Juncker odchází. Zájemci o jeho funkci představili v debatě svou vizi Unie

  20:53aktualizováno  22:30
Evropská vysílací unie (EBU) ve středu večer hostila debatu uchazečů o funkci předsedy Evropské komise. Diskuse se v Bruselu zúčastnilo šest kandidátů uskupení zastoupených v současném europarlamentu. Kandidátem konzervativců a reformistů je český europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Debata začala ve 21:00 SELČ a trvala hodinu a půl. Diskuzi předcházela podobná rozprava v Maastrichtu. Tématem by měl být například přínos Evropy pro její obyvatele, životní prostředí nebo evropské hodnoty ve světě. 

Fotogalerie

Pořadí takzvaných spitzenkandidátů, tedy vedoucích kandidátů svých frakcí, 4. dubna určil los. Číslo jedna dostal Nico Cué ze Strany evropské levice (EL), dvojku si nese Ska Kellerová z Evropské strany zelených (EGP) a trojku právě Zahradil. Ten zastupuje Alianci evropských konzervativců a reformistů (ACRE).

S číslem čtyři pak do debaty vstupuje Margrethe Vestagerová za Alianci liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Pátý v pořadí je Manfred Weber, který kandiduje za Evropskou lidovou stranu (EPP). Poslední šestku pak má Frans Timmermans ze Strany evropských socialistů (PES).

Debata začala tématem migrace. Jan Zahradil označil za chybu uprchlické kvóty. Všichni kandidáti mluvili o tom, že by se EU měla angažovat za jejími hranicemi. Socialista Frans Timmermans připomněl, že by měly všechny země včetně zemí střední Evropy být solidární.

Dále se debatovalo se o nezaměstnanosti mladých lidí, se kterou se potýkají některé země a řešení problémů spojených s globálním oteplováním.

Podle Zahradila Evropská komise není ten, kdo vytváří pracovní příležitosti, má hlavně za úkol umožnit a vytvářet prostor pro jejich vznik. Proti klimatu se podle Zahradila i podle kandidáta evropských lidovců Manfreda Webera sociálně udržitelným způsobem, aby na to nedoplatili zaměstnanci nebo důchodci.

Podle socialisty Timmermanse se podaří pro boj proti klimatickým změnám najít koalici více frakcí napříč evropským parlamentem.

Kandidátka Zelených v debatě řekla, že EU by měla podporovat ve světě boj za lidská práva. Ne všechny evropské země se však podle ní na tom podílí a jsou i země, které jsou ochotné prodávat zbraně různým diktátorům.

Timmermanse zmínil, že EU oslabují lídři, kteří jsou přáteli Vladimira Putina. Putin, ale i například Nigel Farage podle něj nejednají v zájmu občanů EU. 

Debata se překládá do 23 jazyků

Kandidáti budou hovořit anglicky kromě Cuého, který se rozhodl pro francouzštinu. „Debata bude simultánně tlumočena do 23 jazyků EU,“ uvedla pro iDNES.cz tisková atašé Evropského parlamentu Irena Kubášková s tím, že jazyky doplní i znaková řeč.

Prostřednictvím spitzenkandidátů se v roce 2014 europarlamentním frakcím podařilo výrazně zasáhnout do výběru nového šéfa Evropské komise. Zda tomu tak bude i letos, není jisté. Stávající komisi končí mandát na konci října. 

Do té doby musí Evropský parlament, který vzejde z voleb na konci tohoto měsíce, v hlasování potvrdit jméno nového předsedy komise. Budoucího předsedu navrhuje Evropská rada, tedy premiéři a prezidenti členských zemí EU, která se sejde v červnu.

V České republice se volby do Evropského parlamentu budou konat 24. a 25. května. O dvacet jedna křesel pro české europoslance má zájem celkem 39 politických stran a hnutí.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Socialismus je opět sexy. Mládež rehabilitovala zestátnění i třídní boj

Démon Marx: ideologie, filozofie i nemanželský syn

Ze smetiště dějin zpět do centra dění. Takový je osud znárodnění, třídního boje a dalších idejí socialismu, které...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz