Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvIzrael i celý svět sledují s napětím osud unesených rukojmí, včetně rodiny Bibasových, která se stala symbolem brutality útoku Hamásu. „Malý Kfir je nejmladší zajatec Hamásu. Byl unesen, když mu nebyl ani rok. Izrael stále odmítá přijmout zprávy o smrti jeho rodiny, dokud nebudou předloženy důkazy,“ říká Dagmar Langová.
Zprávy o propouštění izraelských rukojmí vyvolávají naději, ale i obavy. „V první fázi propouštění byla řada rukojmí ve vážném zdravotním stavu. Ale v uplynulých dvou týdnech, v rámci současného příměří, se rukojmí vraceli v relativně dobré kondici. Otázkou zůstává, jak se Hamás zachová dál,“ popisuje zpravodajka.
Hamás stále operuje v podzemí
Za unesené Izraelce propouští Izrael palestinské vězně, mnohé s těžkými zločiny na kontě. Je mezi nimi 110 lidí odsouzených za terorismus, často na doživotí. „V minulosti se ukázalo, že až devadesát procent propuštěných se k teroristické činnosti vrací,“ upozorňuje Langová.
Podle ní je pro Izraelce těžké, že vláda je nucena v rámci dohod o příměří měnit unesené nevinné ženy a děti za nebezpečné teroristy. „Izraelci jsou z toho naštvaní, je to pro ně těžko pochopitelné, že k tomu byla jejich země dotlačena. Ale taková je realita, bohužel.“
Ačkoliv izraelská armáda obsadila velkou část Gazy, Hamás stále zůstává ve hře a území i nadále kontroluje. „Podzemní tunely v Gaze jsou rozsáhlejší než londýnské metro a mají několik pater. Izraelci se snaží zničit tuto infrastrukturu, ale Hamás se stále drží,“ vysvětluje Langová.
Co čekat od Trumpa?
Podle ní je otázkou, co přinese druhá fáze příměří, která má zahrnovat další výměny rukojmí za vězně. „Netanjahu čelí tlaku krajní pravice, která odmítá ústupky, ale i náboženských stran, které chtějí ukončit válku, aby jejich synové a dcery nemuseli narukovat do armády. Příměří je velmi nejisté.“
Izrael zároveň řeší napětí na severní hranici s Libanonem, kde operuje teroristické hnutí Hizballáh. „Izrael odmítá stáhnout vojáky, protože Libanon nesplnil podmínku, že ozbrojenci Hizballáhu opustí oblast u hranic. Situace tak zůstává nebezpečná,“ říká zpravodajka.
Netanjahu za Trumpem? Izraelský premiér by mohl do USA dorazit již příští týden |
Netanjahu se zároveň chystá na klíčové jednání s Donaldem Trumpem. „Pro izraelského premiéra je setkání s Trumpem politickým vítězstvím. Za Bidenovy administrativy v Bílém domě nebyl vítaný.“
„Trump by mohl usilovat o dohodu mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, což by mělo zásadní dopad na region,“ komentuje Langová. „Je těžké předvídat, kam se situace vyvine. V této oblasti je možné téměř vše,“ uzavírá zpravodajka.