Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Deset let poté. Jak výbuch ropného vrtu proměnil Mexický záliv

  20:06
Mrtví lidé, uhynulá zvířata, škody v desítkách miliard dolarů a nevyčíslitelné ekologické následky - před deseti lety vybuchla v Mexickém zálivu ropná plošina Deepwater Horizon. Ropa vylitá do moře vytvořila skvrnu o rozměru asi 180 tisíc kilometrů čtverečních, nové studie však poukazují na větší čísla. Následky nejzávažnější ekologické katastrofy v historii USA jsou patrné ještě dnes.

Havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu (duben 2010) | foto: AP

Ropná plošina Deepwater Horizon, jejímž většinovým provozovatelem byla britská společnost BP (dříve British Petroleum), vybuchla 20. dubna 2010 v Mexickém zálivu asi 70 km od pobřeží Louisiany zhruba v deset hodin večer tamního času.

Stlačený metan vytrhl horní uzávěr vrtné aparatury, smísil se se vzduchem a explodoval. V okamžiku neštěstí bylo na plošině 126 dělníků, z nichž 11 zahynulo. Plošina den a půl hořela a pak se zřítila na dno moře.

Záhy začala z vrtu unikat ropa, již se podařilo zastavit až v polovině července. Do moře jí uniklo přes 620 000 tun (4,9 milionu barelů), což z havárie činí nejhorší ropnou katastrofu v historii USA. Předstihla tak nehodu tankeru Exxon Valdez, z něhož se v roce 1989 u břehů Aljašky vylilo do moře asi 100 000 tun ropy, zasaženo ale tehdy bylo 1300 kilometrů pobřeží.

V den katastrofy slavili bezpečnost

Ironií osudu je, že právě v den katastrofy se na plošině konala oslava její bezpečnosti. Představitelé firem BP a Transocean (vlastník plošiny) přijeli pogratulovat posádce k sedmi letům bez jediného úrazu, který by způsobil pracovní neschopnost. Ten samý den pak došlo k výbuchu a plošina se ocitla v plamenech. 

Ropná skvrna, která dosáhla na moři rozměru asi 180 000 km čtverečních, dorazila k USA 30. dubna a postupně zasáhla pobřeží států Louisiana, Alabama, Florida a Mississippi.

Celkem postihla na 1730 kilometrů břehů. Rok poté, co se vrt podařilo uzavřít, bylo stále ještě kontaminováno 790 km pobřeží a v dubnu 2012 asi 320 km břehů Lousiany. Lidé tu nalézali zbytky ropy ještě v roce 2013.

OBRAZEM: Do Mexického zálivu vytekly miliony litrů ropy. Katastrofa pokračuje

Studie z roku 2020 však uvádí, že tehdejší satelitní sledování ještě nebylo na takové úrovni a je tak možné, že ropa zasáhla až o 30 % území více.

Část ropy zlikvidovaly mikroorganismy

Velkou část uniklé ropy se podařilo spálit na hladině či pomocí chemických látek (dispergátorů) rozbít na malé kapky, což snížilo přímý dopad na pobřeží a  zadrželo velkou část ropy v moři.

V roce 2013 na konferenci o důsledcích této ropné havárie na ekosystém experti odhadovali, že až třetina uniklé ropy může být stále v Mexickém zálivu, hluboko na dně moře.

Část ropy zlikvidovaly mikroorganismy, které se jí živí. Spotřebovaly při tom ale větší množství kyslíku, který pak zas ve vodě chyběl dalším živočichům a rostlinám.

Satelitní snímek ropné skvrny v Mexickém zálivu, jak ji zachytila 25. dubna NASA. (25. dubna 2010)

Satelitní snímek ropné skvrny v Mexickém zálivu, jak ji zachytila 25. dubna NASA. (25. dubna 2010)

Zastavit unikání ropy z vrtu se firma BP pokoušela několikrát a zprvu neúspěšně. Situaci komplikovala bezprecedentní hloubka, v jaké ropa unikala - 1500 metrů pod hladinou moře. Po více než měsíci byl na vrt umístěn kryt zachycující část ropy, která pak byla čerpána do tankerů.

