První výraznější bod debaty přišel při zmínce o dalších sankcích Spojených států proti Rusku v reakci na údajné ovlivňování prezidentských voleb (více o nich zde). Putin prohlásil, že poslední kroky Washingtonu pouze ukazují na vnitropolitické problémy v USA.
Na jihu Turecka je občanská válka, hlásal Putin při loňské debatě |
Dosavadní sankce prý Rusku uškodily, ale nijak výrazně. V mnoha ohledech podle Putina Rusku pomohly, protože země musela diverzifikovat zdroje, což je z dlouhodobého hlediska výhodné. Více podle Putina ruskou ekonomiku zasáhl pokles cen ropy a plynu.
„Historie dokazuje, že Rusko žije pod sankcemi od doby, kdy začalo vznikat (...) To bylo ještě před bolševickou revolucí,“ prohlásil Putin a dodal, že i kdyby v roce 2014 nebylo připojení Krymu k Rusku, stejně by si Západ vymyslel nějakou jinou záminku.
Následně Putin komentoval vztahy se Spojenými státy. Prohlásil, že v Americe má mnoho přátel. „USA nevnímáme jako nepřítele. Jsem rád, že se naše vztahy vrátily do normálu,“ uvedl. Americká média podle něj sžírá protiruská hysterie. „Jsme připraveni na konstruktivní dialog. Spolupráce ale musí fungovat z obou stran,“ dodal.
Vrátil se také k údajnému ovlivňování amerických prezidentských voleb. Tato nařčení odmítl. V reakci uvedl, že „Spojené státy se snaží ovlivňovat volby v Rusku už mnoho let“. Bývalému řediteli FBI Jamesi Comeymu je prý Putin připraven udělit azyl. Považuje ho totiž za aktivistu a bojovníka za lidská práva. Není však jisté, zda nabídku myslel vážně. Přirovnal ho k Edwardu Snowdenovi, který rovněž žije v Rusku (více zde).
Připomenul také ruskou vojenskou podporu režimu Bašára Asada v Sýrii. Putin uvedl, že Rusko se ve střednědobém výhledu pokusí „zlepšit vojenské možnosti Sýrie“. Velkou část svých úkolů chce Moskva předat vládním vojskům. Vojenskou techniku chce Kreml přemístit výhradně na zdejší ruské základny.
Ekonomická témata na úvod
Debatu Putin začal krátce po jedenácté hodině monologem o ekonomické situaci Ruska. Země se podle něj dostala z krize, roste hrubý domácí produkt. Znepokojuje ho však fakt, že přibývá lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby a musí se potýkat s poklesem životní úrovně. „V minulém roce jsme zaznamenali růst této skupiny lidí, kteří nyní tvoří 13,5 procenta dospělé populace,“ sdělil ruský prezident.
Nelichotivé vzkazyNa milionech ruských obrazovek se během přímého vysílání prezidentovy debaty se spoluobčany objevily i vzkazy od nespokojenců proti režimu a Vladimiru Putinovi osobně: "Tři prezidentská období stačila!", anebo "Kdy přestanete porušovat ústavu?". Ještě před vysíláním se sešly více než dva miliony dotazů - a některé, mezi nimi i velice kritické, se objevily v rámečku na straně obrazovky, povšimla si agentura AFP. "Putine, opravdu doufáš, že lidé věří tomuto cirkusu s vymyšlenými otázkami?" zněl jeden ze vzkazů, který si bylo možno přečíst během hojně sledovaného vysílání. "Sbohem, Vladimire!" následoval další vzkaz, než po chvilce zmizel z obrazovky. Zdroj: ČTK |
Na malou mzdu si v otázkách stěžovala řada lidí. Putin kontroval slibem, že vláda již pracuje na zlepšení platových podmínek například pro učitele. Cílem je, aby učitelské platy dosáhly na ruský platový průměr. Upozornil, že lidé ve školství musí počítat s rozdílnými platovými podmínkami podle let praxe.
Putin také přislíbil svým voličům a voličkám další „soubor opatření“ na podporu porodnosti. Při této příležitosti poodhalil roušku tajemství okolo vlastní rodiny. „Nedávno se mi narodil druhý vnuk,“ prozradil. Vyjádřil obavy, že zájem veřejnosti by mohl výchově vnoučat uškodit, a tak požádal veřejnost „nechat je na pokoji“ a respektovat tento postoj hlavy státu.
Diváky překvapil vyhýbavou odpovědí na otázku, zda bude za rok touto dobou prezidentem. Debatu Putin ukončil krátce před třetí hodinou odpoledne SELČ. Trvala bezmála čtyři hodiny. „Všechno bude dobré, to vám mohu zaručit,“ rozloučil se s diváky.
Debatní maraton
Diskuse trvá tradičně několik hodin. Zájemci zasílají dotazy přes internet nebo telefonicky, zapojují se i přítomní v sále. S občany jako hlava státu Putin tímto způsobem rozmlouvá už popatnácté.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům oznámil, že předem zaslalo do Kremlu své otázky více než sto tisíc lidí. Prezidentští pomocníci je analyzovali a třídili, do práce se údajně zapojil i sám Putin.
Několik dnů před besedou se v médiích objevila informace, že Kreml účastníky besedy pozvané do sálu pečlivě vybíral či dokonce cvičil. Peskov však podobné informace odmítl jako pomluvy s tím, že besedu s prezidentem nacvičit nelze. „Informační setkání“ se však prý uskutečnilo.
Debata měla proběhnout už v dubnu, Putin ji však přesunul na červen. Jeho tým to odůvodňoval hektickým programem. Kritici však tvrdili, že ruský prezident reagoval na tehdejší masové protesty a obával se nepříjemných otázek (více zde).