Dělí se o záchod i vařič, říká humanitární pracovník o uprchlících v Gruzii

  0:46aktualizováno  0:46
Od války v Gruzii už uplynuly více než dva měsíce, a uprchlická centra jsou stále přeplněná. Domů se nevrátilo přes 130 tisíc civilistů. Žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách. O jeden suchý záchod se dělí až stovka lidí a vařič slouží i pěti rodinám, říká Radek Špinka, humanitární pracovník organizace ADRA, který se vrátil z Gruzie.

Pracovnice uprchlického tábora eviduje pomoc dodávanou lidem, kteří přišli o domov. | foto: Radek Špinka

Jací lidé se ocitli v uprchlických táborech? Proč se nevrátí domů? Mají zničené domy, nebo se bojí?
Valná většina se nemůže vrátit kvůli vlastní bezpečnosti a z důvodů, že nemají tu správnou národnost, aby se mohli vrátit tam, kde před válkou žili. Zároveň je mezi uprchlíky řada lidí a rodin, které jsou v uprchlickém táboře proto, že přišly o střechu nad hlavou. Válka jim vzala vše.

Blíží se zima, co lidi v táborech čeká?
Většina uprchlíků se zřejmě před zimou domů nevrátí. Osobně jsem byl ve třech shromažďovacích centrech, kterých jsou v Tbilisi a v dalších místech, jako třeba v Gori, stovky. Jsou to například mateřské školy, kde lidé našli přístřeší. Ale centra, která jsme navštívili, nebyla v žádném případě vybavena pro dlouhodobější pobyt.

Jedno zařízení, kde žilo 58 rodin (198 lidí včetně dětí), mělo na dvorku jen dva suché záchody, o jeden vařič se dělilo minimálně pět rodin. Humanitární organizace včetně OSN a místní vlády proto koordinují pomoc uprchlíkům, aby tam před zimou měli alespoň základní věci.

Radek Špinka

Radek Špinka, ADRAJe mu 39 let, narodil se ve Frýdku-Místku a je svobodný a bezdětný. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. V organizaci ADRA je od roku 1999, dva roky působil v Indii, 2,5 roku v Afghánistánu a půl roku v Severní Koreji. Naposledy byl rok a půl v Pákistánu. Nyní pracuje v kanceláři ADRA Česká republika.


S čím se nejvíc uprchlická centra potýkají a co řeší?
Jídlo a voda, zima, ale určitě i to, že by nejraději všichni už byli doma. To je vidět zvlášť na mužích, kteří nemají práci, čas si krátí hraním karet a neví, co bude dál.

Kolik lidí podle vašich informací muselo kvůli válce opustit domov?
Podle zprávy komisaře OSN pro uprchlíky z 12. září uteklo z domovů okolo 192 tisíc lidí. Převážná část do Gruzie a zbytek na druhou stranu do Ruska. Podle poslední zprávy, kterou mám z 3. října, je kvůli krizi v Gruzii stále 133 tisíc uprchlíků. Přes čtyřiašedesát tisíc žije ve shromažďovacích táborech a takřka devětašedesát tisíc uprchlíků různě soukromě.

Nasloucháte příběhům lidí, kterým život zničila válka? Nebo se tomu spíše bráníte, aby to neomezovalo vaši výkonnost?
Je to samozřejmě individuální. Já, když ty příběhy slyším, si ještě více uvědomuji, že ti lidé potřebují pomoc. A jak je složité a mnohdy i nemožné, aby si pomohli sami. Mně to pomáhá vidět za humanitární prací konkrétní význam.

Při jedné návštěvě ve shromažďovacím táboře jsem vyslechl muže, který celý život strávil v jedné vesnici v Jižní Osetii. Živil se jako zemědělec, a když začal konflikt, musel se se ženou a třemi dětmi tři dny schovávat v lese, než mohli utéci dál. Samozřejmě si s sebou nemohli vzít vůbec nic. Teď žijí v centru a vůbec nevědí, co bude dál. Naděje, že by se mohli vrátit domů, je mlhavá.

Gruzínské uprchlické centrum

NOČNÍ MŮRY NEMÁM, ALE NEBYL JSEM V PRVNÍ LINII

Kdy jste se dostal do Gruzie?
Odletěl jsem tam jen na týden v půlce září. Jednal jsem na místě o spolupráci ADRA Česká republika s místní pobočkou. ADRA v Gruzii pracuje už řadu let a nyní se soustřeďuje na pomoc uprchlíkům ve zničených oblastech.

ADRA v Gruzii a Jižní Osetii působila už před konfliktem. Dostali se humanitární pracovníci přímo pod palbu?
Řadu měsíců před konfliktem pracovalo v Jižní Osetii deset našich lidí. Několik dní před vypuknutím války byli varováni. Část týmu se přesunula do Gruzie. V Osetii zůstala jen jedna místní pracovnice a po zahájení války se tři dny schovávala ve sklepě. Nakonec musela také utéct. Tři další lidé odjeli do Ruska.

