Nevyprané prádlo a týdny bez sprchy. Damašek zůstal kvůli bojům bez vody

  19:36aktualizováno  19:36
Syrská metropole Damašek sice už není hlavní oblasti bojů tamní občanské války, život tam však často není o nic jednodušší. Momentálně je město už od Vánoc odříznuté od vody. U veřejných studní se stojí dlouhé fonty, a tak se místní předhání v tom, jak omezené zásoby vody co nejkreativněji využít.

Chlapci na předměstí Damašku. (30. prosince 2016) | foto: Reuters

Z vyprání prádla, umytí nádobí nebo jen sprchy se v Damašku stala výzva. Na záběrech publikovaných na Facebooku je například vidět, jak místní hospodyňka propíchla PET lahev s vodou a hrníčky pak omývala pod vzniklým tenkým pramínkem.

To nejmenovaný padesátiletý obchodník podle listu The New York Times doma vyřešil mytí nádobí svérázněji. Talíře vyměnil za jednorázové plastové tácky.

Lidem v Damašku však chybí hlavně sprchování. Zmíněný obchodník se svěřil reportérům, že neměl sprchu už deset dnů. Spolu se syny si však sprchování vynahrazují tak, že denně chodí do mešity, která má vlastní studnu, umýt si alespoň ruce, nohy a obličej.

Jiný Syřan pod výše zmíněným videem zase navrhuje, jak si sprchu vynahradit a názorně demonstruje, jak se umýt pomocí ostřikovače a hadříku.

Fotogalerie

„Sníme o tom, že si dáme teplou sprchu,“ lamentuje v reportáži The New York Times šedesátiletá paní. Vodu neteče už deset dní a její dva synové prý denně čekají frontu, aby naplnili džbány u studny u mešity. Vodu pak používají jen na pití a na mytí nádobí.

Syrská vláda se snaží zmírnit krizi tím, že sváží do města vodu z okolních studní v cisternách. OSN zase zprovoznilo okolo 120 studen, čímž podle mluvčího humanitární kanceláře OSN Jense Laerkeabyho pokrylo zhruba jednu třetinu denní potřeby města. Mnoho obyvatel však tvrdí, že se k nim přesto žádná voda nedostala.

Důvodem nedostatku vody v Damašku jsou boje v údolí Barada, které zuří posledních několik dní. Údolí Barada je hlavním zdrojem pitné vody pro hlavní město. Ze snímků kolujících na sociálních sítích je patrné, že tamější vodárna byla silně poničena.

27.prosince 2016 v 01:49, příspěvek archivován: 05.ledna 2017 v 18:01

مناشدات لإنقاذ المدنيين في #وادي_بردى #Syria #Damascus_Countryside #Wadi_Barada صور لحرم #نبع_الفيجة من الداخل تقرير:https://t.co/JB18NLe5ac https://t.co/Or4F1ucUPS

Bojující strany se vzájemně obviňují ze zničení potrubí. Údolí kontrolují povstalci, ale v okolí operuje armáda a její spojenci z libanonského Hizballáhu. Vláda oznámila, že na okolí Damašku se nevztahuje příměří, které v Sýrii platí od minulého pátku (více zde).

Útok v Džable

Nejméně devět mrtvých a 25 zraněných si vyžádal ve čtvrtek útok v syrském městě Džabla v pobřežní provincii Latákíja. Oznámila to syrská státní televize. Nevládní zdroje citované agenturou AFP hovoří až o 14 mrtvých. Provincii Latákíja obývají hlavně příslušníci šíitské sekty alávitů, k níž patří i prezident Bašár Asad. Kdo stojí za čtvrtečním výbuchem, zatím není jasné.

Zdroj: ČTK

Ačkoliv z několika oblastí jsou hlášeny boje, na většině území se klid zbraní dodržuje. Příměří se nevztahuje na teroristické skupiny, tedy ani na Islámský stát.

Turecko a Rusko, které klid zbraní zprostředkovaly, plánují zřídit v zemi kontrolní stanoviště, z nichž budou příměří monitorovat. Oznámil to ve čtvrtek turecký deník Hürriyet.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že ofenziva proti radikálům z Islámského státu, kterou vede Turecko se svými spojenci ve městě Al-Báb, brzo skončí. Al-Báb leží u turecké hranice na trase, která je pro IS životně důležitá pro dopravu zásob a posil do Sýrie. O Al-Báb bojují spolu s tureckou armádou skupiny, které Turecko podporuje.

Část opozice kvůli útokům syrské armády a jejích spojenců tento týden vypověděla účast na přípravě mírových rozhovorů, které Rusko svolalo do Kazachstánu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Další z rubriky

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

Archeologové našli v Pompejích sbírku rituálních amuletů, včetně penisů

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než...

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než stovkou drobných předmětů, které považují...

VIDEA TÝDNE: Nouzové přistání airbusu, posvěcený zadek a neschopná mluvčí

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Letecké schopnosti, které předvedl pilot ruského airbusu a Češka, která si nechala posvětit pozadí. To jsou dvě...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz