Daň z demence a bučení na premiérku. Mayovou a Corbyna grilovalo publikum

  12:15aktualizováno  12:15
Premiérka Theresa Mayová a lídr labouristů Jeremy Corbyn se v pondělí večer střetli v první velké debatě před britskými parlamentními volbami. Mayová se dostala pod tlak kvůli plánovaným změnám systému sociální péče. Oba politici se rozcházejí v pohledu na brexit. Premiérka je připravena odejít i bez dohody s EU, Corbyn tuto možnost vyloučil.

Theresa Mayová odpovídá na dotazy z publika (29. května 2017) | foto: AP

Lídři dvou největších britských stran vystoupili v pořadu Battle for Number 10, který vysílaly televizní stanice Sky News a Channel 4. Mayová a Corbyn odpovídali na otázky z publika i připomínky moderátora Jeremyho Paxmana. Jako první se slova ujal předseda labouristů Corbyn.

Cesta k brexitu

Do problémů se dostal kvůli labouristickým plánům na vyšší zdanění nejbohatších vrstev, píše BBC. Společnost je podle něj rozštěpena na bohaté a chudé. Corbyn tvrdí, že vyšší zdanění bohatých pomůže zmenšit propast mezi těmito společenskými vrstvami. Voliči mu vytkli také kampaň v Severním Irsku, kde se účastnil akcí bývalých členů IRA. Corbyn připomněl, že se v sedmdesátých a osmdesátých letech účastnil mírového procesu v Severním Irsku a přítomnost na akci je podle něj pochopitelná.

Mayová se ocitla v defenzívě když došlo na téma sociální péče. Publikum jí vytýkalo zejména takzvanou „daň z demence“. Tak veřejnost překřtila plány konzervativců, podle kterých by penzisté měli více finančně přispívat na dlouhodobou zdravotní péči. Premiérka ubezpečila, že příspěvky budou zastropované. „Bez reforem by systém zkolaboval,“ řekla. Bránit se musela také v otázkách čisté migrace, konzervativní vláda totiž v tomto směru opakovaně neplní sliby.

Mayová a Corbyn se rapidně liší v názorech na vyjednávání brexitu, uvádí agentura Reuters. Konzervativní premiérka v pondělí večer zopakovala, že žádná dohoda je pro Británii lepší než špatná dohoda. „Budeme se snažit vyjednat co nejlepší podmínky. Musíme však být připraveni také odejít bez dohody,“ sdělila Mayová. Corbyn plánuje opačný postup. Labouristé podle něj zajistí, aby Británie odešla z Evropské unie s výhodnou dohodou. Útěk z vyjednávání a ponechání Británie v diplomatickém vakuu neplánuje.

Podle médií i na sítích zvítězil Corbyn

Předsedkyně konzervativců se v debatě opakovaně dostávala do nepříjemných situací. Publikum se jí několikrát vysmívalo za její obhajobu bohatých Britů. Corbyn naproti tomu působil uvolněně, připomíná server Politico. Podle velké části britských médií vyšel z debaty jako vítěz.

Fotogalerie

Myslí si to i uživatelé sociálních sítí. Pod hashtagem #TheresaMayGIFs lidé po skončení pořadu sdíleli desítky vtipných obrázků a videí, které mají glosovat chabý výkon premiérky, píše The Guardian. Corbyn se naopak v obrázcích diskutérů většinou vtělil do role vítěze. V jedné z fotomontáží dokonce nahradil hlavního hrdinu knihy a filmu Velký Gatsby.

Předčasné volby se v Británii uskuteční 8. června. Premiérka Mayová je v dubnu prosadila ve snaze získat silnou podporu pro svůj postoj k vyjednávání o brexitu.

Zatímco v dubnu měli konzervativci před labouristy v průzkumech náskok až 20 procentních bodů, v posledních týdnech začala opoziční strana posilovat. Podle nedělního průzkumu agentury ORB dělí labouristy od konzervativců již jen šest procentních bodů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Pole se náhle propadlo, objevil se kráter. V Německu vybuchla bomba z války

Kráter způsobila bomba z druhé světové války. (24. června 2019)

Uprostřed pole ve středním Německu se o víkendu v noci zničehonic objevil kráter. Předcházel mu hromový výbuch, který...

Najdete na iDNES.cz