Celý Uzbekistán jí ležel u nohou, teď prezidentská dcera škemrá o pomoc

  18:28aktualizováno  18:28
Ještě před pár měsíci byla Gulnara Karimovová, dcera uzbeckého prezidenta, jedním z nejmocnějších lidí Střední Asie. Po strmém vzestupu však přišel o to bolestnější pád, jenž v přímém přenosu na Twitteru sledovaly tisíce lidí. Nyní se dovolává pomoci a viní režim svého otce z nelidského zacházení.

Dcera uzbeckého prezidenta Gulnara Karimovová na nedatovaném snímku po skončení své přehlídky. | foto: Mikhail Metzel

"Jsem pod velkým psychickým tlakem, bijí mě, modřiny na mých pažích byste mohli počítat," stojí v ručně psaném dopise od neznámého odesílatele, jenž z Uzbekistánu přistál na stole zpravodajky BBC. "Je nemožné žít jako člověk, když jste pozorováni kamerami, když jsou všude kolem vás ozbrojenci," pokračuje. 

Mezi tisíci obdobnými případy, které se v této autoritářské středoasijské zemi dnes a denně odehrávají, je však tento dopis výjimečný. Hned několik indicií totiž naznačuje, že tentokrát není autorem "obyčejný" disident, ale samotná dcera prezidenta Gulnara Karimovová.

"Je to nepotvrzené, ale všechny ty detaily a vhled do situace, spletitý styl vyjadřování a úhledné ruské písmo naznačují, že autorem je právě Gulnara, o níž se svého času mluvilo jako o možné následnici uzbeckého prezidenta Islama Karimova," argumentuje adresátka psaní Natalia Antelava. A za pravdu jí dává i odbornice, která dopis porovnávala s oficiálním Gulnařiným rukopisem: na 75 procent jej podle ní psala sama "GuGuša", jak zní její umělecký pseudonym.

Že jde opravdu o prominentní prezidentskou dcerku naznačuje už jen fakt, že dopis skončil právě v rukou této novinářky. Byla to totiž Antaleva, kdo Gulnaru dlouhé měsíce bez ustání popichovala na jejím twitterovém účtu coby tehdejší uzbeckou velvyslankyni při OSN nepříjemnými otázkami poukazujícími na porušování lidských práv v zemi.

Většinou je Gulnara přešla bez jakékoli odpovědi. Stejně jako apely západních diplomatů je ignorovala a užívala si plnými doušky života na vysoké noze a svých tučných kont ve Švýcarsku. Jako od ženy mnoha tváří - samozvané úspěšné podnikatelky, filantropky, módní návrhářky, zpěvačky, ale hlavně středoasijské diktátorské dcerky - od ní snad nikdo ani nečekal nic jiného.

Teprve před pár měsíci její pohádkový život skončil. Stalo se tak ve chvíli, kdy se rozhodla vzepřít své vlastní mocné rodině. "Jak naivní jsem byla, když jsem si myslela, že v této zemi existuje vláda práva," spílá nyní v dopise.

Pád hvězdy v přímém přenosu

Její pád z výsluní byl o to bolestivější, že jej v přímém přenosu sledovaly na sociální síti Twitter desetitisíce lidí. Ještě před několika měsíci Gulnara svědomitě dostávala své pověsti "nejnenáviděnější osoby v celém Uzbekistánu", jak ji koneckonců svého času tituloval jistý americký diplomat v depeších zveřejněných serverem WikiLeaks.

Ale pak přišel zlom. Místo snímků v modelkovských pózách začala najednou poukazovat na zatýkání politických odpůrců, brutální bití, mučení. Proč, to vlastně nikdo pořádně netuší.

V následujících měsících pak kromě toho, že bez servítek přirovnala svého otce ke Stalinovi, sestru obvinila z čarodějnictví a svou matku z praktikování satanismu, čile referovala o svém životě. O tom, jak jsou zavírány jí vlastněné společnosti, dobročinné organizace i rušeny její módní přehlídky a zatýkáni lidé z nejbližšího okolí.

Čím výrazněji se jí represe dotýkaly, o to hlasitěji je pokaždé vykřičela na Twitteru. Tedy až do 16. února. To se ozvala svým "followerům" naposledy. Od té chvíle se její účet odmlčel.

Dopis, který dorazil z uzbecké metropole Taškentu, popisuje s obdivuhodnou pečlivostí následující den, jenž se nesl ve znamení masivního zásahu bezpečnostních složek v  luxusním apartmánu v centru hlavního města. Má se za to, že se toho dne mašinerie pravé ruky Islama Karimova, obávaného šéfa tajných služeb Rustama Innojatova, dotkla právě Gulnary.

Zatímco trojice jejích nejbližších spojenců skončila v celách s obviněním ze zpronevěry, daňových úniků a praní špinavých peněz, do té doby prominentní prezidentská dcerka putovala podle hlasů z Taškentu do izolace ve vile bez internetu, televize či mobilního telefonu.

A až na dvojici ojedinělých dopisů (jeden adresovaný zahraniční novinářce a druhý uzbeckým médiím) není od té doby po někdejší středoasijské celebritě ani stopy. "Důvod tohoto pinochetovského pronásledování je, že jsem se odvážila mluvit o věcech, o nichž miliony jiných mlčí," odhalují zákulisí autoritářského režimu další řádky ručně psaného dopisu.

Úplatek, který Gulnaře zlomil vaz

Ve skutečnosti ovšem důvod Gulnařiny izolace patrně natolik prozaický nebyl. V květnu 2013 pověst uzbeckého vládnoucího klanu nehezky pošramotil skandál, který odstartovalo odvysílání dokumentu švédské televizní stanice. Ten odhalil spletitou korupční síť středoasijské republiky, na jejíž samé špici figuruje mimo jiné právě Gulnara. A to byl okamžik, kdy zahraniční investoři, zainteresovaní především v ropném průmyslu, začali tázavě zvedat obočí.

V roce 2008 si podle zjištění investigativních novinářů přes prostředníka řekla Gulnara švédsko-finskému operátorovi o úplatek ve výši 300 milionů dolarů výměnou za hladký vstup na uzbecký trh.

Nyní, rok od odvysílání dokumentu, Švédsko případ vyšetřuje jako vůbec největší korupční kauzu ve své historii a Gulnara v ní oficiálně figuruje jako jedna z podezřelých. Do vyšetřování je zapojena i desítka dalších zemí včetně Švýcarska, kde byla před dvěma týdny Gulnara v souvislosti s podvody na telekomunikačním trhu v Uzbekistánu obviněna z praní špinavých peněz (více o tom se dočtete zde).

Gulnara veškerá obvinění dlouhodobě odmítá a argumentuje, že je to špinavá hra zinscenovaná právě šéfem tajných služeb Innojatovem, jenž podle ní usiluje o to převzít moc po šestasedmdesátiletém autokratovi.

Je však fakticky téměř vyloučeno, že by se "uvěznění" prezidentské dcery odehrávalo bez souhlasu samotného Islama Karimova. Zdá se spíše pravděpodobné, že svou dospělou dceru po všech excesech jen řádně "klepnul přes prsty".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

VIDEO: Na chorvatské dálnici shořel český autobus. Nikomu se nic nestalo

Na dálnici v Chorvatsku shořel bus z ČR, nikomu se nic nestalo

Na dálnici v Chorvatsku u tunelu Ledenik shořel v sobotu večer český autobus, který vezl 49 lidí. Nikomu se nic...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Najdete na iDNES.cz