Změnu v zákoně vláda oznámila minulý týden, účinnosti pak nabyl v pondělí, píše server independent.co.uk. Od 1. ledna 2013 je přitom podle směrnic EU v členských zemích povoleno rituální usmrcování zvířat pod podmínkou, že je prováděno výhradně na náboženské půdě. V jakémkoli jiném případě musí být zvíře nejprve uspáno a až následně zabito.
Halal a košer
Při halal (muslimském) a košer (židovském) způsobu přípravy masa řezník vždy nařízne hrdlo zvířete a nechá ho pomalu vykrvácet. |
Na zákaz okamžitě zareagovaly dánské židovské spolky i islámské organizace. Podle místních vůdců židovské obce je krok dánské vlády zřetelně protižidovský, zástupci neziskové organizace Danish Halal pak uvedli, že úprava zákona je "v jasném rozporu se svobodou náboženského vyznání".
Náměstek ministra náboženských služeb rabín Eli Ben Dahan pro server Jewish Daily Forward uvedl, že "evropský antisemitismus se začíná vybarvovat a jen se zintenzivňuje ve vládních institucích". S tím však vládní představitelé nesouhlasí. Dánský ministr zemědělství Dan Jørgensen pro televizní stanici TV2 uvedl, že "práva zvířat jen dostala přednost před náboženstvím".
Žirafu zabít můžeme, halal a košer zakazujeme
Vládní krok však nekritizují jen představitelé dotčených náboženských sfér. Na sociální síti Twitter se do něj pouštějí i další Dánové. Při nesouhlasných prohlášeních se opírají o nedávný případ v Kodaňské zoo. Tam ošetřovatelé utratili 1,5 roku starého žirafího samečka jménem Marius. Kodaňská zoo své rozhodnutí vysvětlila snahou zabránit příbuzenskému křížení zvířat. Uvedla, že jí tento krok doporučila Evropská asociace zoologických zahrad, jelikož má ve svém rozmnožovacím programu v Evropě již mnoho žiraf s podobnými geny (více o případu se dočtete zde).
David Krikler v této souvislosti na Twitter napsal: "V Dánsku je zabití zdravé žirafy před zraky dětí v pořádku, ale košer/halal kuře je ilegální." Bjakuja Ali-Hassan s tímto názorem souhlasí. Podle něj je "nechutné, že je v zemi, kde veřejně zabili žirafu a pak ji předhodili lvům, zakázáno halal maso kvůli jeho přípravě".
Přípravu košer a halal masa zakázal v listopadu roku 2012 také soud v Polsku (více čtěte zde). To je přitom jedním z největších producentů košer a halal masa v Evropě. Takto připravené výrobky exportuje do Turecka, Izraele a mnohých arabských zemí. Hodnota košer a halal zboží určeného pro export zde v loňském roce vyšplhala na 200 milionů eur (přes pět miliard korun).