Křištálová lupa Máte na kontě už několik misí, kde byla situace nejděsivější?
Účastnil jsem se misí v Afghánistánu, Pákistánu, ale i v Severní Koreji. Každá země a mise je naprosto rozdílná. Někde je pomoc potřebná kvůli přírodní katastrofě, někde je to dáno režimem a sankcemi v zemi a jinde je to válečný konflikt. Vždy ale trpí hlavně nevinní lidé, děti a celé rodiny. V Gruzii jsem byl jen krátce, a to více než měsíc po začátku konfliktu, nemůžu tedy srovnávat.

Zůstanou ve vás zážitky z války, nebo se jich jako profesionál už umíte zbavit?
Jsem rád, že jsem se války v první linii nemusel nikdy zúčastnit. Viděl jsem ale důsledky války nebo různých přírodních katastrof. Některé zážitky nebo příběhy lidí zůstávají, to se nedá vymazat, ale zároveň z toho nemám ani noční můry. Asi by to bylo jiné, kdybych byl v té první linii a okolo umírali lidé.

. ADRA pokračuje ve sbírce na pomoc obětem

Humanitární organizace ADRA stále pořádá veřejnou sbírku na pomoc civilistům v Gruzii, které postihl srpnový konflikt. Přispět můžete:

na účet: 

99 61 99 61/0300 pod v. s. 111

pomocí dárcovské SMS ve tvaru:

DMS GRUZIE 87777


ZA PENÍZE OD DÁRCŮ JSME KOUPILI MATRACE I DEKY

ADRA vybírala na pomoc uprchlíkům peníze přes dárcovské DMS. Kolik se tímto způsobem vybralo?
Prostřednictvím DMS bylo na Gruzii vybráno přes 215 tisíc korun. Děkujeme tímto všem dárcům za podporu.

Komu peníze pomohly?
V prvních týdnech jsme rozdávali uprchlíkům v táborech v Gori nepotravinovou pomoc. Nyní jsme připravili další projekt na podporu 230 rodin před nadcházející zimou. Půjde o matrace na spaní, teplé deky, vařiče, nádobí, nějaký druh topení. Právě tato pomoc je z prostředků od dárců a ministerstva zahraničí. Samozřejmě ale plánujeme další rekonstrukční projekty v dalších měsících a letech.

Jeden z gruzínských uprchlických táborů

Masivní pomoc slibovaly USA, podle některých analýz ji ale omezí ekonomická krize. Je zahraniční humanitární pomoc Gruzii dostatečná?
Jestli je dostatečná, ukáže čas. V Gruzii ještě dnes žije i 222 tisíc uprchlíků z krize na počátku devadesátých let. K tomu, aby lidé mohli začít nový život ve vesnicích, které jsou mnohdy zničeny válkou, bude potřeba velkých prostředků. Asi jako všude by pomohlo, kdyby měli pracovní příležitosti, mohli pracovat a začít se znovu starat o svoji rodinu jako dříve...

Panuje mezi běžnými Osety a Gruzínci velká nenávist? Nebo je to jen rétorika politických špiček?
Kdyby neexistovala nenávist mezi znepřátelenými stranami, pak by asi nikdy nedošlo k válce. Válka přece obvykle bývá důsledkem nekontrolovatelné nenávisti a dalších záporných lidských emocí. Na válce mi nepřipadá nic logického. To, že lze na emocích obyčejných lidí vytlouct politický kapitál, je rovněž známo.

Z mé návštěvy v Gruzii však v žádném případě nedokážu posoudit, jak vysoká je míra nenávisti mezi znepřátelenými národy. Vím, že je však na obou stranách mnoho bolesti, kterou je třeba hojit. Proto jsem byl tady a jsem rád, že většina lidí se na toto neštěstí dívá právě tak. Prozrazuje to jejich ochota naši práci finančně podporovat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Šetření útoků na Srí Lance vede Čech v týmu Interpolu, obětí už je 359

Ulice v Colombu po sérii teroristických útoků hlídají ozbrojení policisté. (24....

Tým vyšetřovatelů Interpolu, který na Srí Lance pomáhá tamním úřadům s vyšetřováním krvavých útoků na kostely, vede...

Filipínský prezident pohrozil Kanadě válkou. Důvodem jsou tuny odpadků

Duterte a jeho známé gesto, se kterým vstoupil i do předvolební kampaně (1....

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý slíbil vyhlásit válku Kanadě. Předmětem sporu jsou odpadky, které na...

Dělníci na lešení Notre-Dame kouřili, a to navzdory zákazu

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

Dělníci, kteří před požárem z minulého týdne stavěli na pařížské katedrále Notre-Dame lešení, navzdory zákazu při práci...

Najdete na iDNES.cz