Zastavit únik se podařilo až v červenci krytem na poškozený vrt, do jehož hlavní šachty pak ještě v září pronikl v hloubce 4000 metrů vrt odlehčovací, jímž byl vháněn beton a vytvořena betonová ucpávka vrtu.

Tisíce uhynulých zvířat

Uniklá ropa přímo zabila asi stovku delfínů a velryb, přes 2000 ptáků a na 470 ohrožených mořských želv. Nicméně podle některých odhadů se podařilo najít jen asi dvě procenta uhynulých zvířat.

Těžko vyčíslitelné jsou dopady na zdraví zvěře, případně jejich potomků. I deset let poté stále na několik druhů dopadají následky katastrofy, jejich populace se značně zmenšila.

Naproti tomu však několik druhů již nese známky uzdravení. Mezi ně patří třeba hnědí pelikáni, kteří se v roce 2010, zcela obalení ropou, stali symbolem katastrofy. Mazlavá hmota jim bránila v letu.

Symbolem tragédie se stal pelikán obalený ropou (květen 2010)

Symbolem tragédie se stal pelikán obalený ropou (květen 2010)

Nehoda také v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch, čímž vzala načas obživu mnoha lidem.

Výbuch zavinila bublina metanu

Vrtnou plošinu Deepwater Horizon vyrobila v roce 2001 jihokorejská firma Hyundai Heavy Industries. Měla rozměry asi 120 krát 80 metrů, mohla operovat až ve 2400 metrech pod hladinou moře a mohla vytvořit vrt až 9100 metrů hluboký.

Ropa v Mexickém zálivu stále zabíjí delfíny, tuňákům deformuje srdce

Výbuch na plošině zřejmě zavinila bublina metanu, jež se uvolnila z vrtu a po prolomení bariér způsobila explozi. Z vyšetřování americké Sněmovny reprezentantů vyplynulo, že zařízení, jež mělo po nehodě uzavřít potrubí, bylo vadné. Výbuch přerušil i rezervní dálkové ovládání bezpečnostního ventilu.

Vyšetřovací komise zřízená na popud amerického prezidenta došla k závěru, že odpovědnost za neštěstí nese společnost BP, vlastník plošiny koncern Transocean (se sídlem ve Švýcarsku) i americká servisní firma Halliburton.

V říjnu 2015 dosáhly americké úřady po pětileté právní bitvě urovnání sporu s BP o náhradu škod. Ministerstvo spravedlnosti USA a pět amerických států souhlasily s odškodněním ve výši 20 miliard dolarů (484 miliard korun), což byla souhrnná částka za všechny civilní spory vedené proti BP.

Největší ekologická katastrofa v dějinách USA se stala i námětem pro film. O rekonstrukci příčin exploze se pokusil režisér Peter Berg ve snímku s názvem Deepwater Horizon: Moře v plamenech. Měl premiéru na filmovém festivalu v Torontu a do kin byl oficiálně uveden 30. září 2016.

Z filmu Deepwater Horizon: Moře v plamenech

Z filmu Deepwater Horizon: Moře v plamenech

Největší ekologická katastrofa v USA. Potopená ropná plošina v Mexickém zálivu:


Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Po celé Francii protestovalo přes 200 000 lidí. Vadí jim zavedení covid pasů

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se...

Stoletý dozorce z koncentračního tábora půjde za smrt 3 500 lidí před soud

V Německu na podzim předstoupí před soud stoletý bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Sachsenhausen....

Turecko v ohni. Kvůli požárům evakuovali tisíce turistů, šest lidí zemřelo

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry. Ty se již rozšířily i k některým letoviskům, ze kterých se musely...

Vakcíny fungují, tak zvýšíme jejich cenu. Pfizer a Moderna zdražují

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti covidu-19. V...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...