi 3000 lidí a dalších téměř 2 900 utrpělo zranění,“ řekl v pátek Türk s tím, že skutečné počty jsou pravděpodobně o dost vyšší.
Jeho úřad ověřuje četné zprávy týkající se obviněních ze znásilnění, skupinového znásilnění a sexuálního zotročování, dodal.
Türk zdůraznil, že všichni pachatelé násilností v rámci tohoto konfliktu musí stanout před spravedlností.
Kongo nás chtělo napadnout, tvrdí Rwanda
„Mezinárodní společenství dnes lituje, že nezasáhlo v roce 1994, aby zastavilo genocidu ve Rwandě,“ řekl konžský ministr pro zahraniční obchod Julien Paluku. „Ale pozor, stejný prezident Kagame, jehož lid byl obětí této genocidy, teď provádí stejnou věc,“ dodal. Paul Kagame vládne ve Rwandě od roku 2000.
Rwanda není zodpovědná za nestabilitu ve východní Kongu, řekl v pátek na zasedání rwandský velvyslanec při OSN James Ngango. Po obsazení města Goma Rwanda naopak získala nové důkazy, že Kongo mělo v úmyslu zaútočit na Rwandu, řekl, aniž by důkazy zveřejnil či blíže popsal.
Zmínil nicméně, že v Gomě nalezené zbraně jako drony a děla nebyly určeny k boji proti M23, ale k útoku proti Rwandě.
VIDEO: Vodní elektrárnu v Kongu dusí plastový odpad. Lidé hlásí výpadky elektřiny![]() |
„USA mohou uvalit sankce na rwandské a konžské představitele,“ varovala diplomatická nóta zaslaná Keni, jež předsedá Východoafrickému společenství a snaží se zprostředkovat jednání mezi Rwandou a Kongem, které by vedly ke zklidnění situace. Podle USA zajištění stability v regionu předpokládá stažení rwandských jednotek a jejich výzbroje z Konga.
Rwanda dlouhodobě obviňuje Kongo, že poskytuje úkryt rwandským protivládním povstalcům i některým Hutuům, kteří se v roce 1994 podíleli na genocidě ve Rwandě.
Skupina M23 se před více než deseti lety odštěpila od konžské armády, tvoří ji především etničtí Tutsiové a podporuje ji sousední Rwanda. Na konci roku 2021 se povstalecká skupina znovuobjevila a zmocnila se značných částí provincie Severní Kivu. Současné boje vysídlily statisíce obyvatel.